Procesory

AMD StoreMI - konkurencja dla technologii Optane Memory

przeczytasz w 2 min.

Wraz z procesorami Ryzen drugiej generacji otrzymaliśmy również płyty główne z chipsetami X470. Umówmy się, że zmian w stosunku do X370 dużo nie ma, a najbardziej istotną jest technologia StoreMI.

Wedle dokumentacji, StoreMI ma również działać docelowo na platformie high-end (chipset X399), ale jak na razie takiego wsparcia nie dostała.

StoreMI pozwala na wykorzystanie nośnika SSD do przyśpieszenia działania HDD. W odróżnieniu od rozwiązania Intela, AMD nie dostarcza jednak gotowych nośników, tak jak Intel Optane Memory, ale pozwala na wykorzystanie dowolnego SSD. Dodatkowo możemy jeszcze zastosować bufor RAM.

Ok, sprawdźmy więc jak to działa w praktyce. W tym celu wykorzystamy HDD WD Blue o pojemności 1 TB i niedrogi SSD M.2 (SATA) a konkretnie Samsung 860 EVO.


Wyniki WD Blue 2 TB bez wsparcia StoreMI

Tak sprawuje się samodzielny dysk WD Blue 1 TB bez włączonego wspomagania StoreMI. Pora go trochę rozruszać. Jako dysk systemowy służył nam nośnik M.2 Intel 760p. Drugi slot M.2 na płycie MSI X470 Gaming 7 AC obsługuje zarówno dyski SATA, jak i PCIe, ale skorzystaliśmy z tańszego rozwiązania.

Po instalacji dodatkowych dysków (HDD i SSD Samsunga) zainstalowaliśmy oprogramowanie StoreMI, które można pobrać z oficjalnej strony.

Instalacja jest prosta, możemy po prostu kliknąć "Create Tier" i wskazać nośnik szybki (SSD) i wolny (HDD). Co istotne - pojemność SSD łączy się z HDD.

Można też skorzystać z opcji zaawansowanych i tam na przykład dodatkowo włączyć DRAM Cache (do 2 GB RAM).


Wyniki WD Blue 2 TB ze StoreMI (bez buforu RAM)

Pierwszy test przeprowadziliśmy  bez użycia buforu RAM. Przyśpieszenie jest natychmiastowe (podobnie jak w przypadku Intel Optane Memory), nie trzeba powtarzać testu kilkukrotnie, by system "nauczył się", że są to często wykorzystywane dane.


Wyniki WD Blue 2 TB ze StoreMI (z buforem RAM)

Włączenie buforu RAM pozwala na dalsze przyśpieszenie odczytu - opcja godna uwagi dla osób, które mają sporo pamięci RAM. Oczywiście nie należy przypuszczać, że ładowanie np. gier z HDD przyśpieszy nam 30 razy, bowiem załadowane dane przecież trzeba jeszcze zdekompresować i uruchomić, ale czas ładowania powinien skrócić się o kilka sekund.

Czy można razem ze StoreMI zastosować pamięci Intel Optane Memory? Pewnie że tak.

Na pierwszy rzut oka technologia działa świetnie - równie dobrze jak Intel Optane Memory.