Internet

Jak sprawdzić prędkość łącza?

przeczytasz w 1 min.

Do sprawdzenia szybkości obecnie posiadanego łącza posłużyć może na przykład witryna speedtest.net. Jej obsługa jest bajecznie prosta. Wystarczy wcisnąć przycisk "Begin Test" i po chwili wyświetlą się wyniki. Download speed to prędkość pobierania. Upload speed to prędkość wysyłania danych.

Co do pingu: większość kojarzy, że im niższy, tym lepiej i płynniej w grach online. Test ping polega na wysyłaniu do serwera pakietów danych i sprawdzaniu czy i w jakim czasie wrócą – drogę od komputera do serwera i z powrotem mierzy się w milisekundach. Za narzędzie do tego typu testu obrać można witrynę pingtest.net. Otrzymanie wyniku sprowadza się do wyboru przycisku "Begin Test". Chwilę później na ekranie pojawią się pomiary jakości łącza. Packet loss to utracone pakiety. Jeśli jakieś się pojawią, może to oznaczać problemy w grach online czy telefonii VoiP. O pingu była już mowa. Z kolei jitter to krótkotrwałe odchylenie od podanej wartości ping. Your grade to oczywiście ocena Twojego łącza. W przypadku Neostrady 2Mb/s uzyskany wynik to A, czyli doskonały.

Może się zdarzyć, że nawet na szybkim łączu wynik testu prędkości okaże się drastycznie niski. Wina, oczywiście, może leżeć wówczas po stronie operatora. Ale często przyczyną jest przestarzała, zbyt wolna infrastruktura sieciowa – od routera, przez karty sieciowe aż po niewłaściwe okablowanie. Warto więc zainwestować w dobry sprzęt i pochylić się nad jego właściwą konfiguracją oraz sprawdzeniem, czy na dysku komputera nie ma jakiegoś oprogramowania, które pożera twoje łącze.


Latency, czyli ping w Counter-Strike