Serwery

Oferta i zamawianie

przeczytasz w 3 min.

Dlaczego homecloud nie oferuje konkretnych pakietów do wyboru? Ponieważ to my wybieramy z jakiej konfiguracji chcemy korzystać. Podczas zamawiania serwera decydujemy o ilości pamięci RAM, liczbie rdzeni CPU i ich częstotliwości oraz innych parametrach. Co ważne w przyszłości możemy dokonywać zmian, aby dopasować Pro Cloud jeszcze bardziej do naszych potrzeb. Ceny zaczynają się od 0,04 zł za godzinę.

konfiguracja serwera

W przypadku procesora mamy do wyboru od jednego do aż szesnastu rdzeni, zakres taktowania to od 1000 do 2000 MHz. W przypadku pamięci RAM również homecloud pozwala na swobodny wybór. Minimalnie możemy posiadać 0,5 GB pamięci RAM, natomiast nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać 16 GB w przypadku dużego zapotrzebowania na pamięć o dostępie swobodnym.

Trzecim elementem jest miejsce na dysku. W tym przypadku także oferowane są wartości, które powinny spełnić wymagania praktycznie każdego. Minimalna pojemność dysku to 10 GB, a maksymalnie przechowamy aż 300 GB danych. W przypadku chmury dane zapisywane są jako rozproszone obiekty, pozwala to zagwarantować, że nasze dane nie zostaną utracone. W każdym momencie są przechowywane w trzech lub więcej miejsc.

zalety pro cloud

Podczas tworzenia serwera wymagane jest dokonanie ważnego wyboru, mianowicie z jakiego systemu operacyjnego będziemy korzystać. W przypadku Linuksów do dyspozycji mamy dystrybucje: Debian, CentOS oraz Ubuntu, każdy z nich dostępny jest w różnych wersjach. Wybór konkretnego rozwiązania jest mocno uzależniony od preferencji użytkownika, więc ciężko odradzać lub polecać wyłącznie jedną dystrybucję. homecloud przygotował również propozycję dla osób korzystających z rozwiązań firmy Microsoft, użytkownik ma do dyspozycji system operacyjny Windows Server w wersjach 2008 R2 oraz 2012 R2. Należy liczyć się z faktem, że korzystanie z Windows Server wymaga opłat za licencję.

serwery w homecloud.pl

Niezależnie od wybranej konfiguracji do dyspozycji otrzymujemy maksymalnie 125 adresów IPv4 oraz maksymalnie 10 adresów IPv6. Nie musimy obawiać się o problemy z dostępnością usługi Pro Cloud, ponieważ homecloud zapewnia SLA (gwarantowany poziom świadczenia usług) na poziomie 100%. W przypadku niedostępności serwera fizycznego usługa jest automatycznie aktywowana na innej maszynie.

Tworzenie nowego serwera

Dodawanie nowego serwera do konta jest bardzo proste i co ważne nie zabiera dużo czasu. Stworzony serwer Pro Cloud będzie dostępny online w ciągu kilku minut od złożenia zamówienia. O jego stanie informują statusy w panelu administracyjnym.

Proces tworzenia podzielono na kilka etapów, takie rozwiązanie umożliwia większe skupienie się na najważniejszych rzeczach. Na samym początku określamy nazwę naszego serwera Pro Cloud i ewentualnie opis umożliwiający łatwiejszą identyfikację. Jedną z opcji jest również hostname, gdzie wpisujemy nazwę hosta dla serwera.

tworzenie serwera

Kolejną sekcją jest wybór konfiguracji serwer – pamięć RAM, procesor oraz dysk twardy. homeclod przygotował przykładowe predefiniowane ustawienia, jednak tak jak wspominaliśmy – to my decydujemy z czego korzystamy. Tutaj również wybieramy system operacyjny oraz ewentualnie funkcję pełnej wirtualizacji (wymagane dla systemu Windows). Dzięki wirtualizacji systemu operacyjnego, jedno  jądro systemu operacyjnego jest w stanie obsłużyć wiele wirtualnych odosobnionych instancji (zamiast tylko jednej).

konfiguracja serwera Pro Cloud

Teraz kolej na parametry dotyczące sieci, pierwszym parametrem jest przepustowość łącza, które będzie dostępne na serwerze. Dalej możemy wybrać liczbę adresów IP oraz zaznaczyć opcję pozwalającą konfigurować wszystkie, z wyjątkiem adresów IP, ustawienia sieciowe z poziomu serwera. Na dole zobaczymy również szacunkową opłatę za miesiąc.

Konfiguracja sieci w homecloud.pl

Kolejnym krokiem jest wybranie dystrybucji i wersji systemu, my korzystaliśmy z CentOS w wersji 6.

wybór systemu operacyjnego

W przypadku CentOS 6 możemy wybrać szablony aplikacji, aby w szybki sposób uruchomić np. serwer WWW. To co wybierzemy jest uzależnione od funkcji jaką ma pełnić tworzony serwer Pro Cloud

szablony aplikacji dla centos

To wszystko, na stronie podsumowania wystarczy zaznaczyć opcję "URUCHOM PO UTWORZENIU", aby jak najszybciej korzystać z naszego serwera Pro Cloud.

uruchamianie serwerów pro cloud

Jak widać cały proces dodawania serwera nie powinien nikomu sprawić problemów. Przejdźmy do zakładki Pro Cloud, którą znajdziemy w menu. Nasza maszyna pojawi się na liście, klikając na nazwę przejdziemy do szczegółów. Bezpośrednio po stworzeniu wymagana jest chwila cierpliwości by usługa została uruchomiona, na szczęście trwa to maksymalnie kilka minut. Po wszystkim na adres e-mail zostanie wysłane hasło dostępowe.

specyfikacja serwera