Systemy operacyjne

Co nowego w wersji 4.4.1?

przeczytasz w 3 min.

QNAP Multimedia Console to narzędzie integrujące wszystkie aplikacje multimedialne 

Najbardziej widoczna zmiana to utworzenie centrum multimediów pod nazwą Multimedia Control. Jest to w zasadzie kolejny krok w stronę intuicyjności interfejsu. Aplikacja ta pozwala nam wspólnie zarządzać treściami multimedialnymi dla wszystkich (z nią zgodnych) aplikacji. Oznacza to wspólne indeksowanie, transkodowanie, generowanie miniatur, a nawet ustawianie uprawnień dostępu. Tutaj też zarządzamy źródłami multimediów.

QNAP QTS - Multimedia Console

Całość w zasadzie sprowadza się do łatwiejszego zarządzania domyślnymi aplikacjami QNAP, to jest Video, Photo oraz Music Station oraz powiązanym z nimi serwerem DLNA. W zakładce "Zarządzanie zawartością" możemy przede wszystkim wskazać, jakie foldery mają być skanowane dla poszczególnych „stacji”. Jest tu też podgląd, ile dane media zajmują miejsca na naszym serwerze oraz jaka jest liczebność każdego typu mediów.

QNAP QTS - Multimedia Console

Zakładka "Indeksowanie" sprowadza się tylko do wybierania priorytetu, jaki mam mieć indeksowanie zawartości serwera. Ciekawsza jest kolejna zakładka dotycząca generowania miniatur. System na podstawie informacji zapisanych w plikach multimedialnych pobiera z Internetu grafikę, z której robi miniaturę do wyświetlenia w aplikacji lub przy korzystaniu z DLNA. Miniatury te mogą wcale nie być miniaturowe ;), na potrzeby telewizorów 4K dodano możliwość generowania miniatur o szerokości 2160 pikseli!

QNAP QTS - Multimedia Console

Kolejne na liście jest "Transkodowanie" – to usługa dobrze znana pewnie wszystkim chociażby z serwerów Plex. Qnap nie pozostaje na tym polu już z tyłu i oferuje transkodowanie dużych plików multimedialnych również w locie. Zatem jeżeli chcecie obejrzeć sobie film na biwaku korzystając z telefonu z limitowanym Internetem, to Multimedia Console będzie go Wam w czasie rzeczywistym konwertować do mniejszej rozdzielczości oraz bitrate.

QNAP QTS - Multimedia Console

QuMagie jest innowacyjną aplikacją do przechowywania zdjęć

W okienku Multimedia Center znajdziemy jeszcze ustawienia inteligentnego rozpoznawania twarzy i obiektów aplikacji QuMagie. A czym jest ta aplikacja? To kolejna nowość, w postaci następcy dosyć ubogiej w funkcje Photo Station. Mimo rozbudowania funkcjonalności udało się jeszcze bardziej ułatwić zarządzanie fotografiami. Jedyne, co nam się tutaj nie spodobało, to otwieranie tej aplikacji w nowej karcie przeglądarki (zamiast bezpośrednio w ramach QTS).

QNAP QTS - QuMagie

Sama aplikacja pozwala na szybkie i wygodne wrzucanie zdjęć na serwer, ale przede wszystkim znacząco ułatwia wyszukiwanie zdjęć. Potrafi ona rozpoznawać twarze na zdjęciach i po ich zindeksowaniu możemy np. wyfiltrować wszystkie zdjęcia w naszej kolekcji z daną osobą. Na podobnej zasadzie można filtrować zdjęcia z danego miejsca. Dodatkowo posiada własny mechanizm generowania kopii zapasowych całych albumów – jest to pomocne np. przy migracji na nowy sprzęt.

QNAP QTS - QuMagie

Z nowych funkcjonalności znajdziemy też dodatkową pozycję w App Center. Nazwano ją „Dodatki multimedialne” i zawiera różne rozszerzenia do aplikacji multimedialnych, jak na przykład opcję wyświetlania opisu i oceny filmu w Video Station na podstawie danych z serwisu TMDb. Widzimy w tym spory potencjał, gdyż takie funkcje już obecnie bardzo dobrze sprawdzają się na popularnych platformach VOD.

QNAP QTS - Dodatki Multimedialne

QNAP QVR Pro, czyli jak zmienić NAS w stacje monitorowania

Od wersji 4.3.3 obsługiwana jest tez aplikacja QVR Pro, ale odnosimy wrażenie, że poprzednio na 4.3.6 jej nie widzieliśmy – jest to nie tyle aplikacja, co w zasadzie nakładka na system QTS, która zmienia nasz NAS w prawdziwy rejestrator NVR! Nie mamy tutaj co prawda dostępu do żadnych aplikacji niezwiązanych z monitoringiem, jednak to sprawia, że całość jest bardziej przejrzysta. Można również pobrać klienta na system w lokalnej maszynie (np. Windows) i zarządzać naszym monitoringiem z dowolnego miejsca na świecie (gdzie jest Internet). Omówienie tej stacji monitorowania to temat na osobny artykuł, ale warto wspomnieć, że tym razem w licencji podstawowej mamy dostępne nie 4 (jak w Surveillance Station), a 8 kanałów do podpięcia kamer. Maksymalnie można rozbudować system do 128 kanałów, wykupując pełną licencję w sklepie QNAP (399 $). Dokładny opis jej działania znajdziecie na stronie producenta. Lokalnie można z aplikacji korzystać poprzez klienta w HybridDesk Station, o czym wspomnieliśmy wcześniej. Musimy jednak zaznaczyc, że na naszej maszynie wyposażonej w 4 GB RAM ten moduł był praktycznie nie do użytku (po skonfigurowaniu również innych usług). 

QNAP QTS - Multimedia Console

QNAP HybridMount oferuje rewelacyjny sposób na połączenie wszystkich "chmur" na naszym NAS

Ostatnie, co chcieliśmy wyróżnić spośród nowości (bo jest ich dużo więcej, ale nie ma sensu przepisywać tutaj całego dziennika zmian ;)), to HybridMount. Wcześniej już pisaliśmy o montowaniu zasobów z chmur danych, natomiast dzięki HybridMount mamy dostęp do jeszcze większej liczby usług chmurowych. Ale to nie wszystko, ponieważ aplikacja ta pozwala wykorzystać przestrzeń na zainstalowanych dyskach (najlepiej SSD) do buforowania zawartości „z chmur”. Oczywiście sami ustalamy, jaką przestrzeń z naszej puli dyskowej przydzielimy danej chmurze na buforowanie.

QNAP QTS - Hybrid Mount

Poza usługami chmurowymi możemy też podpiąć zdalne urządzenia, zarówno z sieci lokalnej przez protokół CIFS/SMB, jak i przez Internet z użyciem FTP lub WebDAV. Wszystkie podpięte zasoby automatycznie są montowane jako nowe lokacje w FileStation i każdą z tych lokacji możemy buforować na naszym NAS. To dopiero prawdziwa kwintesencja posiadania wszystkich danych w jednym miejscu :)

QNAP QTS - Hybrid Mount w File Station

Pora już podsumować, jakie wrażenie na nas zrobiła najnowsza odsłona systemu QTS (oraz ogólnie system jako taki), zatem zapraszamy na kolejną stronę.