Gry komputerowe

Gramy!

przeczytasz w 2 min.

Przez kilkadziesiąt pierwszych minut można poczuć się zagubionym. Nie rozumiejąc nowych rozwiązań, zasypywani sporą ilością informacji od doradców, możemy się szybko znużyć. Można też odnieść wrażenie, że rozgrywka jest mocno uproszczona w porównaniu do poprzedniej serii. Na szczęście to tylko pozory. Nowy system walki otwiera przed nami nowe możliwości taktyczne. Wprowadza do gry element strategicznego planowania posunięć w miarę rozwoju sytuacji na mapie świata.

Już pierwsze starcia z wrogimi jednostkami potrafią uzmysłowić jak wymagającym przeciwnikiem jest tym razem komputer. Adaptowalny poziom trudności potrafi zaskoczyć  niekonwencjonalnym zachowaniem. Przykładem może być sytuacja, w której rozwój naszego państwa powoduje wzrost niezadowolenia naszych sąsiadów. Gdy granice zaczynają się do siebie zbliżać niemal pewna staje się wizyta ich przywódcy żądającego od nas zaprzestania dalszej ekspansji.
Świetnie spisuje się system polityk społecznych, który dodaje rozgrywce świeżości. Niezbędne jest kombinowanie, gdyż niektóre doktryny mogą się wzajemnie wykluczać, a możliwość zakupu kolejnych okupiona jest sporym wysiłkiem. Nie łatwo skupić się na jednym aspekcie rozwoju naszej cywilizacji, gdy jednocześnie musimy doglądać naszych miast, pilnować ich rozkwitu, utrzymywać kontakty z sąsiadami i odpierać ataki pojawiających się często barbarzyńców.
W każdej rozgrywce ciągle coś się dzieje i tylko dzięki dobrze opracowanemu interfejsowi jesteśmy w stanie podołać złożonej mechanice gry.
Pomimo jego znacznego uproszczenia dostarcza potrzebnych informacji. Za ten element gry należą się twórcom duże brawa. Podobnie zresztą jak za wyjątkowo szczegółową i potrafiącą wprawić w zachwyt oprawą graficzną.

Firaxis zdecydował się stworzyć własny silnik graficzny wykorzystujący DirectX 11, choć część miłośników serii może boleśnie odczuć tę zmianę. W najwyższych ustawieniach graficznych Cywilizacja V prezentuje się rewelacyjnie. Niestety, nowy silnik gry potrafi dać wycisk nawet całkiem potężnej maszynie wyposażonej w procesor Core i7.

Opcje zabawy wieloosobowej docenią z pewnością zagorzali fani. Gra umożliwia zabawę zarówno w sieci LAN jak i w Internecie. Miłośników potyczek w trybie Hot-Seats czeka niemiła niespodzianka – na tę chwilę gra nie obsługuje takiej opcji. Być może pojawi się ona w najbliższych aktualizacjach. Podobnie zresztą jak polska wersja językowa, choć w tym przypadku mamy gwarancję polskiego dystrybutora, że taka łatka zostanie udostępniona na platformie Steam po premierze gry.