Karty graficzne

Jest nieźle, ale cena nie zachęca

przeczytasz w 1 min.

Sapphire Pulse Radeon RX 560

Wydajność

Zgodnie z oczekiwaniami autorskie karty oparte na na układzie RX 560 to dość dobra konkurencja dla GeForce'a GTX 1050. Wydajność obu konstrukcji jest zbliżona, ale Radeon ma przewagę w postaci większej ilości pamięci oraz lepszego wsparcia dla API DX12/Vulkan. 

Podkręcanie

Testowana karta miała bardzo mały zapas mocy, przez udało się nam podnieść taktowanie rdzenia o zaledwie 20 MHz w przypadku rdzenia i 70 MHz dla pamięci. Przełożyło się to na wzrost wydajności w grach o przeciętnie 1-2 kl/s, a więc na granicy błędu pomiarowego.

Kultura pracy

Sapphire Pulse Radeon RX 560 to prosta konstrukcja wyposażona w aluminiowy radiator i jeden wentylator. Na całe szczęście układ Baffin PRO nie jest wymagający i taka kombinacja sprawdza się całkiem nieźle. Karta jest cicha pod obciążeniem, a temperatury są akceptowalne.

Opłacalność

Dochodzi do największej bolączki testowanej karty jak i ogólnie odświeżonej linii Radeonów (seria 5X0). Górnicy wykupują dosłownie wszystko. Kart w sklepach w zasadzie nie ma. I choć problem ten dotyczy również konstrukcji zielonych to jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. W konsekwencji recenzowana karta kosztuje obecnie blisko 650 zł, a więc tyle ile wyraźnie mocniejsze konstrukcje oparte na GeForce GTX 1050 Ti.

Dla kogo

Jak powszechnie wiadomo, karty graficzne z tej półki wydajnościowej przeznaczone są dla mało wymagających użytkowników, którzy oprócz pracy biurowej mają ochotę czasem sobie zagrać w jakiś popularny tytuł. I takie założenie testowany Sapphire Pulse Radeon RX 560 z pewnością spełnia.

Sapphire Radeon RX 560

Trzeba jednak poczekać na unormowanie się sytuacji rynkowej. Bowiem w obecnej, kupienie tego Radeona graniczy z cudem, a dodatkowo trzeba mocno przepłacić. Widać kopanie na GPU (na kartach AMD) jeszcze długo nie wyjdzie z mody.. Z drugiej strony może się okazać, że za kilka miesięcy na popularnym serwisie aukcyjnym znajdzie się wiele "okazji".

Ocena końcowa - Sapphire Pulse Radeon RX 560

 • przyzwoita wydajność
 • 4 GB pamięci
 • cichy i dość wydajny system chłodzenia
 • praktycznie zerowa dostępność w sklepach...
 • co przekłada się na zawyżoną cenę

Dobry produkt

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  rumcajs295
  1
  A ja ciągle czekam na porównanie RX460 z odblokowanymi jednostkami względem RX560 xd
  • avatar
   marcadir
   -1
   Przy cenie powyżej 600zł ten RX560 nie jest opłacalną opcją. W cenie 650zł idzie kupić GTX1050Ti np. od Gigabyte w wersji Windforce... lepsza wydajność, kultura pracy (2 dość ciche wentylatory).
   • avatar
    kamilkom
    -1
    Beda w komparatorze?
    • avatar
     LocutusOfBorg
     -2
     RX 570 i RX 580 są nie do dostania. Dowartościowujemy teraz karty średniej i niskiej półki. Przed kilkoma dniami podobny artykuł na konkurencyjnym portalu.
     • avatar
      mutissj
      -2
      "praktycznie zerowa dostępność w sklepach..."

      to po co ją reklamujecie? nikt jej nie kupi bo jej nie ma w sklepach.
      • avatar
       urejt
       0
       A ja sprzedałem 470 za 1500zł i wyrwałem 460 za 380zł :). Vega soon!
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Spokojnie, grupy przestepcze, kartele (w tym panstwowe) i wywiady zrealizuja swoje cele i zyski to cena kryptowalut walnie na pysk, a jak nie walnie z przyczyn ww. to rzady poszczegolnych panstw zaloza kaganiec na kryptowaluty i sie skonczy pieniadz poza jedynie sluszna emisja.