Monitory

17" Samsung SyncMaster 710T

przeczytasz w 5 min.
charakterystyka
 
typ matrycy
17" TFT TN
0,264 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
 
czas reakcji
12 ms
(gray-to-gray)
Jasność / Kontrast
300 cd/m2 ; 600:1
 
paleta barw
16.2 mln
 
Kąty widzialności
160°/160°
pion / poziom
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI
 
inne cechy
-
 
wyposażenie
instrukcja, CD, kabel D-Sub i DVI
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w poziomie
TAK, +8 cm
TAK, 5° przód, 20° tył
TAK
TAK
 
możliwość zawieszenia
TAK
 
zasilacz
wbudowany
 
szerokość ramki
boki 1.5cm, góra 1,8 cm, dół 2.5cm
 
spełniane normy
ISO13406-2, TCO 2003
 
inne przydatne
regulacja OSD z poziomu Windows
 
   
warunki gwarancyjne
opakowanie
kartonowe pudło, celofanowy worek na monitorze,

Wygląd i ergonomia



Wrażenia z użytkowania

  • Tuż po wyjęciu z pudełka 710T sprawiał wrażenie porządnego produktu. Ładna konstrukcja, całkiem niezły plastik, świetna ergonomia, kompletne wyposażenie - dwa kable VGA, płytka ze sterownikami i oprogramowaniem.
    Jednak już w godzinę po ustawieniu na biurku niedopracowane drobiazgi zaczęły psuć ten początkowo dobry wizerunek. W obudowie matrycy znaleźliśmy dwie, niemalże odpustowe niedoskonałości w spasowaniu plastiku. Przy styku obudowy z matrycą tuż na przyciskami menu i na łączeniu dwóch plastikowych części - srebrnej i czarnej, pod przyciskami. W obu przypadkach była to wygrubiona luka szerokości do 2 mm. Gdy monitor stoi na biurku 'szpary' nie rzucają się w oczy, ale przecież 'jakość to jakość, nieważne czy jest to na wierzchu czy 'pod spodem'.
  • Po uruchomieniu monitora obraz, a raczej jego fabryczne ustawienia, są prawdę powiedziawszy fatalne. Na szczęście producent dorzuca od monitora świetny soft do kalibracji oraz umożliwia dokonywania wszystkich zmian w MENU (jasności, kontrastu, kolorów, gamma itd) z poziomu Windows. Po kilkunastominutowej zabawie można uzyskać bardzo dobry efekt.

MagicTune, do wygodnej regulacji ustawień z poziomu Windows


Natural Color - bardzo dobra aplikacja do kalibracji monitora - kontrastu, jasności, kolorów

  • MENU monitora oferuje trzy predefiniowane ustawienia różniące się jasnością, kontrastem i temperaturą barw:
    - Text - ekran przyciemniony : jasność 26, kontrast 80
    - Internet - nieco jaśniejszy : jasność 42, kontrast 80
    - Entertain - bardzo jasny : jasność 85, kontrast 80
    - Custom, czyli ustawienia własne
  • Oprócz tego w aplikacji Natural Color znajdziemy też kilka zdefiniowanych ustawień - różniących się nasyceniem kolorów i gammą - ich nazwy same określają zastosowanie : Game, Internet, DVD Display, Photography, Video Multimedia.

Testy

Testy kolorymetryczne.

1. Ustawienia fabryczne : temperatura kolorów jest dobra - 6500K, ale producent (jak zresztą niemal każdy) zdecydowanie przesadził z jasnością i kontrastem, w efekcie kolory które zobaczymy na ekranie będą sprawiać wrażenie wypłowiałych. Krzywe charakterystyki kolorów lekko się rozjeżdżają, ale z uwagi na typ zastosowanej matrycy i niepełną paletę barw, nie powinno nas to dziwić. Dla pracy biurowej, gier czy filmów, takie rozbieżności nie mają żadnego znaczenia.

2. Po regulacji ręcznej : po użyciu firmowych aplikacji do kalibracji kolorów, jakość obrazu na monitorze poprawia się diametralnie. Barwy są intensywniejsze, czerń dużo głębsza. Krzywe charakterystyki kolorów nadal dobre jak na monitor do ogólnych zastosowań.

Równomierność podświetlenia : Już po kilkunastu minutach od włączenia miałem wyraźne wrażenie, że lewa górna część matrycy jest ciemniejsza. Wrażenie to nasila się, gdy obrócimy matrycę w pozycję pionową (pivot). Wtedy to już prawa górna strona jest wyraźnie ciemniejsza od reszty ekranu. Potwierdziły to testy kolorymetrem - lewy górny róg matrycy jest aż o 23 cd/m2 ciemniejszy.

rezultaty pomiaru jasności matrycy

Kąty widzialności : Słabiutko! Jakim cudem Samsung wyczarował w swojej specyfikacji kąty 160° w obu płaszczyznach? W poziomie, pod kątem 30° obraz na matrycy już bardzo mocno traci na jasności. Powyżej 50° matryca jest już praktycznie szara. W pionie jest jeszcze gorzej, co szczególnie widać w pozycji PIVOT. W połączeniu z nierównomiernym podświetleniem górnej części matrycy, po odchyleniu się o 30° w lewo, prawa strona ekranu jest niemalże cała ciemna. Takie kąty w pionie absolutnie dyskwalifikują stosowanie Pivota w tym monitorze.

Szybkość reakcji : 12 ms to jak zwykle w przypadku matryc o niepełnej palecie barw, czas reakcji przejścia między odcieniami szarości. Rzeczywisty czas reakcji tego monitora oceniamy na 16 ms - przeprowadzone testy porównawcze nie przekonały nas, że matryca ta jest szybsza od naszej redakcyjnej iiyamy E511S (16 ms). W grach 3D, filmach, podczas przewijania stron www i przenoszenia okien, matrycę Samsunga 710T oceniamy jako szybką.

Podsumowanie

Niezłe wykonanie, doskonała ergonomia i dobre oprogramowanie dodawane do monitora... cóż jednak z tego, gdy matryca tego Samsunga nie zachwyca jakością, głównie z uwagi na nierównomierne podświetlenie i słabiutkie kąty. W pozycji poziomej jeszcze jest to znośne, ale po obrocie ekranu o 90° jednolite tło pulpitu sprawia wrażenie jakby był to gradient koloru. Tak nierówne podświetlenie i słabe kąty w pionie raczej dyskwalifikują ten model do zastosowań z użyciem pivota. A skoro sensowność korzystania z pivota stoi pod znakiem zapytania, spada również ogólna punktacja ergonomii tego produktu. Ostatecznie Samsunga 710T możemy uznać co najwyżej za 'całkiem niezły produkt'.

Ocena Parametrów:
jasność: 4/5
kontrast:
4/5
kolory: 3/5
równomierność: 2/5
kąty:
2/5
szybkość: 4/5
menu: 4/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do prac biurowych, gier, filmów
Jakość wykonania
całkiem nieźle
parametry
dobre
jakość obrazu
słabo
ergonomia
dobra
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
całkiem nieźle

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!