Projektory

Acer H7850 - w praktyce i ocena

przeczytasz w 4 min.

Znamy już tajemnice projektora, pora na ocenę jak sprawuje się w praktyce.

Lokowanie produktu, czyli gdzie ustawić Acer H7850

Jak już wiemy, Acer H7850 nie ma opcji korekty zniekształceń trapezowych w menu i nawet obecność dedykowanych przycisków na obudowie tego nie zmieni. Ewentualne korekty można wprowadzić fizycznie z pomocą wykręcanych nóżek.

Przesunięcie osi optycznej w pionie to przydatna funkcja jeśli chcemy by obraz był wyświetlany ponad projektorem (przy ustawieniu na stole) lub niżej (gdy projektor jest podwieszony).

Podsumowując, testowany projektor najlepiej jest ustawić na wprost ekranu. Odległość to inna sprawa - zoom daje nam sporą swobodę manipulacji rozmiarem obrazu bez konieczności przestawiania projektora. Minimalną przekątną 26 cali uzyskamy ze 130 cm, ale ogólnie rzecz biorąc Acer należy do urządzeń o długim rzucie. Będziemy go ustawiać dalej niż bliżej ekranu.

Acer H7850 pokrętło oś optyczna zoom
Wysunięte pokrętło regulacji osi optycznej i dźwignia zoomu

Plusem są niewielkie rozmiary projektora jak na urządzenie 4K, co sprawia, że nie jest to dominujący mebel w pomieszczeniu. Dostęp do pokręteł zoomu, ostrości jest bardzo wygodny, nawet jeśli zdecydujemy się zawiesić urządzenie pod sufitem. W razie potrzeby, gdy projektor pracuje w zanieczyszczonym otoczeniu, mamy opcję stosowania filtra powietrza.

Kultura pracy

Uzyskiwane podczas pracy temperatury nie przekraczają poziomu, który powodowałby dyskomfort użytkowników tego samego pomieszczenia co projektor. Projektor można tez zaliczyć do cichych, ale najbardziej ta definicja pasuje do trybu Silent. Jest on wskazany gdy chcemy mieć połączenie rozsądnej jakości obrazu i cichej pracy. Wtedy faktycznie jest bardzo cicho i komfortowo.

Aktywowanie jakiegokolwiek niestandardowego ustawienia przerzuca wentylatory w tryb szybszej pracy gdzie robi się hałaśliwiej. Nie jest źle, ale przy maksymalnej jasności nasz projektor był znacznie głośniejszy (bardziej niż sugerowałyby to liczby w specyfikacji). Wtedy proponowałbym go bardziej do miejsc, w których nie panuje cisza. Kino domowe przy maksymalnej jasności, to nie to czego warto próbować w tym przypadku, ale też wątpię, by ktoś chciał przy takich ustawieniach raczyć się filmami.

Sam projektor jest wyposażony w bogaty zestaw złącz, co oznacza że można liczyć na wykorzystanie go nie tylko w domowych warunkach. Również w miejscach gdzie chcemy podłączyć inne (starsze) sprzęty.

Dźwięk z projektora

W instrukcji przeczytamy, że projektor wyposażono w dwa głośniki (stereo) o mocy 5W każdy. Trzeba przyznać, że dźwięk z nich się wydobywający jest donośny i pod tym względem jest dobrze (dobrze też, że mamy możliwość kontroli głośności w dość szerokim zakresie). Gorzej jeśli chodzi o barwę dźwięku, a raczej brak konkretnego charakteru. O ile często jest to pożądane to w tym przypadku wolałbym by głośniki miały coś więcej do przekazania. Ogólnie jest jednak przyzwoicie jak na wbudowane nagłośnienie z jednym minusem - nie ma co liczyć na dobrze wyodrębnione niskie tony. Po prostu zlewają się one z resztą sceny muzycznej do tego stopnia, że ich nie odczujemy.

Jasność obrazu

Projektor jest jasny i to na tyle by spokojnie użytkować go w jasnym pomieszczeniu (tracą wtedy na tym czernie, ale jasne partie wyglądają lepiej), albo przy dużej przekątnej obrazu. W zasadzie w zaciemnionym pomieszczeniu wystarczy gdy projektor pracuje w trybie Eco, a nawet w specjalnym trybie Silent, który znajdziemy wśród predefiniowanych ustawień obrazu.

W testowanym modelu nie wystąpiły problemy z jednorodnością oświetlenia kadru.

Obraz, kolory, kontrast

Acer H7850 zapewni nam ostry obraz jednak najlepiej będzie posiłkować się materiałami faktycznie w rozdzielczości 4K. Obrazy o niższej rozdzielczości pokazują słabszą stronę projektora jaką jest skalowanie. Nie oznacza to, że jest kompletnie źle, bo by zauważyć problemy trzeba mocno się wpatrywać w obraz i to z niewielkiej odległości. Niemniej rozliczając wyświetlanie filmów projektor piksel po pikseli, trzeba o tym wspomnieć. W przypadku nieruchomych obrazów (zdjęcia) jest już dużo, dużo lepiej.

Acer H7850 superresolution
Funkcja superresolution działa, ale...

Acer H7850 tryb Movie
Kolory najlepiej wypadają w trybie Movie

Wspomniane kłopoty mogą okazać się nieistotne, gdy zwrócimy uwagę na największą siłę Acer H7850 - upłynnianie obrazu (więcej o tym poniżej).

Projektor DLP porównany z projektorem LCD (gdy oba wyświetlają obraz obok siebie) daje istotnie mniej soczyste kolory. Acer H7850 na szczęście nadrabia to sporą jasnością ogólną (biel) jak i dobrą jak na projektor DLP rzeczywistą jasnością barwną. Czy będzie gdzieś ale? Niestety tak.

Mowa o wierności oddania barw. Ponownie dla przeciętnego widza nie będzie to problemem, szczególnie, że w obliczu różnych źródeł obrazu (Blu-ray, strumieniowanie) otrzymujemy różnego rodzaju kolorystykę filmów. I tenże widz jest już tak skołowany, że nie wie jakie kolory uznać za naturalne. Staje się istotne, by były dobrze nasycone i bez artefaktów związanych z brakiem wystarczającego zakresu tonalnego.

Dopóki oglądamy filmy, w których dominują ciemne sceny nie musimy się niczego obawiać. Gdy na ekranie zaczynają dominować jasne partie obrazu (w stosunku do kontrastu całego obrazu), gdzie występuje szeroki zakres barw. Pojawiają się dziwne obwódki i artefakty, których nie powinno tam być. Analiza plansz testowych potwierdza gorsze niż spodziewane zachowanie projektora.

Nie idealne HDR i doskonałe upłynnianie

Problemy z poprawnym oddaniem kolorów oznaczają, że mimo sporej jasności, kompatybilność z HDR należy traktować dość dosłownie. Projektor jest kompatybilny, radzi sobie z odtwarzaniem sygnału HDR, ale nie zapewnia idealnej obsługi. Obraz HDR wypada na Acerze H7850 dużo "lepiej" niż w przypadku sygnału SDR, ale specjalnie użyłem cudzysłowia. To w sporej cześci efekt "wow".

Acer AcuMotion
Aktywowana funkcja upłynniania ruchu

Przyznam, że nie oczekiwałem rewelacji w przypadku HDR i raczej nie czuję się zawiedziony. Nie myślałem również, że upłynnianie obrazu będzie miało jakiekolwiek znaczenie w przypadku Acera. Nie jestem zwolennikiem tej funkcji, ale musze przyznać, że w tym przypadku rozwiązana jest ona koncertowo i z przyjemnością z niej korzystałem. Do dyspozycji mamy kilka ustawień siły tego efektu, ale już przy pierwszym poziomie dostajemy pięknie płynny obraz, który co ciekawe jest całkiem naturalny, a to nie musi być regułą w przypadku upłynniaczy.

Podsumowanie

Jeszcze kilka miesięcy temu cena nie byłaby tym co stawia Acera H7850 w kiepskiej sytuacji. Dziś, gdy mamy spory spadek cen konkurencyjnych produktów tak jest. Dostajemy faktycznie projektor 4K, o sporej jasności (również kolory wypadają dobrze) i dużej kulturze pracy, który akceptuje sygnał HDR i świetnie upłynnia obraz. Na dodatek zapewnia sporą ostrość. A to wszystko w bardzo małej obudowie, czego z pewnością oczekuje domowy użytkownik, a także osoba, która zechce z Acerem H7850 podróżować (w końcu torba do czegoś musi się przydać).

Mimo tych niewątpliwych zalet, "niestety" pozostaje. Acer H7850 ma problem z poprawną kolorystyką i kontrastowymi scenami. Można go bronić, mówiąc, że do Kina Domowego to należy kupić model V7850, ale i tak nasz bohater recenzji powinien radzić sobie lepiej, szczególnie, że na tylnej ściance mamy dużo zapowiadające opisy. Przydałoby się też bardziej rozbudowane menu użytkownika, nie tylko bogatsze w funkcje, ale też przystępniejsze wizualnie.

Podsumowując. Acer potrafi zrobić bardzo dobry projektor 4K HDR (mam na myśli model V9800, a i V7850 wypada lepiej), lecz próbując osiągnąć jak najlepszy stosunek ceny do jakości troszkę za daleko się zagalopował. Receptą na poprawe sytuacji byłoby moim zdaniem obniżenie ceny projektora. Skoro stało się to możliwe w przypadku Optomy UHD550X (nawet jeśli to chwilowe), to dlaczego Acer H7850 nie miałby stanieć. Wtedy stanowiłby dużo atrakcyjniejszą propozycję na półce z projektorami 4K. 

80%

 • niewielkie rozmiary
 • ostry obraz
 • rozdzielczość wyświetlania 4K
 • świetne upłynnianie ruchu
 • bardzo cicha praca, szczególnie w trybie Silent
 • duża jasność
 • wszystkie potrzebne złącza
 • kompatybilność z sygnałem HDR
   
 • skalowany obraz 4K nie tak dobry jak tego oczekujemy
 • kontrastowe sceny stanowią wyzwanie
 • nie radzi sobie z wiernym oddaniem kolorów
 • ubogie menu użytkownika
 • spora cena

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!