Karty graficzne

Testy wydajności nowych kart 7900 i 7600: FSAA i filtrowanie anizotropowe

przeczytasz w 1 min.

Od kiedy obaj producenci zaczęli stosować różne techniki wygładzania krawędzi - miejscowe, czasowe, etc - porównywanie konkurencyjnych kart graficznych pod tym kątem stałe się chyba trochę bezcelowe. Czy FSAA X4 w nVidii porównywać do ATi AA X4, czy może raczej dającego rzekomo ten sam efekt X2 Temporal? A jeśli tak, jak interpretować wyniki FPS które są 'obcinane' przez VSync, które zostaje włączone wraz z aktywacją 'czasowego wygładzania'? Włączać, czy wyłączać technologię A.I. przy porównywaniu wyników z nVidią?
Porównując jakość złapanych z ekranu obrazków, można bardzo szybko zabrnąć w ślepą uliczkę. W rzeczywistości nie da się złapać 'do pliku' jakości wygładzania jaką oferuje Temporal antyaliasing. Czy ewentualne błędy w renderingu AA są spowodowane błędami w aplikacji/grze testującej, czy sterowników producenta?
Zbyt wiele jest możliwych kombinacji, aby to wszystko przetestować i wyciągnąć poprawne wnioski. Mimo to spójrzmy, jak wypadają karty po włączeniu tych funkcji. Będą wymuszone nie przez sterownik karty, ale aplikacje testującą.

Na początek 'straty' w szybkości, jakie powoduje włączenie FSAA i filtrowania anizotropowego. W porównaniu do tego, co obserwowaliśmy dwa lata temu w starszych silnikach NV40, utrata FPS na nowych kartach graficznych nie jest tak mocna. W przypadku 7900GTX to zaledwie 15%. W dysponującym jedynie 128-bitową szyną do pamięci 7600GT jest już nieco większa - 25%.czysty rendering

filtrowanie anizo x16


tylko wygładzanie FSAA x4

FSAA x4 i anizotropowe x16

Platforma testowa
› AMD Athlon 64 X2 4200+
› Asus A8N-SLI Premium
› Corsair TwinX 1GB CL2
› Seagate 160GB
› Chieftec CFT-620W
zobacz szczegółowe informacje

A teraz porównanie wydajności do innych kart, także do konkurencji.