Płyty główne

Gigabyte GA-P55-UD6

przeczytasz w 4 min.


GA-P55-UD6 to jeden z bogatszych modeli Gigabyte. Płyta nie tylko obsługuje CrossFireX i SLI, ale daje nam możliwość zainstalowania nawet do trzech kart graficznych. Gdy zastosujemy 3 kraty graficzne, gniazda będą pracowały z prędkościami odpowiednio x16, x8 i x4. 

 

Na płycie znajduje się również 6 banków pamięci. Pomimo iż możemy zainstalować w nich moduły 4GB, płyta obsługuje tylko do 16GB. W tym przypadku jednak nie przekłada się to na możliwości rozbudowy, a raczej na koszt – moduły o pojemności 4GB są nadal bardzo drogie.
Gigabyte chwali się, że płyta będzie współpracowała z pamięciami taktowanymi częstotliwościami nawet powyżej 2600MHz.

 

Na płycie znajdują się 2 sloty PCI-E x1 oraz 2 PCI. Jak by tego było mało, możemy znaleźć jeszcze całą gamę wszelkiej maści gniazd, wyjść i wejść. Nie brak tu naprawdę niczego.

 

Mamy dodatkowo wysokiej jakości kartę dźwiękową obsługującą Dolby Home Theater, oraz 2 karty sieciowe

 

Rozmieszczenie elementów na tej płycie nie było łatwym zadaniem dla projektantów. Jest tutaj bowiem naprawdę sporo elementów. W okolicach procesora jest dosyć ciasno, co będzie wymuszało na nas zastosowanie „zgrabniejszego” chłodzenia CPU - jeśli nie będziemy zadowoleni BOX’owego. Problemów nie będziemy z pewnością mieli na dolnej połowie płyty. Wszystkie porty SATA są umieszczone równolegle do PCB. Nawet przy użyciu trzech kart nie napotkamy żadnych przeszkód. 

 

Oprogramowanie, funkcje, BIOS

Płyta wyraźnie nastawiona jest na OC, masywne radiatory połączone ciepłowodami na kluczowych elementach wyraźnie na to wskazują. W przekonaniu utwierdza mnie również zastosowanie LED’owego wyświetlacza, który z pewnością przyda się w dobieraniu optymalnych ustawień. 

Nie zawadzi również rozbudowany, 24-ro fazowy system zasilania zaprojektowany z myślą o optymalnym wykorzystani energii oraz sprawniejszym rozprowadzeniu ciepła. 

Precision OV jest kolejną funkcją przeznaczonych do ułatwienia nam uzyskania maksimum mocy z posiadanego przez nas sprzętu. 

BIOS jest zwieńczeniem dzieła. W porównaniu do poprzednich platform jest o wiele łatwiejszy w nawigacji przy czym pozostawia bardzo bogate możliwości zarządzania wszystkimi parametrami. A jeśli z czymkolwiek przedobrzymy płyta posiada funkcje, które Xpress’owo przywrócą nas na właściwy tor. 

 

 Moja ocena: Gigabyte GA-P55-UD6
 plusy:
Ogromne bogactwo portów
Przyzwoite chłodzenie elementów na płycie
Potencjał OC
 minusy:
Ciasno w okolicach CPU

 

Moja ocena: Gigabyte GA-P55-UD6
Jakość wykonania:
dobra plus
Dodatkowe wyposażenie:
dobre
Układ komponentów:
zadowalający
Ergonomia*:
zadowalająca
BIOS:
dobry
Wydajność::
super
Podkręcanie:
dobre
Chłodzenie:
dobre
Oprogramowanie:
zadowalające
Stosunek możliwości/cena:super
Ogólna ocena:
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 880 zł

* Co oceniamy w Jakości płyty: użyta elektronika: kondensatory, cewki, +  jakość innych elementów, laminat itp
* Co oceniamy w układzie komponentów: ATX, SATA, USB, miejsce wokół podstawki CPU,
* Co oceniamy w ergonomii: reset switch, inne guziczki, pilot, wyświetlacz LED