Tunery TV

Przegląd tunerów TV: Theater 550 Pro PCIe

przeczytasz w 2 min.

O sile tunera Theater 550 PRO stanowi bardzo dobra jakość wyświetlanego obrazu i ładne, proste w obsludze oprogramowanie. Ale produkt ten ma problemy z fonią przy odbiorze naszej krajowej telewizji, c

charakterystyka
 
Chipset TV
ATI Theatre 550 Pro
+ 16MB cache
- 12 bitowy dekoder,
- filtr grzebieniowy 3D,
- sprzętowa redukcja szumów 
- ATI Avivo
Funkcje tunera
tuner TV i radiowy, telegazeta,
PIP (obraz w obrazie),
przegląd kanałów
 
standardy stereo
stereo
 
nagrywanie
- kompresja sprzętowa: MPEG-2
 
wyjścia/wejścia
mini Din-8, antena TV i  FM
 
wyposażenie
- pilot i czujnik podczerwieni (do portu USB),
- antena TV-Radio,
- 8-pinowy wtyk-przejściówka do RCA-"chinch" (audio stereo + video, s-video)
adapter z YPrPb (HDTV) tylko dla wersji USA
oprogramowanie
- Cyberlink PowerCinema,
- Cyberlink DVD Solution: PowerDirector (video edycja), Media Show (slideshow), MusicMatch (ripper i odtwarzacz MP3), PowerBackup (program do backup'u, wersja trial), PowerDVD (programowy odtwarzacz DVD), PowerProducer (dvd authoring), Power2Go (program do nagrywania płyt), PowerDVD Copy (program umożliwiający proste kopiowanie płyt DVD, wersja trial)
wersja sterowników
TV Tuner Drivers - 6.14 
wersja oprogramowania
Cyberlink PowerCinema 4  

PowerColor Theater 550 PRO PCI Express to jeden z pierwszych tunerów TV-FM ze złączem PCI Express x1. Byliśmy bardzo ciekawi jak sprawdzi się ta nowoczesna konstrukcja.

Instalacja sterowników oraz oprogramowania przebiegła bez żadnych problemów. Zdziwiło nas, że przy pierwszym uruchomieniu Cyberlink PowerCinema - głównej aplikacji sterującej tunerem - nasz komputer testowy odmówił posłuszeństwa. Jedynym wyjściem był sprzętowy reset.

Po uruchomieniu aplikacji Cyberlinka otrzymaliśmy pełne centrum multimedialne, które w zamyśle producenta przeznaczone jest do obsługi komputerów typu mediacenter. Nie zmienia to jednak faktu, iż dobrze sprawuje się na standardowych komputerach PC. Pierwsze na co zwróciliśmy uwagę, to maksymalne uproszczenie wszystkich funkcji. Dzięki temu obsługa staje się bardzo intuicyjna i nawet osoby nie znające się na obsłudze komputera, mogą łatwo poruszać się po tym multimedialnym świecie.

'Setup Wizard' w kilku krokach pozwolił nam na ustawienie najważniejszych parametrów. Jest to dobrze przemyślana opcja, dzięki której można szybko ustawić wyświetlanie w formacie 4:3 lub 16:9, wyszukać stacje TV i FM, wybrać system dźwiękowy (zależny od obsługiwanego przez kartę dźwiękową), wyszukać pliki wideo i audio znajdujące się na dysku, jak również nadać powłoce programu trójwymiarowego wyglądu. Po tych kilku krokach dostajemy gotowe do pracy centrum multimedialne. Wszystkie te opcje oraz kilka innych (np. zmiana kolorystyki głównego programu) można również znaleźć i ustawić ręcznie, wyszukując je w kolejnych podmenu.

Wyszukiwanie programów telewizyjnych oraz radiowych sprowadza się do wciśnięcia jednego przycisku i cierpliwego odczekania do kilkunastu minut. Niestety, efekt końcowy jest dość mizerny. Zapamiętane stacje to najczęściej 'szumy'. W porównaniu z tunerami Leadteka trwa to bardzo długo i jest niedokładne. Pozostało ręczne wprowadzenie wszystkich częstotliwości. Dzięki temu uzyskaliśmy cały zakres dostępnych stacji. Pocieszający może być tylko fakt, że wystarczy zrobić to tylko jeden raz.

W tym miejscu trzeba wspomnieć o największym rozczarowaniu, jakie spotkało nas w trakcie testu. Nie udało się nam dostroić do obrazu telewizyjnego polskiej fonii i to pomimo licznych prób 'oszukania' systemu. Kartę odesłaliśmy po testach do producenta, jednak do czasu ukazania się tego tekstu nie otrzymaliśmy informacji o naprawieniu usterki. (tuner testowaliśmy przez cały maj)

Po dostrojeniu wszystkich stacji można dostrzec duże możliwości jakie daje nam Theater 550 PRO, w połączeniu z aplikacją Cyberlinka. Dźwięk (radio) jest czysty i przestrzenny. Możemy łatwo nagrać sygnał wybierając jedną z trzech jakości: dobrą, lepszą i najlepszą. Zapisany materiał powędruje do domyślnego folderu i jednocześnie znajdzie się na liście ulubionych utworów, do których mamy łatwy dostęp z głównego menu lub za pomocą pilota. Dźwięk nagrywany jest tylko do WMA. Osoby chcące uzyskać inne formaty zmuszone będą do uruchomienia dodatkowego oprogramowania, które pozwoli na konwersję na inne formaty (również tego znajdującego się na płycie dołączonej do tunera).

Oczywiście w trakcie przeglądania menu mamy ciągły podgląd na aktualnie oglądaną audycję. W przypadku audycji radiowych wyświetlane jest aktualne pasmo oraz nazwa kanału.