Płyty główne

ASUS P7P55D-E Premium

przeczytasz w 5 min.


 

Płyta główna ASUS P7P55D-E Premium to pierwsza na świecie płyta z USB 3.0 oraz SATA o przepustowości 6 gigabitów na sekundę. Na płycie możemy oczywiście zainstalować obie rodziny procesorów na LGA 1156 – i5 jak i i7. W przyszłości płyta będzie również kompatybilna z procesorami Core i3.
 

Na płycie znajdują się 4 banki pamięci DDR3. Obsługiwane prędkości to od 1066 MHz aż do 2200 MHz uzyskiwane dzięki O/C. Co do kości pamiętać trzeba by obsadzać banki w kolejności 2, 4 od gniazda CPU dla dwóch, a następnie 1 i 3 dla czterech modułów. W przeciwnym wypadku możemy natknąć się nie niestabilne działanie systemu. Kolejność ta tyczy się wszystkich testowanych tu płyt.
 

Na P7P55d-E Premium znajdują się 2 gniazda PCI-E x16, 2 PCI-E x1 oraz 2 PCI. PCI-E x16 obsługują SLI jak i CrossFireX ze wsparciem ogólnym dla 4 GPU. Jeśli będziemy chcieli obsadzić oba gniazda będą one pracowały w trybach x8 – x16 jest dostępny tylko przy posiadaniu jednej grafiki.

Sloty PCI-E x16 są oddzielone dwoma PCI, przy obsadzeniu obu daje to jeden slot przerwy między grafikami, co zapewni nam lepszą cyrkulację powietrza.


ASUS postanowił nadać swoim płytom nową kolorystykę. Laminat pozostał czarny, reszta elementów jednak to różne tony niebieskiego, srebro i biel. Muszę przyznać, że prezentuje się to przyjemnie, niestety nie tak jak kolorystyka serii ROG.

 

Na tylnim panelu znajdują się dwie Gigabitowe karty sieciowe, 10-cio kanałowe audio + wyjścia cyfrowe, FireWire, oraz złącza USB, w tym 2 USB 3.0.

 

Do płyty można podłączyć w sumie 8 dysków SATA (w tym 2 6.0 Gb/s) oraz 2 urządzenia na ATA. Mamy również do dyspozycji RAID.
Gniazda SATA oraz ATA znajdujące się po prawej stronie laminatu są ulokowane równolegle do płyty. Zapobiegnie to wszelkim kolizjom z kartami graficznymi.

 

Rozmieszczenie elementów na płycie jest przyjazne jeśli nie będziemy planowali montować dużego radiatora takiego jak np.: Mugen 2. W takim przypadku montaż lub jakiekolwiek modyfikacje wiążące się z odpięciem zasilania procesora lub po prostu wymontowaniem karty graficznej mogą sprawić nie kłopot. Wychodząc jednak z założenia, że takie rzeczy dzieją się rzadko, nie jest to duży minus. Przy stosowaniu standardowego chłodzenia wszystko jest łatwo dostępne.

 

Dodatkowo na dole płyty znajdują się przyciski włączanie i reset. Jeśli będziemy chcieli pobawić się płytą na zewnątrz obudowy z pewnością przyciski te przydadzą się.


Na górnym brzegu płyty, między gniazdami do podpięcia wentylatorów znajdują się trzy przełączniki. Służą one do ręcznego zdjęcia ograniczenia dotyczącego napięcia odpowiednio CPU, kontrolera pamięci oraz DRAM’ów. Mamy również przycisk MemOK!, który automatycznie dobierze ustawienia pracy naszych pamięci.


W komplecie znajduje się również przewodowy pilot, który pozwoli nam kontrolować parametry pracy komputera.

 

Oprogramowanie, funkcje, BIOS

ASUS P7P55d-E Premium oferuje takie funkcje jak TurboV EVO. Jest to system, który między innymi pozwala na automatyczne dostosowanie parametrów pracy komputera w tym i OC. Możemy na przykład zaprogramować sobie odpowiednio szybsze ustawienia i dzięki przyciskowi Turbo, bez resetu systemu, przeskoczyć na nie. Jest to ciekawe rozwiązanie, ale jeśli zależy nam na poważniejszym podkręcaniu - nie polecam z tego korzystać. System podczas testów nie potrafił stabilnie zmienić taktowania.

Po za niestabilnym oprogramowaniem, z którego „profesjonaliści” i tak nie korzystają, płyta jest dobrze przygotowana do OC. Radiatory oraz odpowiednia ilość gniazd dla podpięcia wentylatorów jest zadawalająca. Pomocne są również diody LED informujące o tym, który z elementów stwarza problem jak i rozbudowane zasilanie elementów.

BIOS jak przystało na ASUSa nie zawodzi, łatwy dostęp, szybko, intuicyjnie.

OC z pewnością ułatwi dokładne sterowanie napięciem zasilania elementów z dokładnością do 0,00625V.

 

 Moja ocena: ASUS P7P55D-E Premium
 plusy:
USB 3.0
SATA 6.0 Gb/s
BIOS AMI
Stabilna praca
Zaawansowane zasilanie procesora
 minusy:
Mało miejsca w okolicach CPU przy zastosowaniu większego chłodzenia

 

Moja ocena: ASUS P7P55D-E Premium
Jakość wykonania:
dobra plus
Dodatkowe wyposażenie:
dobra
Układ komponentów:
dobry
Ergonomia*:
dobry
BIOS:
dobry plus
Wydajność::
super
Podkręcanie:
dobre
Chłodzenie:
dobre
Oprogramowanie:
zadowalające
Stosunek możliwości/cena:zadowalający plus
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 960 zł

* Co oceniamy w Jakości płyty: użyta elektronika: kondensatory, cewki, +  jakość innych elementów, laminat itp
* Co oceniamy w układzie komponentów: ATX, SATA, USB, miejsce wokół podstawki CPU,
* Co oceniamy w ergonomii: reset switch, inne guziczki, pilot, wyświetlacz LED