Laptopy

Laptop z przyszłości

przeczytasz w 6 min.

Jeśli od dłuższego czasu masz wrażenie, że na rynku brakuje notebooka o bardzo ekstrawaganckiej stylistyce, niebanalnych osiągach i kosmicznej cenie, to nowy ASUS NX90 może być tym na co czekałeś. Gdy tylko pojawił się w naszej redakcji natychmiast wywołał wiele emocji – i nic dziwnego, rzadko mamy do czynienia z równie kontrowersyjnym sprzętem.

Pierwsze wrażenia

Już przed otwarciem pokrywy nowy Asus szokuje wyglądem i rozmiarami – pokryta lśniącym aluminium klapa ma prawie 53 cm szerokości. Jej powierzchnia może z powodzeniem zastąpić lustro, ponieważ świat odbija się w niej praktycznie bez zniekształceń. Po otwarciu okazuje się, że wnętrze jest węższe od pokrywy - stało się tak dzięki umieszczeniu bo bokach ekranu olbrzymich głośników Bang & Olufsen.


Sam ekran również robi wrażenie. Ma przekątną 18,4 cala i pracuje w nominalnej rozdzielczości 1920 x 1080 (Full HD). Część robocza wpisuje się w jego niezwykłą stylistykę. Umieszczoną tuż pod górną krawędzią klawiaturę cechuje bardzo duży komfort pracy. Klawisze mają doskonały skok i dobrą wielkość.

Nad klawiszami funkcyjnymi znajdziemy ciągnący się przez całą szerokość notebooka rząd klawiszy multimedialnych. Dzięki nim możemy błyskawicznie zmieniać głośność, przesuwać rozdziały filmu i dostosowywać ustawienia ekranu.
Kwestię touchpada rozwiązano bardzo oryginalnie - zamiast jednego mamy dwa, umieszczone po bokach klawiatury. Niespecjalnie przypadło nam to rozwiązanie do gustu. Lepiej sprawdziłby się jeden klasyczny touchpad. Zwłaszcza że miejsca pod klawiaturą nie brak i mógłby mieć bardzo dużą powierzchnię. Przy takim układzie bez problemu znalazłoby się także miejsce na blok numeryczny, którego brak w notebooku tej wielkości jest niezrozumiały.

Podpórkę dla rąk również wykonano ze lśniącego aluminium, które brudzi się w tempie ekspresowym – ten sprzęt nie lubi być dotykany.

Osiągi, konfiguracja i komfort pracy

 procesor
Intel Core i7 720 QM,
2,7 GHz, 6 MB cache
wielkość ekranu18,4 cala
typ ekranuLED, glare
 rozdzielczość1920 x 1080 (Full HD)
karta graficza
NVIDIA GeForce GT 335M 1024 MB
DirectX 10.1, SM 4.1
dysk twardy2x Samsung SpinPoint M7E, 640 GB, 5400 rpm
wyjęcie/wymiana HDD:
utrudniona - brak bezpośredniej klapki do kieszeni dysku

napęd optycznyHL-DT-ST BDDVDRW CA21N
pamięć RAM4 GB, DDR3 1333 MHz
rozszerzenie RAM
utrudnione - brak bezpośredniej klapki do płyty głównej

 system
Windows 7 Ultimate 64-bit
waga4,4 kg
Wymiary [cm]
(szer. głeb. wys.)
52,5 x 28 x 4,38 cm
istotne złącza
D-Sub, HDMI, eSATA/USB, 2x USB 3.0, 1x USB 2.0
dodatkowe funkcje i wyposażeniekamerka internetowa
panel sterowania multimediami
czytnik kart MMC/MS/SD
Bluetooth
głośniki Bang & Olufsen
napęd Blu-Ray
dwa touchpady

Asus nie poskąpił na wyposażaniu ani podzespołach. Procesor to Intel Core i7 720QM z zegarem 2,7 GHz, więc o wydajność nie musimy się martwić, zwłaszcza że pracuje w połączeniu z układem graficznym GeForce GT 335M z 1 GB pamięci, która całkiem nieźle spełni się w rękach zapalonego gracza. Podczas testów gamingowych uzyskaliśmy bardzo przyzwoite wyniki:

Wydajność 3D
 
3DMark 06 
tryb 1024x768 8330
tryb 1280x720 (HD) 7895
tyb 1920x1080 (Full HD) 5618
 
Wydajność 3D GRY 
Resident Evil 5, DX 10
 
1400 x 1050, high detail AAx2 28 fps
DIRT 2 
1400 x 1050, high detail AAx2 31 fps

Model testowy miał na pokładzie 4 GB pamięci RAM - możemy ją rozbudować nawet do 12 GB. Wybór portów również robi wrażenie: 2 gniazda USB 3.0, HDMI, D-Sub, eSATA/USB oraz USB 2.0.

Z pewnością nie jest to model dla osób często podróżujących. Jego niebagatelne rozmiary sprawiają, że nie znajdziemy dla niego torby, mogącej zapewnić mu bezpieczny transport. Waga również nie należy do piórkowych.



Rozmiary i osiągi mają swoją cenę - dyszę sytemu chłodzenia umieszczoną z tyłu notebooka opuszcza powietrze o wysokiej temperaturze. Trudno jednak sobie wyobrazić, by ktoś chciał trzymać tego kolosa na kolanach. Wnętrze nagrzewa się tylko w jednym miejscu - prawa strona podpórki pod nadgarstki staje się nieco cieplejsza. Co ciekawe, komputer pracuje bardzo cicho, i mimo kilkugodzinnego wycisku, jaki mu zgotowaliśmy, szum wentylatora utrzymywał się na bardzo przyzwoitym poziomie.

Trudno za to zarzucić mu energooszczędność. Tryb "Oszczędzanie energii" zapewnił 77 minut pracy na zasilaniu bateryjnym.

Dla kogo?

Nie jest to notebook stworzony z myślą o pracy biurowej, nie ma również rozpieszczać graczy. Jego wielkość i ekscentryczny design nabiera sensu podczas oglądania filmów. Kinomaniacy będą zachwyceni. Napęd Blu-ray i  ekran Full HD pozwalają w pełni cieszyć się z jakości, jaką oferuje ten format zapisu danych. Ekran generuje obraz naprawdę wysokiej jakości, o żywych, nasyconych kolorach. W dodatku Asus umożliwił łatwe przełączanie trybów wyświetlania: Normal Mode, Vivid Mode, Theater Mode, Soft Mode, które obsługujemy jednym klawiszem.


Umieszczone po bokach głośniki Bang & Olufsen korzystające z technologii ICE Power doskonale uzupełniają przeżycia wizualne. Ich umiejscowienie sprawia, że widza otacza dźwięk naprawdę niezłej jakości. Brakuje tu trochę basów, lecz dźwięk jest głęboki, czysty i może osiągnąć naprawdę dużą głośność.

Czy warto? Prawie 9000 złotych to bardzo dużo. Choć dostajemy za tą kwotę niebagatelny sprzęt bardzo wysokiej jakości, pytanie o sens takiego wydatku nie należy do najłatwiejszych. Obawiam się, że będziecie musieli na nie odpowiedzieć sobie sami.

Nie jest to notebook, który spodoba się każdemu. Został zaprojektowany dla bardzo wąskiego grona odbiorców z grubym portfelem i przedkładających oryginalny design nad funkcjonalność. A fajne gadżety są po to, by umilać życie, nie zaś nadawać mu sens.

 Ocena redakcji: Asus NX90
 najciekawsze cechy:
  • duży ekran o świetnej jakosci obrazu
  • jakość i głośność dźwięku
  • jakość wykonania
  • osiągi
  • dwa porty USB 3.0
 najsłabsze cechy:
  • bardzo trudny w utrzymaniu w czystości
  • waga i wielkość

 

Ocena: Asus NX90
Jakość wykonania:
super
Ergonomia:
dobra
Klawiatura:
Touchpad:
super
zadowalający
Wymiary i waga:
słabe
Czas pracy na baterii:
słaby
Oprogramowanie:
super
Jakość obrazu LCD:
super
Wydajność:
super
Wydajność 3D:
dobra
Głośniki/dźwięk: super
Głośność/cicha praca:
super
Ogólna ocena:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    0
    Takie dziwne, że ekran większy od klawiatury, no ale nawet da się pograć.
    • avatar
      unodgs
      0
      napisano że lapek ma ekran o świetnej jakości, ale z danych technicznych nie wynika jaki to rodzaj matrycy, bo jeśli to TN to nie może być mowy o świetnej jakości.
      • avatar
        1wilq
        0
        zamiast tego GF mogli wrzucić tam jakiegoś radka np 5870? aldo coś w CF lub SLI bo za tą cene to troche za mała wydajność.. :/
        • avatar
          gwizdzius
          0
          Ja widzę jedną podstawową wadę. Jak zamkniemy klapę, to nie ma dostępu do żadnego portu, a więc nie można ładować kompa, i trzeba wszystko odłączać.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            grubas bez standardowego klawisza Return! dobrze, że nadrabia lusterkiem ;)
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              Zaiste wygląd iście kozacki
              • avatar
                Genox
                0
                widziałem go na żywo w czerwcu w Monte Carlo na konferencji Intela. Wygląda rzeczywiście dziwnie, ale całkiem stylowo. Odpalony był 3D Mark i naprawdę chodziło to płynnie.
                Jednak jeszcze większe wrażenie zrobił na mnie notek Acera, który miał 16 GB RAM i był dedykowana do edycji filmów.
                • avatar
                  belliash
                  0
                  Od kiedy Intel Core i7 720QM ma 2,7GHz?
                  LOL & ROTFL... Artykul zenada!
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Nie bardzo rozumiem dla kogo adresowany jest ten laptop. Wynik w 3DMark06 w full HD 5618 pkt jest żenadą. Czyli gry odpadają chyba że w mocno przyciętymi detalami i rozdzielczością a to mija się z celem. Filmy HD? Myślę że za 9 koła można dostać średniej klasy telewizor wraz z zestawem kina domowego, który jest duuuużo lepszy od czegoś takiego. Osobiście uważam za głupotę oglądanie filmów w HD na laptopie, no chyba że nie stać nas na powyższy zestaw. Czyli płacimy tylko i wyłącznie za wygląd. Jak dla mnie to Porsche z silniczkiem Fiata
                    • avatar
                      piezol
                      0
                      Mija się z celem ? No tak, dziś gra się dla detalów, a nie dla przyjemności z gry.


                      @ Cena na oko o 7000 zbyt wysoka.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        NIGDY WIĘCEJ laptopa typowo multimedialnego!

                        Za cenę tego laptopa mam PC Potwora (i7 + Hd5850 + 26" monitor Full HD) i jeszcze wystarczy na przenośnego laptopa z matrycą 13,3" z dobrą baterią !