Płyty główne

Przegląd płyt nForce4 : EPOX 9NPA+Ultra

przeczytasz w 3 min.

Kolejna w naszym przeglądzie płyta główna oparta na chipsecie nVidia nForce4 Ultra. Pod względem funkcjonalności i dodatkowych technologii bardzo przeciętna. Wszystkie swoje minusy i braki, płyta EPOX

najważniejsze cechy
testowana płyta rev 1.0
chipset
nVidia nForce 4 Ultra
BIOS Revision 5322
chłodzenie chipsetu
aktywne / ? rpm
 
zintegrowany dźwięk
Realtek ALC850 / 8 kanałowy
 
zintegrowany LAN
1 x nVidia (Vitesse) z ActiveArmor
 
kontrolery ATA
nForce 4
2 x ATA 100 (4 kanały)
4 x SATA 300
(NVRAID : RAID0, 1, 0+1 i JBOD)
 
wyjścia/wejścia
na tylnym panelu
2 x PS/2, LPT, COM
cyfrowe audio, optyczne audio
4 x USB 2.0, 1 x RJ-45
6 jacków audio
na płycie
3 x USB 2.0 (dla 6 portów)
2 x FireWire (dla 2 portów)
1 x COM, 1 x Gameport
CD-IN, AUX-IN, SPDIF
wyposażenie
(w pudełku)
akcesoria
płytka CD, instrukcja eng.
2 kable SATA + 2 kable zasilania
2 x ATA100 i 1 x FDD - okrągłe kable
mini wkrętak do śrub, mini radiatorki
dodatkowe śledzie
1szt z 2xUSB,
1szt z 2xFireWire
dodatkowe oprogramowanie
Norton Internet Security 2004 (trial)
 
cechy szczególne
płyty
  

Do płyty 9NPA+ Ultra już po wyjęciu z pudełka mamy kilka zastrzeżeń. Umiejscowienie wtyczek zasilania ATX - dużej 24-pin i małej 12V - jest dokładnie takie, jakiego nie lubimy. Grube kable zasilające, dopinane tak głęboko wewnątrz płyty, co nieco psują rotację powietrza w obudowie.
Gniazdo stacji FDD również umiejscowione jest tak, że lepiej jej nie podłączać, chyba że napęd przykręcimy na samym dole obudowy. Natomiast na plus wyposażenia płyty należy na pewno zaliczyć dwa okrągłe kable ATA.

Konsternacje i lekkie rozbawienie wzbudziło u nas dodatkowe wyposażenie płyty w 9 malutkich, niebieskich radiatorków, które zgodnie ze wskazówkami w instrukcji można przykleić na 9 przetworników napięcia na płycie głównej. Pomijamy już fakt, że na małym, czarno-białym zdjęciu jakości ksero ledwo widać gdzie należy umieścić te 'maleństwa'. Szkoda, że tak znana marka kompromituje się tak tanimi chwytami, aby 'uatrakcyjnić' swój produkt.

Cooler na chipsecie odrobinę 'wyje'. Nie wiadomo z jaką prędkością kręci się jego wiatrak, bo ani w Biosie, ani w programie monitorującym nie można tego sprawdzić. Oczywiście nie można też regulować jego prędkością. Na szczęście chip jest w takim miejscu, że bez problemu można zamontować na nim pasywne chłodzenie - wysoki radiator.

Instalacja płyty nie sprawia żadnych problemów. Kilka kliknięć, kilka restartów systemu i gotowe. Aby korzystać z funkcji Cool'n'Quiet, w Biosie należy ją uaktywnić (Power BIOS > AMD K8 C'n'Q > Auto) i zainstalować sterowniki AMD umieszczone na płytce.

Epox wyszedł z założenia, że nTune nVidii wystarczy do podkręcania i nie dostarcza do swojej płyty żadnych autorskich rozwiązań.
Do obsługi zintegrowanego dźwięku można używać nVMixera nVidii. Do sprzętowego firewalla (ActiveArmore) nVidiowy nVFirewall.

Pozostałe aplikacje Epoxa, są delikatnie mówiąc toporne. Funkcjonalność aplikacji do monitorowania 'USDM' pozostaje nawet w tyle, w stosunku do bezpłatnych programów, które można ściągnąć z internetu. Jedynym sensownym dodatkiem jest 'Ghost Monitor' - malutkie, półprzeźroczyste okienko, ze wskazaniami temperatury, obciążenia i napięcia VCore CPU. Jest to też jedyny sposób na sprawdzenie, czy działa funkcja Cool'n'Quiet - gdy napięcie spada do 1.1V.

Płyta nie dysponuje żadną 'technologią' do automatycznego podkręcania czy optymalizacji. Jeśli chcemy wycisnąć trochę więcej mocy z naszego CPU i pamięci, musimy to zrobić 'ręcznie'. Jednak wszystkie dotychczasowe minusy i braki, EPOX 9NPA+ Ultra zrekompensuje swojemu właścicielowi bardzo dobrą wydajnością.

Wyniki testów PC Mark04
ustawienia fabryczne

szyna FSB 215MHz


wydajność z kartą 6600GT - rozdzielczość 1280x1024

Dodatkowe informacje dla overclockerów:

  • Hyper Transport Frequency : Auto, 1x, 2x, 3x, 4x, 5x
  • DRAM Configuration: zobacz zdjęcie
  • CPU Frequency : od 200 do 400 MHz
  • PCI Express Clock : od 100 do 145 MHz
  • Memory Frequency : 100, 133, 166, 200 MHz
  • mnożnik CPU : od x4 do x10 (maksymalny dla danego modelu CPU)
  • napięcie CPU : off / +0.025V do +0.35V
  • napięcie DDR : od 2.5V do 3.1V
  • napięcie dla chipsetu : 1.5 - 1.8V

Dodatkowe, bardzo przyjemne cechy płyty 9NPA+ to mikroprzyciski do wygodnego włączania i resetowania płyty bez podłączania przedniego panelu obudowy. Przydatne rozwiązanie jeśli nie chcemy udostępniać na przodzie obudowy przycisków Power i Reset.

Magic Health, dodatkowa tabelka z informacjami nt. temperatury, napięć oraz prędkością wiatraczków, widoczna już podczas startu systemu (boot-up). Czasami to również przydatna sprawa.

* Sukcesywnie, w miarę testowania kolejnych modeli płyt, możemy wzbogacać powyższy opis o nowe spostrzeżenia i oceny.

PODSUMOWANIE
Jakość i funkcjonalność
całkiem nieźle
BIOS
całkiem nieźle
Instalacja, dodatkowe funkcje
słabo
Wyposażenie
dobrze
Wydajność / Podkręcanie
dobrze
Ogólnie
(cena/możliwości)
całkiem nieźle

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!