Oprogramowanie

Czas próby

przeczytasz w 2 min.

Teraz, gdy przygotowałeś już cały dokument, musisz jeszcze przećwiczyć samo prezentowanie. Wiedz, że to bardzo ważne i nie powinieneś pomijać prób. Ja z kolei postaram się ciebie przekonać, że warto takie próby przeprowadzać, i wskażę też, jak to robić. Co więcej, dowiesz się także, co należy zrobić, gdy coś pójdzie nie po twojej myśli.

Kiedy zaprojektujesz i stworzysz gotowy pokaz slajdów, czeka cię tak naprawdę najbardziej istotna część całej prezentacji. I co ciekawe, większość osób omija ten proces i przed publicznością "idzie na żywioł". A przecież powinieneś mieć pewność, że wszystkie twoje słowa muszą paść w odpowiednim momencie i mieć zachowane dobre tempo. Z tego powodu po skończeniu pracy z PowerPointem warto sięgnąć po stoper (albo po prostu patrzyć na zegarek), aby wiedzieć, ile czasu potrzeba na wygłoszenie wszystkich przygotowanych przez ciebie zdań. Uwaga: jeśli okaże się, że zdołasz omówić całość szybciej niż trwa pokaz slajdów, zastanów się, czy można usunąć jeden slajd, albo ew. jakiś efekt.

Poza tym pamiętaj, że warto zanotować sobie poszczególne kwestie - przed wystąpieniem będziesz mógł raz jeszcze rzucić okiem na to, co powinieneś powiedzieć swojej widowni.

Jak prowadzić próby

Jest wiele sposobów związanych z przeprowadzaniem prób. Możesz siedzieć przy biurku, albo stać naprzeciwko lustra. Najważniejsze jest jednak to, abyś po ostatniej próbie miał stuprocentową pewność, że potrafisz przeprowadzić prezentację od początku do końca. Tak więc jeśli będziesz potrzebował na to 30, czy nawet 50 prób, warto je wszystkie przeprowadzić. Uwierz mi, że właśnie w trakcie tych prób wprowadzisz jeszcze kilka istotnych poprawek do swojego pokazu slajdów. Jeśli masz taką możliwość, poproś żonę, przyjaciela, czy choćby znajomego o chwilę czasu i przeprowadź prezentację dla jednoosobowej widowni, a następnie spytaj ją o opinię.

Co ważne, próby przeprowadzaj zarówno przy slajdach, jak również bez patrzenia na dokument PowerPointa. Dzięki temu będziesz mógł później czuć się pewnie oraz jednocześnie spoglądać na swoją widownię. Ludzie zwracają mniej lub nie zwracają wcale uwagi na osobę, która jest odwrócona do nich plecami. Dlatego kontakt wzrokowy jest istotny.

Ćwiczenia bez spoglądania na dokument przygotują cię także na ewentualne problemy, kiedy nie będziesz mógł pokazać jakiegoś slajdu, czy też elementu ze względu na zainstalowane oprogramowanie na udostępnionym dla ciebie komputerze. Mogą także wyniknąć inne trudności - dlatego ważne jest, abyś w każdym wypadku nadal zachował pewność siebie i mógł dokończyć prezentację.

Gotowy na problemy

Czasami podczas prezentowania coś może pójść nie-tak. Musisz być przygotowany na tego rodzaju przykre niespodzianki. Najlepiej mieć przy sobie gotowe rozwiązania na możliwie największą ilość przeszkód. Dlatego moja rada brzmi: sporządź listę problemów i przewidzianych dlań rozwiązań. Weź zatem pod uwagę, że komputer może nie działać, że może nie działać napęd CD/DVD, że port USB może być niesprawny i prezentacja umieszczona na pendrive'ie okaże się złym pomysłem. Albo w sali obok ktoś będzie prowadził akurat jakieś głośne spotkanie; że w ostatniej chwili zarezerwowane dla ciebie pomieszczenie okaże się zajęte przez kogoś innego, itd.

Musisz wybiegać naprzód myślami i starać się mieć odpowiednie rozwiązania problemów ze sobą. Warto więc, dla przykładu, zrobić kopię prezentacji na CD, DVD oraz pamięci flash USB. Koniecznie zabezpiecz się przed czym tylko zdołasz.

Na koniec muszę wspomnieć, abyś nie był zdziwiony, jeśli okaże się, że same próby zabrały ci więcej czasu, niż przygotowanie pokazu slajdów. Niektórzy ludzie urodzili się dobrymi prezenterami, ale wielu stało się nimi poprzez nieustanną praktykę.