HDD

Optymalizowanie wydajności HDD - defragmentacja, system plików...

przeczytasz w 2 min.

Myślę, że jest to odpowiedni moment aby po raz wtóry przypomnieć jak ważne jest częste defragmentowanie dysku twardego. Idealnie było by gdyby partycja systemowa naszego twardziela była scalana przed instalacja każdej nowej aplikacji. Dodatkowo przynamniej raz w tygodniu defragmentujmy wszystkie partycje. Jest to proces dość czasochłonny, dlatego warto go zostawić na noc. Napisano już wiele doskonałych programów służących do tego celu. Warto tutaj wspomnieć świetnego Diskeepera, którego bardzo okrojona wersje włączono do WindowsXP. Wiele tego typu programów potrafi za nas wyłączyć komputer po skończonej pracy, to ważne dla tych którzy cenią sobie cisze i obawiają się nadmiernych kosztów energii elektrycznej.

Omówiliśmy najprostszą, a zarazem najczęściej występująca konfiguracje. Jednak nieco bardziej zaawansowani użytkownicy, posiadający więcej niż jeden dysk twardy mogą zyskać jeszcze więcej. Wystarczy, że plik wymiany zostanie przeniesiony na drugi dysk twardy. Nawet jeśli dysk jest starszy i wolniejszy od głównego, zysk wydajności będzie niemalże od razu odczuwalny. Dzieje się tak dlatego, że system operacyjny może wykonywać operacje na pliku wymiany zupełnie niezależnie od operacji na danych czy aplikacjach znajdujących się na głównym dysku.

Jest jednak jeden haczyk, oba dyski musza się znajdować fizycznie na różnych kanałach IDE. Nie mogą być skonfigurowane jako master/slave na jednym kanale. Idąc jeszcze o krok dalej, dobierając odpowiedni system plików dla danej partycji jesteśmy w stanie zyskać nawet do 25% większa wydajność.

Przeniesienie pliku wymiany na drugi dysk może zaowocować znacznym wzrostem wydajności.
Warunek: dysk musi być podpięty do drugiego kontrolera.

Zasadniczo w Windows mamy do wyboru dwa różne systemy plików do wyboru FAT oraz NTFS. (oczywiście pomijamy fakt, iż samego FATa mamy co najmniej 4 odmiany: FAT12, FAT16, FAT32, FAT32x, także NTFS posiada kilka wariantów). FAT jest używany od zarania dziejów w produktach ze stajni M$, drugi, nowocześniejszy, został wprowadzony w Windows NT 3.5, ale dopiero za sprawa Windows XP upowszechnił się pod strzechami. FAT jako taki jest bardzo prostym systemem plików, nie posiada wielu pożądanych właściwości zaawansowanych systemów plików, ma jednak ogromna zaletę. Jest bardzo szybki przy obsłudze dużych plików. To właśnie dlatego został wybrany przez nas jako podstawowy dla partycji wymiany. Jednak jego zastosowanie tutaj się nie kończy. Jest wiele dziedzin które wymagają od komputera ogromnych ilości przestrzeni dyskowej potrzebnej na tymczasowe dane.

Przykłady można mnożyć jednak wystarczy podać dwa w których właściwie większość z nich można by zamknąć. Chodzi mianowicie o nieliniową obróbkę obrazu, czy to statycznego czy tez ruchomego, oraz obróbkę audio. W takich zastosowaniach FAT będzie sprawdzał się doskonale. Nie potrzeba tam ani ochrony dostępu do danych, ani księgowania (journalingu) ani auto defragmentacji. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy wstanie przewidzieć wszystkich kombinacji i zastosowań komputerów, chciałbym wam jednak przekazać wskazówki wg których będziecie mogli postępować dostosowując swoją konfiguracje.