Klawiatury

Logitech OEM UltraX Cordless Media Desktop

przeczytasz w 4 min.

Rodzaj złącza: bezprzewodowa, nadajnik na USB
Układ klawiszy: Standardowy
Liczba klawiszy: 104
Liczba przycisków dodatkowych: 6
Zasilanie: 2 * AAA (LR3)

Zacznijmy od klawiatury. Wykonana z chropowatego, czarnego tworzywa prezentuje się gustownie i elegancko. Charakteryzuje się też pokaźnym ciężarem, co dla jednych będzie synonimem solidności, a dla innych mało wygodną cechą klawiatury z założenia przenośnej (bo bezprzewodowej).

Próbujemy na niej coś napisać i... z jednej strony skok jest dość miękki i płytki, ale z drugiej - klawisze stawiają zbyt duży opór, są trochę jakby gumowe w dotyku. Do tego spacji zdarza się niemiło zaskrzypieć, co jak się domyślacie, nie wpływa bynajmniej pozytywnie na komfort korzystania z urządzenia.

Układ klawiszy standardowy - z jednym wyjątkiem - powiększonym klawiszem Delete, który zajmuje miejsce Inserta. Trudno odgadnąć, co przyświecało inżynierom z Logitecha, kiedy decydowali się na takie rozwiązanie - z Inserta nad środkowymi strzałkami było nie było od czasu się korzysta - chociażby kopiując i wklejając dane ze schowka. Uznaliśmy jednak, że nie jest to aż tak drastyczna wada, żeby z jej powodu zmniejszać ocenę zastosowanego układu klawiszy.

Jeśli chodzi o przyciski dodatkowe, UltraX Cordless jest jedną z nielicznych klawiatur, w której są one rzeczywiście przydatne. Znajdują się w wygodnym miejscu w prawym górnym rogu odbudowy i zostały bardzo dobrze rozmieszczone. Szkoda tylko, że wciskają się chropowato i trochę zbyt twardo; producent mógłby też umieścić ich trochę więcej - przydałyby się np. klawisze do włączania odtwarzacza multimedialnego, programu pocztowego, czy przeglądarki WWW.

Kolejna niedogodność wynika z zastosowanej technologii komunikacji bezprzewodowej. Klawiatura reaguje bowiem z lekkim, ale widocznym opóźnieniem. Jeżeli szybko wciśniemy bezpośrednio po sobie kilkanaście klawiszy, czas pomiędzy naciśnięciem i reakcją ostatniego z nich wynieść może nawet połowę sekundy. Opóźnienia te nie będą szczególnie przeszkadzać podczas grania, czy pisania tekstów, ale dla wytrawnych użytkowników stanowią pewną wadę.

Zastosowany odbiornik jest stosunkowo duży, jak na dzisiejsze standardy. Oprócz funkcji nadawczo-odbiorczych pełni dodatkową funkcję informacyjną - pokazuje stan baterii w myszy, w klawiaturze, a także informuje o statusie Caps Locka i Num Locka.

Ogólnie rzecz biorąc, trzeba przyznać, że UltraX Cordless to elegancka i zarazem funkcjonalna klawiatura. Nie można jednak zapominać o jej niedoskonałościach: opóźnień przesyłu danych, skrzypiącej spacji i trochę niewygodnym skoku klawiszy.

OCENA - klawiatury
Wykonanie
3/3
Ergonomia klawiszy
1/3
Układ klawiszy
2/2
Przyciski dodatkowe
1/2
Ogólna ocena :
(7) dobra


Mysz (Cordless Click!)

Rodzaj złącza: bezprzewodowa, nadajnik na USB
Zasilanie: 2 * AA (LR6)
Technologia: optyczna
Komunikacja: bezprzewodowa
Próbkowanie: 125 Hz
Profil: ergonomiczny
Liczba przycisków: 5

Dołączona do zestawu myszka pasuje stylem i kolorystyką do klawiatury - została wykonana z chropowatego, czarnego plastiku, uzupełnionego błyszczącym akcentem w górnej części. Całość posiada ergonomiczny kształt, przeznaczony dla osób praworęcznych. W efekcie gryzoń całkiem wygodnie leży w dłoni, ale z tłumu szczególnie się nie wyróżnia. Mysz jest bliźniaczo podobna do 'kolorowego' Logitecha Cordless Click! Plus.

Trzeba też zwrócić uwagę, iż podobnie jak w przypadku większości innych modeli bezprzewodowych, myszka jest trochę za ciężka - składa się na to m.in. para baterii typu AA.

Dwa główne przyciski gryzonia zostały wykonane ze śliskiego tworzywa - może i wyglądają elegancko, ale niezbyt przyjemne w dotyku i raczej nie nadają się na tak ważną część myszy. W dodatku przy wciskaniu stawiają trochę zbyt duży opór. Inaczej jest z przyciskami Back i Next na lewym boku urządzenia - są miękkie i przyjemne w obsłudze.

Rolka obsługuje mechanizm Tilt-Wheel, umożliwiający odchylanie jej na boki - w tym gryzoniu została ona zaimplementowana wzorcowo - działa bardzo dobrze, a do tego kółko obraca i wciska się lekko i wygodnie. Duże brawa dla projektantów.

Natomiast w kwestii precyzji nie jest już tak różowo. Po pierwsze, podobnie jak klawiatura, myszka cierpi na drobne (na szczęście ledwo zauważalne) opóźnienia, a po drugie zaimplementowany w niej układ optyczny charakteryzuje się wyraźnym efektem akceleracji wstecznej. Na szczęście częstotliwość odświeżania kursora jest wysoka i wynosi 125 Hz.

Myszka stanowi pozytywny element zestawu i jest użytecznym dodatkiem do klawiatury. Ma wygodny kształt, niezłe przyciski i świetną rolkę. Jej wady to z kolei kiepski układ optyczny i zbyt duży ciężar.

OCENA - myszki
Kształt i wykonanie
2/3
Ergonomia przycisków
1/3
Ergonomia rolki
2/2
Precyzja
2/4
Ogólna ocena :
(8/12)

Podsumowując, Logitech UltraX Cordless Media Desktop to ciekawa propozycja dla użytkowników, którzy szukają dobrze zaprojektowanego, a przy tym stosunkowo niedrogiego zestawu bezprzewodowego do swojego komputera.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login