Słuchawki

Budowa i jakość wykonania

przeczytasz w 4 min.

Pierwsze spostrzeżenia odnośnie jakości wykonania mieliśmy już podczas otwierania kartonika. Byliśmy zdumieni ile pracy firma wkłada w samo opakowanie. Kartonik zewnętrzny jest standardowy, ale w środku znajdziemy masywną skrzyneczkę z grubego, sztywnego kartonu w której ukryto słuchawki spoczywające we wnętrzu ochronnego, piankowego sarkofagu. Każdy element ma w nim swoje odrębne miejsce - słuchawki, mikrofon, kabel z pilotem, oraz etui i pozostałe przewody. Niekiedy kupując sprzęt za kilkaset złotych mamy wrażenie, że nie jest on tyle wart. W tym przypadku jest dokładnie odwrotnie - już samo opakowanie mówi nam „wybrałeś właściwie”.

Prawda jest jednak taka, że nie kupujemy słuchawek dla opakowania, więc przyjrzyjmy się bliżej samemu urządzeniu. To, że słuchawki kierowane są do graczy uwidacznia się natychmiast po ich rozpakowaniu. W porównaniu do typowych słuchawek z górnej półki przeznaczonych wyłącznie do słuchania muzyki i odsłuchu referencyjnego QPAD-y wyglądają nieco skromnie, ale nie jest to bynajmniej zaniedbanie ze strony producenta, tylko działanie celowe.

Model QH-90 używany ma być przede wszystkim przez graczy, którzy nie tylko oczekują, ale wręcz żądają maksymalnej wytrzymałości i praktyczności słuchawek. W końcu nikt nie ma zamiaru się z tą konstrukcją pieścić. Producent doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że słuchawki będą rzucane na biurko, pewnie nie raz spadną na podłogę, będą przenoszone w plecaku, wieszane na fotelu, rozciągane, gniecone i maltretowane na wszelkie inne sposoby. Dlatego w niniejszej konstrukcji zastosowano głównie aluminium i skórę, a ilość plastiku ograniczono do minimum. Same elementy z tworzyw sztucznych są przy tym matowe i wytrzymałe, a przy tym przyjemne w dotyku (aksamitna powierzchnia).

Jednym z najważniejszych elementów opisywanych QPAD-ów jest pałąk. Jest on aluminiowy i dość sztywny. Nacisk na głowę gracza wynosi ok. 5 N co jest elementem niezmiernie ważnym dla uzyskania odpowiedniego wygłuszenia. Jego górna część obszyta jest miękką skórą z grubym, wyszytym srebrną nicią logo producenta. Regulacja działa skokowo i daje możliwość dopasowania słuchawek zarówno do małej, jak i dużej głowy.

Kolejnym, jeszcze istotniejszym elementem konstrukcji są same muszle i poduszki. Mamy tutaj do czynienia z konstrukcją zamkniętą, wokółuszną (przykrywającą całe ucho). W połączeniu z silnie sprężynującym pałąkiem oznacza to ścisłe przyleganie poduszek do głowy. To z kolei przekłada się bezpośrednio na stopień wygłuszenia jaki zapewniają słuchawki - w przypadku modelu QH-90 jest on naprawdę bardzo wysoki. Redukcja szumów z otoczenia jest radykalna.

Jeśli przykładowo używamy słuchawek w pomieszczeniu przy ruchliwej ulicy (zakładając, że okno jest otwarte) słyszalny szum samochodów niwelowany jest o około 50-70% w zależności od częstotliwości nadchodzących dźwięków. Takie przynajmniej były nasze subiektywne odczucia.

Może to być jeszcze bardziej przydatne w chwili, gdy bierzemy udział w dużym turnieju gaming-owym, który jak wiadomo zazwyczaj nie należy do cichych i spokojnych. Nie mamy tutaj do czynienia z aktywną redukcją szumu, która nie wszystkim przypada do gustu, ale z bierną, która nie tylko nie powoduje zniekształceń dźwięku, ale wręcz odwrotnie - sprawia, że dźwięk jest wyraźny i bardziej zgodny z oryginałem.

Zewnętrzna część muszli wykonana jest częściowo z matowego, wytrzymałego tworzywa, a częściowo z aluminium. Wszystkie elementy połączone zostały ze sobą z należytą precyzją. Wiele słuchawek, które używaliśmy wcześniej dysponowało konstrukcją, która zwyczajnie trzeszczy (w czasie zakładania lub  ruszania głową), a to jak wiadomo nie należy do przyjemnych. QPAD-y QH-90 na szczęście pozbawione są tej wady. Żadne trzaski i skrzypnięcia nie będą przeszkadzały w graniu, nawet na najniższych poziomach głośności.

Lewa słuchawka integruje w sobie gniazdo mikrofonu. Gdy jest on odłączony możemy je zasłonić małą, gumową zaślepką.

Giętkie ramię mikrofonu ma ok. 15 cm długości. Sam mikrofon wykonany jest w technologii back-electret - membrana jest metalowa, a z elektretu wykonana jest nieruchoma, sztywna okładzina. W celu eliminacji szumów spowodowanych wydmuchiwaniem powietrza z ust lub nosa kapsuła mikrofonu chroniona jest dużą, miękką pianką.

Główny przewód słuchawek wykonany jest z termoplastycznych elastomerów bez dodatkowego oplotu. Oplot zastosowano jedynie między muszlami, a pałąkiem. Czy to wada, czy zaleta? Tak naprawdę zależy od użytkownika - jeśli lubimy cienkie, bardzo elastyczne i lekkie przewody, to wystarczy powłoka gumowa. Jeśli cenimy sobie maksymalną wytrzymałość, to lepszy byłby dodatkowy oplot.

W QPAD-ach kabel jest miękki, ma długość 1 metra i pozłacane wtyki od słuchawek i mikrofonu. Osoby, które potrzebują większej długości nie muszą się martwić - do opakowania producent dołącza dodatkowy przewód z wbudowanym pilotem (1 metr) oraz przedłużacz, który zwiększa zasięg o kolejne 2 metry. Razem więc mamy do dyspozycji 4 metry elastycznego, miękkiego kabla z pozłacanymi końcówkami.

Pilot, a raczej kontroler wbudowany w jeden z przewodów ma ok. 6 cm długości i 3 cm szerokości oraz integruje w sobie wyłącznik mikrofonu (prawy bok), regulator głośności (lewy bok), a także przycisk od włączania i wyłączania odtwarzania muzyki w urządzeniach mobilnych oraz odbierania i rozłączania połączeń telefonicznych (przód pilota). Na jednym z końców do pilota wchodzi przewód słuchawkowo-mikrofonowy, a na drugim końcu dostępne są analogiczne złącza typu mini jack 3,5 mm. Kontroler wykonany jest z matowego, przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego.

Etui ochronne jest płócienne i miękkie. Można je bez problemu zwinąć w rulonik lub złożyć w kostkę i włożyć do kieszeni plecaka lub spodni.

Rysunki poglądowe


Słuchawki z mikrofonemPrzewód z kontrolerem (1 metr)Przewód przedłużający (2 metry)


Przejściówka do smartfona (10 cm)

1 - miękka skóra z wyszytym logo
2 - regulacja położenia pałąka
3 - aluminiowy szkielet
4 - muszle wokółuszne o konstrukcji zamkniętej, przetworniki o średnicy 53 mm
5 - mikrofon z piankową osłoną
6 - giętkie ramię mikrofonu
7 - odłączana wtyczka mikrofonu
8 - regulacja głośności
9 - odbieranie/kończenie rozmów telefonicznych, pauzowanie odtwarzania muzyki w odtwarzaczach przenośnych
10 - wyłącznik mikrofonu
11 - wtyczka mikrofonu (mini jack 3,5 mm)
12 - wtyczka słuchawek (mini jack 3,5 mm)
13 - przedłużacz o długości 2 m
14 - przejściówka do smartfona (kompatybilność z iPhonem)
15 - standardowy przewód słuchawkowy i mikrofonowy o długości 1 m