Pamięć flash

Funkcjonalność PenDrive'a

przeczytasz w 1 min.

Z pewnością zdarzy się też, że pliki na nim przenoszone będą miały dla nas szczególną wartość i chcielibyśmy zabezpieczyć je przed niepowołanym dostępem. Najprościej oczywiście wybrać urządzenie, które wspiera taki sposób zapisywania danych natywnie.

Z tego PenDrive'a odczytamy dane tylko po wpisaniu hasła

Można też zastosować jeden z ogólnie dostępnych programów kryptograficznych. Najpopularniejszym z nich jest PGP (Preety Good Privacy), jest on na tyle skuteczny, że jego używanie jest zakazane w niektórych krajach np. Rosji. Darmowe wersje PGP można pobrać ze strony www.pgp.com.

Szczegółowy opis wykorzystania PGP wykracza poza ramy tego artykułu, ale program jest bardzo dobrze udokumentowany. Jeśli będziecie tym bliżej zainteresowani napiszcie do nas. Przygotujemy dla was osobny artykuł. W ten sposób zabezpieczyliśmy się przed problemami sprzętowymi oraz ewentualnymi zagrożeniami ze strony programowej.

Wykorzystując odpowiednie oprogramowanie, PenDrive można używać do wielu innych ciekawych celów. Warto tutaj wspomnieć choćby o PenMail. Jest to program, który instaluje na naszym urządzeniu przenośny program pocztowy. Od teraz możemy całą pocztę nosić ze sobą - do kawiarenki internetowej, do znajomego itp.

Kolejny pomysł na wykorzystanie PenDrive to PC Lock. Jest to program, który pozwoli zabezpieczyć nasz komputer w ten sposób, iż nie będzie można z niego korzystać bez podłączenia do niego odpowiednio przygotowanego PenDrive - staję się on wtedy swoistym kluczem do komputera.

PenBoot zamieni PenDrive'a w urządzenie 'bootowalne' i jeśli tylko bios naszej płyty głównej wspiera start z urządzenia USB, będziemy mogli uruchomić z niego komputer. Z kolei PenAutorun automatycznie uruchomi wybraną aplikacje po podłączeniu PenDrive do komputera. Chwila 'rozmowy' z google podsuwa praktycznie niezliczona ilość pomysłów.