Monitory

17" Sony S75D

przeczytasz w 6 min.
charakterystyka
strona producenta
 
typ matrycy
17" TN
0,264 mm
powłoka ekranu
matowa
 
rozdzielczość
1280x1024
 
czas reakcji
12 ms
realne 16
Jasność / Kontrast
300 cd/m2 ; 450:1
 
paleta barw
16.2 mln
 
Kąty widzialności
160°/160°
poziom / pion
 
wyjścia/wejścia
D-Sub, DVI-D
 
inne cechy
tryby ECO
 
wyposażenie
instrukcja, kabel D-Sub, kabel DVI
 
   
ergonomia
  
regulacja wysokości
regulacja nachylenia
Pivot
obrót w poziomie
NIE
TAK, 5° przód, 20 ° tył
NIE
TAK, po 87 ° w lewo i prawo
 
możliwość zawieszenia
TAK
 
zasilacz
wbudowany
 
szerokość ramki
boki 1,5cm, góra 1,5cm, dół 2 cm
 
spełniane normy
ISO 13406-II, TCO03
 
inne przydatne
-
 
   
warunki gwarancyjne
36 miesięcy na części i wykonanie
opakowanie
kartonowe pudło, tekturowe wypełnienia

Wygląd i ergonomia


Wrażenia z użytkowania

SONY S75D ma budowę i wygląd dokładnie taki sam, jak testowany już przez nas 19 calowy Sony S95AR. Jakość wykonania dobra, projektowi w zasadzie nie mamy nic do zarzucenia. 'S' to najprostsza konstrukcja SONY wśród ich paneli LCD. Nad nimi są modele X wyposażone w zintegrowane głośniki. Dalej odrobinę 'futurystyczne' monitory z serii HS, a następnie elegancka rodzina HX.

S75D zwrócił naszą uwagę jako jedna z tańszych siedemnastek wyposażonych w wyjście cyfrowe - DVI. Podczas porównywania cen istotny jest tu fakt, że w pudełku z monitorem dostajemy również kabel DVI (~25 zł), który w przypadku innych monitorów z DVI trzeba niestety dokupić osobno. Tak więc Sonika de facto można zaliczyć do grupy cenowej poniżej 999 zł

Firma SONY nie wygłupia się (jeszcze) podawaniem w swoich specyfikacjach 'wymyślonych' wartości dla współczynnika kontrastu - wynosi on 'tylko' 450:1. A mimo to, jakość obrazu jaką oferuje matryca w tym monitorze jest znakomita. Dużo lepsza, niż w innych monitorach na które w między czasie mieliśmy okazję rzucić okiem, a w których kontrast rzekomo wynosił 600:1 lub więcej. Po raz kolejny potwierdza się zasada, że wysoka wartość współczynnika kontrastu z reguły niewiele ma wspólnego z dobrą jakością obrazu.

A świetny obraz na S75D widać to już od pierwszego włączenia monitora. Co prawda jasność jak zawsze jest bardzo wysoka - około 270 cd/m2 - i nie należy jej używać do normalnej pracy przed monitorem, to pozostałym cechom, takim jak soczystość i intensywność kolorów, biel i głębia czerni, nie można wiele zarzucić. A jest jeszcze lepiej, gdy doregulujemy go sobie ręcznie.

Najlepszą naszym zdaniem jakość obrazu można uzyskać przy następujących ustawieniach: podświetlenie 100, kontrast 50, jasność 30 i gamma 2.2. Luminancja matrycy wynosi wówczas ~180 cd/m2.

Krzywa charakterystyki kolorów również jest bardzo ładna, jak na matrycę TN. Jedyne co można zarzucić tej matrycy, to zawyżanie temperatury kolorów. W trybie 6500K rzeczywista temperatura wynosi ~7300K, a w trybie sRGB 7100K. Aby uzyskać 6500K trzeba pobawić się w ręczną regulacje kolorów, a to nie jest łatwe bez użycia kalibratora.

Ustawienia: podświetlenie 100, kontrast 50, jasność 50, temperatura 6500K.
Wynik: temperatura 7300K, luminacja 230 cd/m2, ładna krzywa kolorów.

Dodatkowe tryby ECO: HIGH, MIDDLE, LOW, USER - uruchamiane jednym przyciskiem z przedniego panelu do duża zaleta.

Co prawda fabrycznie nie są szczególnie udane, jeśli chodzi o parametry wyświetlanego obrazu - HIGH jest zbyt 'wyblakły', kolory są za mało soczyste, a LOW jest zbyt jasny i do pracy wieczorem/w nocy nie bardzo się nadaje. Jednak w każdym z trybów można ręcznie zmieniać jasność, podświetlenie i kontrast. Zostają one zapamiętane aż do zresetowania ustawień monitora. W ten sposób stworzymy sobie sami najlepsze ustawienia, które będzie można szybko włączać w zależności od zastosowania monitora.

Jedyna opcja, która dostępna jest tylko w trybie USER, to włączenie koloru sRGB.

Do trybu LOW polecamy ustawienia: podświetlenie 0, kontrast 50, jasność 20 - luminancja wynosi wówczas ~130 cd/m2. Do normalnej pracy podświetlenie 100, kontrast 50, jasność 25-30. Do oglądania filmów, czyli HIGH, kontrast 80, jasność 50-60.

Mądrze rozwiązane jest OSD (obrazek po prawej). Po jednym przyciśnięciu w 'menu' od razu widać wartości dla trzech parametrów: podświetlenia, jasności i kontrastu.

Zawartość MENU:

 • PICTURE ADJUST:
  • PODŚWIETLENIE: 0 do 100%
  • KONTRAST: 0 do 100%
  • JASNOŚĆ: 0 do 100%
  • GAMMA: od 1.8 do 2.6
  • KOLOR: 9300, 6500, sRGB, USER: R.G.B w skali od 0 do 255
  • OSTROŚĆ obrazu/czcionki: od 0 do 10
  • RESETOWANIE ustawień obrazu
 • SCREEN (tylko dla wyjścia D-Sub): AUTO, Phase, Pitch, H Center, V Center
 • MENU POSITION
 • INPUT SENSING
 • LANGUAGE
 • RESET
 • MENU LOCK


'Pan wyścigóweczka', nasz etatowy tester smużenia matryc, pozostawia smugi przy tempie 7. To oznacza, że S75D plasuje się w przedziale wyższym 'szybkich' matryc (brak wyraźnego smużenia przy tempie od 5 do 7- w praktyce w niektórych testach czasami można odnieść wrażenie, że pojawia się lekkie smużenie).

Równomierność podświetlenia

No nie są to najlepsze wyniki i trochę nas zasmuciły. Już gołym okiem widać, że krawędzie ekranu są nieco ciemniejsze od środka matrycy, ale różnica aż do 24% to faktycznie odrobinę za dużo. Ocenę równomierności podświetlenia ratuje jednak fakt, że na całej powierzchni matrycy nie ma dużych zmian w temperaturze kolorów, co czasami zdarza się w słabszej jakości matrycach.

rezultaty pomiaru jasności matrycy

Kąty widzialności: (wartość łączna w obu kierunkach)

 • wierne odwzorowanie kolorów: poziom 60° / pion 50° (30° od gory, 20° od dołu
 • widoczność na ekranie bez znaczenia dla jakości kolorów: poziom 160 ° / pion 140°

Podsumowanie

SONY S75D to udany produkt, z bardzo ładnym obrazem i dobrymi funkcjami dodatkowymi - tryby ECO, regulacja gamma. Jak na matrycę TN jakość jest na tyle dobra, że można nawet nieco przymknąć oko na niemałe rozbieżności w podświetleniu matrycy.

W przedziale do 1000 zł, wśród monitorów 17" z wyjściem DVI, jest to jeden z modeli który bez wahania Wam polecamy. Na pewno nie będziecie rozczarowali jakością obrazu jaki oferuje ten panel.

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
5/5
kolory: 4/5
równomierność: 3/5
kąty:
4/5
szybkość: 4/5
menu: 4/5
Podsumowanie
zastosowanie monitora
do gier, do oglądania filmów, do pracy
Jakość wykonania
dobra
parametry
dobre
jakość obrazu
dobra
ergonomia
całkiem nieźle
Ogólnie
(w tym cena/możliwości)
dobrze

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!