Oprogramowanie

Używaj szablonów c.d.

przeczytasz w 2 min.

Plan jest gotowy, więc teraz musisz poznać narzędzia i funkcje, dzięki którym uda ci się stworzyć efektywną prezentację. Postaram się wyjaśnić, jak używać szablonów, oraz co czyni prezentację dobrze zaprojektowaną. Zanim jednak przejdziemy do wyglądu slajdów, jedna ważna uwaga: stosuj możliwie najmniej tekstu, przekazując informację za pomocą różnego typu grafik. I pamiętaj, że jedna prezentacja nie może zawierać zbyt dużo punktów kulminacyjnych - ogranicz ich ilość do od 5 do 7, i przekazuj po 1 na każdym slajdzie.

Co ważne, tekstu nie może też zabraknąć całkowicie, gdyż wówczas prezentacja może wydać się zbyt prosta i poniekąd wyświechtana. Niektórzy eksperci sugerują, że na jednym slajdzie można umieścić maks. 6 wyrazów, ale w praktyce nierzadko okazuje się, że bardziej rozsądnym limitem jest 12-15.

PowerPoint 2007 zawiera sporo ciekawych i profesjonalnie wyglądających szablonów. Część z nich znajdziesz w programie, natomiast zdecydowaną większość pobierzesz ze stron internetowych Microsoftu. Warunkiem jest tutaj posiadanie oryginalnej kopii pakietu Office 2007 oraz - oczywiście - połączenie z internetem.

Aby wybrać szablon, kliknij w menu Office (lewy górny róg) i wybierz Nowy. Na ekranie pojawi się okno o nazwie Nowa prezentacja. Po lewej stronie znajdziesz szablony, podzielone na 5 kategorii. Z kolei poniżej umieszczono podmenu zatytułowane Microsoft Office Online. Tutaj możesz pobrać poszczególne elementy do swoich prezentacji.

Na początek proponuję skorzystać z zainstalowanych szablonów. Myślę, że znajdziesz taki, który przypadnie ci do gustu. W wypadku, kiedy jednak nie natrafisz na żaden interesujący, kliknij Proponowane z Microsoft Office Online i z menu widocznego na dole wybierz odsyłacz Szablony. Otworzy się wówczas strona internetowa z szablonami, które będziesz mógł stamtąd pobrać, a następnie zainstalować w programie.

Kiedy już wybierzesz odpowiednią prezentację, musisz teraz edytować poszczególne slajdy, usuwając lub dodając do nich potrzebne ci elementy. Bez trudu usuniesz lub stworzysz także cały slajd.