Smartfony

Wewnątrz

przeczytasz w 4 min.

Samsung Galaxy S3

 Oprogramownie:
super

Uważamy, że nowy interfejs TouchWiz Nature UX (5.0) to jeden z największych atutów Samsunga Galaxy S3. Stylistyka robi naprawdę duże wrażenie, szczególnie w porównaniu do tego, co widzieliśmy we wcześniejszych TouchWizach. Zmiany nie są drastyczne, raczej kosmetyczne, jednak przyznać trzeba, że całość prezentuje się imponująco. Interfejs wciąż jest bardzo kolorowy, ale przy tym gustowny, nowoczesny i pod niektórymi względami prezentuje się dużo lepiej niż najnowszy Sense UI w smartfonach HTC.

Samsung Galaxy S3

System operacyjny to Android 4.0.4. Smartfon Galaxy S3 jest oczkiem w głowie Samsunga, więc liczyć możemy na to, że system aktualizowany będzie na bieżąco do nowszych wersji.

Samsung Galaxy S3

Uszczypnięcie pulpitu powoduje wyświetlenie wszystkich pulpitów na jednym ekranie. W tym momencie mamy możliwość dołożenia nowych lub usunięcia zbędnych. Maksymalnie może być ich 7. Jest to też świetny sposób na szybkie przełączanie się pomiędzy pulpitami.

Samsung Galaxy S3

W razie potrzeby możemy w prosty sposób dostosować jakie ikonki mają znajdować się na pulpicie - dotyczy to również dolnego, stałego paska.

Samsung Galaxy S3

Lista aplikacji wyświetla się w postaci galerii ikonek w układzie 4x5. W górnej części interfejsu widoczne są również skróty do galerii widżetów oraz ikonka pozwalająca wyświetlić tylko aplikacje pobrane przez użytkownika.

Samsung Galaxy S3

Użytkownik ma możliwość ukrycia rzadko używanych aplikacji. Odpowiednia opcja znajduje się w menu podręcznym. W podobny sposób będziemy w stanie przywrócić schowane programy.

Samsung Galaxy S3

Galaxy S3 wprowadza ciekawą funkcję o nazwie Smart Stay. Idea jest bardzo prosta: smartfon wykorzystuje przednią kamerkę, by określić czy ciągle na niego patrzymy. Jeśli wykryje, że mamy otwarte oczy, utrzymuje podświetlenie na komfortowym poziomie, ale jeśli uzna, że przestaliśmy z niego korzystać - przyciemni wyświetlacz, a następnie wyłączy go całkowicie. Rozwiązanie to może mieć pozytywny wpływ na ograniczenie zużycia baterii.

Samsung Galaxy S3

SGS3 oferuje szereg metod pozwalających na odblokowanie telefonu. Do dyspozycji mamy zwykłe przeciągnięcie, ruch (potrząsanie telefonem), rozpoznanie twarzy, rozpoznanie twarzy i głosu, symbol (wzór ruchu palcem po ekranie), PIN i hasło. Najciekawszą metodą jest rozpoznanie twarzy i głosu, gdzie telefon najpierw określa czy twarz użytkownika wygląda tak jak trzeba, a następnie analizuje brzmienie głosu w określonej przez użytkownika komendzie.

Samsung Galaxy S3

Samsung najwyraźniej pozazdrościł firmie Apple ich cyfrowej asystentki Siri i postanowił stworzyć własne, konkurencyjne rozwiązanie o nazwie S Voice.

Samsung Galaxy S3

Na pierwszy rzut oka wydawać może się, że propozycja Samsunga jest równie funkcjonalna jak Siri, ale tak nie jest. Owszem, funkcja S Voice w wielu przypadkach działa identycznie, ale rozpoznawanie głosu nie jest tak precyzyjne i sprawne jak w przypadku Siri. Ponadto w kilku przypadkach funkcja komend głosowych zawiesiła się i trzeba było powtarzać cały proces od początku. S Voice podobnie jak Siri nie rozpoznaje języka polskiego, więc przemawiać będziemy musieli np. po angielsku. Plusem jest w miarę naturalna wymowa cyfrowego głosu – nieco lepsza niż u Siri. Ogólnie jednak Apple Siri wydaje się dużo bardziej ludzka i naturalna.

Samsung Galaxy S3

Kolejną przydatną funkcją jest Social Tag (etykieta twarzy). W chwili gdy wykonujemy zdjęcie danej osobie na jej twarzy pojawia się kwadrat podobny do tego, z jakim mamy do czynienia na Facebooku w czasie "tagowania". To najprostszy sposób przypisywania zdjęć do kontaktów. Po wykryciu twarzy Samsung zaproponuje dodanie zdjęcia do kontaktu. Najciekawsze jest jednak to, że system rozpoznaje twarze, więc jeśli zrobimy tej osobie zdjęcie jeszcze raz, etykieta już się nie pojawi. Sieciowe profile fotografowanych osób będą od tej chwili połączone z wykonanym zdjęciem. Możemy też szybko katalogować zdjęcia według etykiet.

Samsung Galaxy S3

Po wykonaniu zdjęcia, w menu kontekstowym pojawia się opcja jego edycji. Warto jednak zaznaczyć, że edytor zdjęć nie jest zainstalowany na pokładzie Galaxy S3 - użytkownik zostanie przekierowany do strony Samsung Apps w celu pobrania aplikacji.

Samsung Galaxy S3

Jak najszybciej zadzwonić albo wysłać wiadomość do wybranej osoby z listy kontaktów? Przesunąć palec! Ruch w prawo to rozmowa telefoniczna, a w lewo - wiadomość tekstowa.

Samsung Galaxy S3

Samsung Galaxy S3 to bardzo nowoczesny smartfon o dużych możliwościach w zakresie łączności bezprzewodowej. Urządzenie wykorzystuje np. NFC/Android Beam (zbliżeniowa wymiana danych), Wi-Fi Direct oraz Bluetooth 4.0. Producent wprowadził jednak jeszcze jeden standard - S Beam, który stanowi połączenie dwóch otwartych standardów Android Beam i Wi-Fi Direct, ale niestety samo S Beam nie jest już otwarte. Co więcej, działa tylko z najnowszymi modelami smartfonów Samsunga (np. pomiędzy dwoma SGS3).

Samsung Galaxy S3

Właściciele Samsunga Galaxy S3 mogą uważać się za szczęściarzy – producent w porozumieniu z Dropboksem postanowił obdarzyć każdego z nich 50 GB internetowej przestrzeni dyskowej do wykorzystania bezpłatnie przez okres dwóch lat.

ChatON to wieloplatformowy komunikator internetowy umożliwiający czatowanie i prowadzenie rozmów ze znajomymi z całego świata, bez narażania się na dodatkowe koszty. Wystarczy aktywne połączenie internetowe. Oprócz zwykłej komunikacji tekstowej do dyspozycji mamy również rysowanie, zdjęcia, video, audio, czaty grupowe i wiele innych funkcji (np. powiadamianie o urodzinach).

Samsung Galaxy S3

Telefon prawie na każdym kroku informuje użytkownika, że daną czynność może wykonać używając sensorów ruchu. Sterowanie ruchem w niektórych sytuacjach rzeczywiście może skrócić czas potrzebny na wykonanie akcji, ale odnosimy wrażenie, że jest ona bardziej efektowna niż efektywna.

Samsung Galaxy S3

Jedną z użytecznych opcji sterowania za pomocą ruchu jest wykonywanie zrzutów ekranowych. Aby tego dokonać powinniśmy bokiem wyprostowanej dłoni przesunąć po powierzchni ekranu z lewej do prawej strony lub odwrotnie.

Samsung Galaxy S3

Większość aplikacji użytkowych i gier pobierać będziemy zapewne wprost ze sklepu Google Play, ale oprócz niego do wyboru mamy jeszcze Samsung Apps oraz Game Hub. Wybór programów jest jednak znacznie skromniejszy niż u Google'a.

Samsung Galaxy S3

Klient pocztowy nie różni się znacząco od tego, co widzieliśmy w poprzednich TouchWizach, ale nie jest to z pewnością mankament. Interfejs jest przejrzysty i intuicyjny, a odczytywanie i komponowanie e-maili to bułka z masłem. Pocztę możemy przeszukiwać, katalogować, sortować, zmieniać tryb wyświetlania, dopasowywać opcje synchronizacji i dodawać wiele różnych skrzynek. Konfiguracja tych popularnych jest uproszczona do maksimum - wystarczy podać login i hasło.

Samsung Galaxy S3

Dla osób, które lubią (lub muszą) prowadzić notatki głosowe przewidziana została aplikacja o nazwie Dyftafon. Jakość dźwięku rejestrowanego przez SGS3 stoi na wysokim poziomie.

Samsung Galaxy S3

Odtwarzacz muzyki również sprawdzi się doskonale. Opcje podstawowe są podobne do tych jakie oferuje konkurencja – oprócz typowych kontrolek znajdziemy korektor dźwięku z ustawieniami predefiniowanymi oraz własnymi. Tworzyć możemy też listy odtwarzania, odtwarzać muzykę przez Bluetooth oraz współdzielić kolekcję. Po podłączeniu dobrych słuchawek jakość dźwięku powinna zadowolić zdecydowaną większość użytkowników.

Samsung Galaxy S3

W odtwarzaczu znajdziemy też coś takiego jak plac muzyczny, w którym jednym dotknięciem palca uruchomimy odtwarzanie utworów o określonej charakterystyce (pasjonujące, żarliwe, radosne, spokojne).

Samsung Galaxy S3

W programie Notatka S możemy wykonać zapiski w sposób tradycyjny (klawiaturą ekranową) lub odręcznie (przesuwając palcem po ekranie). Druga z tych metod pozwala również na tworzenie prostych rysunków. Algorytm rozpoznający pismo i konwertujący je do postaci czcionki w większości sytuacji działa poprawnie, ale na dłuższą metę korzystanie z tej opcji jest męczące i mało wydajne.

Samsung Galaxy S3

Korzystanie z klawiatury wbudowanej w interfejs TouchWiz jest bardzo komfortowe przy tej wielkości ekranu (4,8 cala). Nawet w pionie pola znaków są duże i właściwie od siebie oddalone. Funkcja podpowiedzi i korekty działa dobrze również w języku polskim.

Samsung Galaxy S3

W układzie horyzontalnym jest jeszcze lepiej – znaki są szersze, a na ekranie wyświetla się więcej podpowiedzi.

Samsung Galaxy S3

Telefon synchronizuje dane za pośrednictwem rozbudowanej aplikacji Samsung Kies. Jest to odpowiednik iTunes znanego z urządzeń firmy Apple. Synchronizować możemy muzykę, filmy, zdjęcia, kontakty i podcasty, a przy okazji wykonamy też aktualizację oprogramowania funkcjonującego w telefonie.