Monitory

iiyama ProLite E435S

przeczytasz w 5 min.
Typ ekranu
TN-Wide
Rozdzielczość optymalna (piksele)
1280x1024
Wielkość plamki (mm)
0.264
Przekątna ekranu (cale)
17.0
Czas reakcji (ms)
10
Jasność (cd/m2)
350
Kontrast
350:1
Paleta barw (mln kolorów)
16,2
Kąt widzialności poziom/pion
160/120
Wejścia sygnałów
D-Sub
DVI
Pobór mocy: maksymalny/czuwanie(W)
50/3
Wbudowane głośniki (W)
2 x 2.5W
Dodatkowe funkcje
OPQ


Pełną specyfikacje techniczna znajdziecie na polskiej stronie firmy iiyama

Panel ProLite E435S jest czarny, głęboko czarny. Nie jest to udająca czerń grafitowa szarość, ale czysta, węglowa czerń - i musimy przyznać, że bardzo nam się to spodobało. Panel prezentuje się na biurku naprawdę ciekawie, nowocześnie, jest miłym dla oka wyposażeniem naszego miejsca pracy i rozrywki.

Jak widać firma iiyama zmieniła też stylistykę wykończenia w porównaniu z innymi modelami serii ProLite. W przypadku E435S zastosowano bardzo łagodne, zaokrąglone krawędzie, podstawę w kształcie elipsy, duże wygodne przyciski sterujące OSD. W podstawie znajduje się praktyczne zagłębienie na spinacze biurowe lub inne drobne przedmioty, po bokach dolnej listwy umieszczono małe głośniczki stereo.



Ramię podstawy jest solidne i szerokie, zapewnia stabilność ekranu, ale jego ergonomia jest podstawowa - możliwe jest tylko pochylenie ekranu o 5 stopni do przodu oraz 30 w tył. Znajdujący się nad ramieniem podstawy zestaw gniazd to zasilanie okrągłą wtyczką niskiego napięcia, wejścia sygnałowe DVI i D-Sub oraz wejście audio.

Jak już można wywnioskować - zasilacz jest niestety zewnętrzny, co oznacza dodatkowy kabelek i dodatkowe pudełko plączące się pod biurkiem. Producent nie dodaje do zestawu kabla DVI, więc osoby chcące skorzystać z tego rodzaju połączenia będą musiały przygotować się na dodatkowy zakup.
Jak już wspomnieliśmy, przyciski w E435S są duże oraz wyraźnie opisane, a lampka sygnalizująca zasilanie dyskretnie świeci na zielono, nie przeszkadzając w oglądaniu filmu w ciemnym pokoju.

Oprócz dostępu do menu OSD przyciski oferują też bezpośredni dostęp do regulacji jasności i kontrastu, autodostrajania oraz małego menu OPQ, czyli wyboru jednego z czterech predefiniowanych trybów ustawień jasności i kontrastu. Najjaśniejszy tryb Pct (Picture) dobrze nadaje się do gier, filmów i przeglądania zdjęć. Tryb Text będzie właściwym wyborem do pracy w dzień bądź przeglądania Internetu, a dwa tryby ekonomiczne (Eco1 i Eco2) oszczędzając moc lamp podświetlających zapewnią dobre warunki do pracy nocnej, nie męcząc przy tym naszego wzroku.
Podzielone na trzy grupy menu OSD posiada dość duży zakres ustawień i regulacji:

  • regulacja jasności i kontrastu
  • dokładne dostrajanie obrazu, likwidacja zakłóceń
  • dopasowanie pozycji poziomej i pionowej obrazu na ekranie
  • autodostrajanie
  • regulacja kolorów (9300K, 7500K, 6500K, sRGB oraz User, czyli oosbno składowe R-G-B)
  • wyostrzanie obrazu w niższych rozdzielczościach
  • dwa tryby korekcji Gamma
  • regulacja siły głosu
  • wybór pozycji OSD na ekranie
  • wybór języka OSD
  • zablokowanie parametrów
  • reset ustawień
  • wybór wejścia sygnałowego

Firma iiyama Polska zapewnia dobre warunki gwarancji dla swoich wyrobów - 3 letnia gwarancja door-to-door, program wymiany uszkodzonych monitorów, monitory zastępcze na czas naprawy - o tym wszystkim można szczegółowo poczytać na stronie internetowej.

Wyposażenie monitora stanowi okablowanie (sieciowy wraz z zasilaczem, D-Sub i audio), instrukcja i płytka CD ze sterownikiem. Wykonanie całości stoi na najwyższym poziomie, plastik jest idealnie spasowany, nie ma żadnych szczelin, po prostu pierwsza liga światowa.

Jakość obrazu

Panel E435S wyświetla 16.2 miliona kolorów, czyli niepełną paletę barw. Pomimo tego przejścia tonalne są płynne, a obraz stabilny. Niewielkie drżenie zauważalne z bliska występuje jedynie przy większych powierzchniach pokrytych kolorem fioletowym i jego odcieniami. Ogólnie kolory prezentują się odpowiednio soczyście, a dzięki wysokiej jasności można powiedzieć, że panel ten bardzo ładnie "świeci". Podczas uruchamiania kolorowych gier dla dzieci lub animacji można polubić ten monitor.

Czerń jest natomiast niestety za płytka, zbyt jasna. W czasie wyświetlania czarnej tablicy testowej ekran aż błyszczy, jest to wyraźnie widoczne i nieco psuje ogólną ocenę. Podobnie jak i stopniowanie szarości - słabe, im ciemniej tym gorzej, a przy kilkuprocentowym nasyceniu odcienie szarości stają się zbyt ciemne, jednolite i nierozpoznawalne. Szkoda.

Natomiast jest dobrze, jeśli chodzi o biel - czysta, jasna, prawie bez żadnych naleciałości czerwonych bądź niebieskich. Czcionka na takim tle prezentuje się świetnie, w czym pomaga dobry kontrast. Po przyciemnieniu lamp podświetlających w trybie Eco2 biel staje się niebieskawa i ciemna, ale dzięki temu nie męczy wzroku, ustawienie w sam raz do nocnej pracy lub długich czatowych pogaduszek.

W ogóle to regulacje OPQ przydają się bardzo często, szybko zaczynamy doceniać możliwość przystosowania obrazu do zmiennych warunków otoczenia, zdrowe i ekonomiczne podejście.

Podczas przewijania ciemnych i czarnych stron internetowych literki przestają być czytelne, a obraz lekko drży. Przypadłość ta nie występuje przy stronach o jasnym tle, a litery tracą czytelność nieco później, przy troszkę szybszym przewijaniu. Ale ogólnie nie przeszkadza to w pracy.

Kąty widzenia dobre, jak na matrycę TN, szczególnie w poziomie iiyama wypada dobrze. Najszybsza degradacja jakości obrazu występuję kiedy patrzymy na ekran nieco z dołu, wówczas obraz ciemnieje, traci kontrast. Niemniej jednak oglądanie filmów w kilkuosobowym gronie nie sprawia problemów - o ile nie patrzymy na ekran z dołu.

Gracze zapewne ciekawi są, jak panel wypada pod względem smużenia w szybkich grach. Otóż jest dobrze, gra się przyjemnie - ale mimo 10 ms, smużenie mimo wszystko jeszcze daje się zauważyć. Nie widać aż tak znaczącej różnicy w porównaniu do 'wolniejszych' matryc z czasem 16 milisekund. iiyama E435S jest panelem szybkim, ale nie można powiedzieć, że jest z tego powodu idealnym dla gracza, co potwierdza chociażby program testujący smużenie.
Dodatkową przypadłością jest drobne rwanie się obrazu podczas obrotu postaci na ekranie. Jednak nie jest to zły panel do gier - gra się przyjemnie, po kilku chwilach przed monitorem można o smużeniu zapomnieć. Na pewno jeden z najszybszych dziś modeli na rynku i tylko bardzo wymagający gracze mogą mieć zastrzeżenia i uwagi krytyczne.
Inne gry (platformówki, wyścigi, mroczne RPG-i) prezentują się przyjemnie, ogólna jakość obrazu w zastosowaniach multimedialnych stoi na dobrym poziomie.

Nie wspomnieliśmy do tej pory o cenie, która wynosi ~1600 złotych, a więc jest stosunkowo wysoka jak na 17-calowy panel bez dodatków zwiększających ergonomię. Za te pieniądze otrzymujemy nienaganną jakość wykonania, bardzo dobry obraz do pracy i multimediów z przydatną funkcją OPQ oraz szybką matrycę do gier. Uniwersalność panelu E435S jest wysoka, co w połączeniu z dobrymi warunkami gwarancji usprawiedliwia nieco wyższą cenę.

iiyama PLE435S
jasność 350:1,
czas reakcji 10 ms
DVI

skala 0 -10

Budowa

Ergonomia

Wyposażenie

 

iiyama AS4316UTc

7

6

5

18

iiyama ProLite E430

5

5

5

15

iiyama ProLite E431

6

4

5

15

iiyama ProLite E435S

7

5

5

17

iiyama ProLite H430

7

8

7

22

skala: 0-10

Odwzorowanie kolorów

Ocena jasności i kontrastu

Calkowity czas reakcji piksela i odświeżanie

Jakość czcionki

 

iiyama AS4316UTc

8

7

5

7

27

iiyama ProLite E430

6

6

8

5

25

iiyama ProLite E431

6

6

8

5

25

iiyama ProLite E435S

7

6

8

7

28

iiyama ProLite H430

8

8

7

7

30

Zobacz podsumowanie.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!