Pamięć flash

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Zatem możemy już wyciągać wnioski. Od czego zależy wydajność pamięci? Jak się okazuje, zależy ona od kilku czynników. Po pierwsze od pojemności. Bardzo ładnie widać to na przykładzie kart CompactFlash, które wraz z jej wzrostem działają coraz szybciej.

Wydajność zależy także od rodzaju chipów pamięci i zastosowanego kontrolera. Jeśli dana karta nie ma kontrolera - np: w przypadku xD-Picture i Smart Media - ich wydajność zależy tylko i wyłącznie od szybkości chipów pamięci. Świetnym tego przykładem są Smart Media - karty stosunkowo stare, jednak produkowane na bazie nowych układów mają całkiem niezłe wyniki.

Z kolei jeśli karta posiada zintegrowany kontroler pamięci, to jej wydajność w dużej mierze uzależniona jest od możliwości samego kontrolera. Przykładem są pamięci Memory Stick, które pomimo produkcji na bazie nowych komponentów, ze względu na starą konstrukcje kontrolera pamięci działają stosunkowo wolno.

Wydajność kart nie zależy natomiast od stopnia ich zapełnienia. Zdjęcia będą zapisywane tak samo szybko na karcie całkowicie pustej, jak i prawie do końca wypełnionej. Rozbieżności co do wydajności poszczególnych typów pamięci są dość duże, w ramach jednego typu wydajność jest zbliżona.

Jeśli nasze urządzenie cyfrowe potrafi obsługiwać karty typu MMC i SD - co jest dość częstą praktyką - zdecydowanie powinniśmy wybrać karty SD. Nie tylko są wydajniejsze, ale również tańsze.

Wyniki testów zapewne rozstrzygną kolejny dylemat: wybrać nową - rzekomo szybszą - kartę CompactFlash HighSpeed, czy zwykły CompactFlash? Jak widać po wynikach, chyba nie warto - różnica w wydajności jest mała.

Zawsze warto kupić więcej MB. Im większa jest pojemność karty, tym cena za jeden MB jest mniejsza. Liderem jest tutaj CompactFlash posiada najniższa cenę za 1MB, tylko 68 groszy. Na drugim końcu stawki jest Sony i jego Memory Stick Pro, są to zdecydowanie najdroższe pamięci w całym zestawieniu. W porównaniu do CF są ponad 3.5x droższe.

Nasz przegląd pamięci Flash zakończymy bez wyłaniania zwycięzcy - co zresztą w przypadku kart pamięci nie miałoby większego sensu. Miejmy nadzieje, że wskazówki które tu zaprezentowaliśmy, pomogą wam podczas zakupów, zarówno samych kart pamięci, jak i urządzeń obsługujących odpowiednie standardy. W kolejnej części zaprezentujemy Wam już porównanie wydajności kart pamięci działających w konkretnym urządzeniu cyfrowym, np: aparacie Canon EOS 300D.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!