Smartfony

Wykonanie i ergonomia

przeczytasz w 3 min.

Pod względem stylistycznym Samsung Galaxy S 4 jest niemal identyczny jak jego poprzednik. Jak już wspomnieliśmy wcześniej urządzenie mimo większego ekranu jest smuklejsze, a nawet odrobinę lżejsze. Wysokość i szerokość obudowy jest jednak porównywalna do Galaxy S 3. Producentowi udało się więc rozszerzyć powierzchnię dotykową, nie zwiększając w sposób zauważalny wymiarów zewnętrznych. To ogromna zaleta Galaxy S 4.

 Jakość wykonania:
dobry
Ergonomia:
super
Sterowanie dotykiem:
dobry plus

Pod znanym i cenionym szkłem Corning Gorilla Glass 3 oprócz czujnika oświetlenia i zbliżeniowego umieszczono też sensory odpowiedzialne za wykrywanie ruchu przed ekranem. Są one konieczne do prawidłowego rozpoznawania gestów wykonywanych dłonią. W górnej części widoczna jest kamerka do wideokonferencji, dioda LED (powiadomienia dotyczące baterii, wiadomości i rozmów telefonicznych) oraz głośnik słuchawkowy. Samo szkło jest zupełnie płaskie, a nie zakrzywione na brzegach jak u poprzednika.

Jakość wykonania oceniamy pozytywnie, choć nie ukrywamy, że obok świetnego Gorilla Glass chętnie zobaczylibyśmy odrobinę aluminium.

Pod wyświetlaczem znajdują się tradycyjnie trzy przyciski, z których lewy i prawy są pojemnościowe i podświetlane na biało, a środkowy jest mechaniczny i niepodświetlany. Od lewej mamy kolejno funkcję MENU (menu kontekstowe lub po przytrzymaniu Google Now), przycisku HOME (wyjście na pulpit, a po przytrzymaniu menadżer aktywnych aplikacji) oraz BACK (cofnięcie lub pasek skrótów do aplikacji).

Lewa krawędź obudowy daje dostęp do podłużnego przycisku +/-, którym zmienimy głośność dźwięków.

Na prawym boku z kolei widoczny jest klawisz blokady ekranu, którym włączymy i wyłączymy również smartfona.

Dół obudowy integruje w sobie złącze micro USB (obraz przez MHL, synchronizacja danych, debugging, ładowanie baterii). Oprócz niego widoczny jest mały otwór mikrofonu.

Na górze znajdziemy wyjście słuchawkowe (mini jack 3,5 mm), drugi z pary mikrofonów oraz transmiter światła podczerwonego (IR), który wykorzystać możemy do sterowania np. telewizorem lub dekoderem TV.

Tył podobnie jak w Galaxy S 3 jest gładki i błyszczący. Klapka jest cieniutka i sprawia wrażenie dość delikatnej, ale na szczęście jest giętka i niełamliwa. To czy smartfon się podoba jest kwestią indywidualną, warto jednak zaznaczyć, że na błyszczącej powierzchni ewentualne rysy i uszkodzenia uwidaczniają się bardziej niż na matowej. W odróżnieniu od białego Galaxy S 3 tutaj tył jest ozdobiony delikatną teksturą.

 Głośnik/dźwięk:
dobry plus

Lampa LED umieszczona została pod obiektywem kamerki głównej. W dolnej części panelu znajdują się natomiast szczeliny głośnika zewnętrznego. Jakość dźwięku oceniamy bardzo pozytywnie. Nie trzeba nawet wymieniać słuchawek – jakość tych dołączanych do zestawu jest całkiem akceptowalna.

Po zdjęciu tylnej klapki oczom użytkownika ukaże się duża bateria Li-ion o pojemności 2600 mAh, jeden slot dla karty micro SIM oraz jeden dla microSD.

W oczy rzucają się też małe styki, które jak się okazuje w przypadku tradycyjnej klapki nie służą do niczego, ale po wymianie panelu na odpowiedni będą one przydatne w czasie bezprzewodowego ładowania baterii. Galaxy S 4 obsługiwać może opcjonalnie ładowanie bezprzewodowe, które wymaga oczywiście zewnętrznej podkładki ładującej i wspomnianej klapki, która jest w stanie przechwycić pole elektromagnetyczne.

W opakowaniu oprócz samego smartfona znajdziemy mały zasilacz, kabel micro USB, wspomniane słuchawki dokanałowe z dodatkowymi gumkami oraz instrukcję w formie papierowej.

W raz ze smartfonem Samsung Galaxy S4 trafiło w nasze ręce również bardzo ciekawe etui o nazwie S View Cover. Nie jest to jednak zwykłe akcesorium służące wyłącznie do ochrony urządzenia. Tylna część etui w praktyce jest zamiennikiem tylnej klapki w smartfonie. Innymi słowy etui nie zakładamy na telefon, lecz montujemy w miejsce tylnego panelu, który wcześniej zdjęliśmy. Z kolei przód stanowi świetną ochronę dla ekranu i (co najciekawsze) dysponuje wbudowanymi magnesami. Dzięki nim klapka nie odstaje od wyświetlacza, a po zamknięciu smartfon przełącza się w specjalny tryb pracy.

Przez okienko wykonane z twardego tworzywa sztucznego prezentowane są podstawowe informacje, takie jak godzina, data, ilość wiadomości lub interfejs pozwalający odebrać połączenie telefoniczne bez otwierania etui – proste i jakże genialne za razem.