Smartfony

Wydajność, czas pracy, programy

przeczytasz w 3 min.

Wydajność

Wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Samsung Galaxy S8+ znajdziecie w rankingu smartfonów.

3.5

Wyniki benchmarków

3DMark Unlimited
28293
GFXBench T-Rex
60 kl/s
GFXBench Manhattan
54
AnTuTu 6
172901
JetStream
61
3DMark (Sling Shot)
3904
6.0

Parametry telefonu

Taktowanie CPU
2305 MHz
Pamięć RAM
4096 MB
Przekątna ekranu
6.2 cale/cali
Rozdzielczość w pionie
2960 px
Waga
173 g
3.9

Bateria

Bateria - rozmowy
1086 min.
Bateria - internet
610 min.
Bateria - filmy
739 min.
9.5

Ocena subiektywna

Jakość filmów
5.4
Jakość zdjęć
5.7
Jakość wykonania
5.5

Wyniki szczegółowe smartfona Galaxy S8+ (kliknij).

W kilku słowach

Kupując Galaxy S8+ nie musicie się martwić o wydajność. Procesor jest tak nowoczesny i wydajny, że wszystkie gry i programy działają sprawnie. Optymalizacja systemu jest dobra, choć muszę przyznać, że działa on nieco wolniej niż Android 7.1.1 na OnePlus 3T. W czasie długiego grania smartfon wyraźnie się nagrzewa - szczególnie w trybie wysokiej wydajności. Zjawisko to nie było męczące, ale może spotęgować się latem.

LG G6 vs Samsung Galaxy S8+
LG G6 vs Samsung Galaxy S8+ - kliknij obrazek

OnePlus 3T vs Samsung Galaxy S8+
OnePlus 3T vs Samsung Galaxy S8+ - kliknij obrazek

Huawei P10 vs Samsung Galaxy S8+
Huawei P10 vs Samsung Galaxy S8+ - kliknij obrazek

Czas pracy – 24 godziny

Samsung Galaxy S8+ pracuje na jednym pełnym ładowaniu 1 dobę.

Jeśli ktoś sądził, że tak duży smartfon musi mieć dużą baterię i tym samym działać długo, to może się lekko zawieść. W czasie moich testów trzymał zawsze około 24 godzin. Czasami zdarzało się, że po upływie doby zostawało kilka procent baterii, ale w zasadzie był to już poziom przy którym większość ludzi sięga po ładowarkę.

Screen-On Time (SOT):

  • typowo 4 godziny
  • maksymalnie 5,5 godziny

W zestawie ze smartfonem dostajemy szybką ładowarkę 2A. Zapełnia ona akumulator od 0 do 100% w 1 godzinę i 36 minut. Jest też funkcja szybkiego ładowania bezprzewodowego, ale do tego konieczna jest oddzielna ładowarka.

System i programy

Samsung Galaxy S8+ ma system Android 7.0 z najnowszą wersją interfejsu TouchWiz. Pod względem wyglądu nie mam mu absolutnie nic do zarzucenia. Od nowa zaprojektowano ikony, a wszystkie elementy graficzne dopasowano tak, by tworzyły spójną całość z zaokrągloną obudową i narożnikami wyświetlacza.

Innymi słowy interfejs prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jest przejrzysty i dość łatwy w obsłudze. Przywiązano uwagę do tego by obsługa jedną ręką (kciukiem) była maksymalnie prosta. Domyślnie nie ma oddzielnego przycisku dla aplikacji.

Ich listę wyświetlimy wykonując gest kciukiem w górę lub w dół na pulpicie. Jest to nowość w smartfonach Galaxy, ale łatwo się do tego przyzwyczaić. W podobny sposób zamykamy tę listę. Natomiast kolejne strony z aplikacjami wyświetlimy przewijając w bok.

Pamięć wewnętrzna ma szybki odczyt i zapis sekwencyjny (odpowiednio 786 i 194 MB/s). Odczyt losowy też jest w porządku (126 MB/s), ale zapis losowy już wypada słabo (15 MB/s). Aplikacje i gry uruchamiają się jednak szybko i działają dość płynnie.

W czasie testu zdarzyło mi się kilkanaście razy napotkać pewne przyhaczenia, ale nie w czasie obsługi aplikacji, lecz podczas animacji systemowych (np. otwierania lub zamykania jakiegoś menu). Może być to wina wczesnej wersji nowego interfejsu TouchWiz. Jest szansa, że zostanie to dopracowane w przyszłych aktualizacjach.

Funkcje, które warto wyróżnić:

Skaner tęczówki oka – Moim zdaniem najlepsza forma odblokowywania tego smartfona. Działa dobrze w świetle dziennym i jeszcze lepiej w nocy. Jest bardziej uniwersalny niż czytnik linii papilarnych, bo spisuje się dobrze nawet gdy smartfon jest włożony w uchwyt samochodowy. Odblokowanie trwa zazwyczaj poniżej sekundy. Nie polecam jednak rozpoznawania twarzy, bo jest mniej bezpieczne niż skaner tęczówki.

Odblokowanie ekranu za pomocą oka?
Ponad 20 razy z rzędu?
Z założonymi okularami?
Nie ma sprawy :). Filmik poniżej.

Chmura Samsung – 15 GB w usłudze Samsung Cloud do przechowywania zdjęć, kontaktów, kalendarza, notatek, zakładek i danych klawiatury. Po wykonaniu kopii zapasowej można ją przywrócić na innym smartfonie.

Bezpieczny katalog – Funkcja umożliwiająca zabezpieczenie dostępu do wybranych aplikacji lub plików (zdjęć, filmów, muzyki, dokumentów tekstowych). Przydatna szczególnie wtedy, gdy od czasu do czasu telefon wpada w ręce dziecka, a my nie chcemy ryzykować, że przez przypadek wyśle służbowego maila lub natknie się na… newralgiczne zdjęcia.

Ekran krawędziowy – Mimo, że Galaxy S8 nie ma wersji „edge” to oba warianty wielkościowe mają wysuwany pasek boczny. W nim znajdziemy panele z listą najważniejszych aplikacji, osobami z którymi najczęściej się kontaktujemy, odtwarzaczem muzyki, narzędziami i wieloma innymi „aplikacjami” możliwymi do pobrania (bezpłatnie i płatnie).

Bixby – Nowy cyfrowy asystent, który z pewnością jest całkiem użyteczny np. w USA, ale nie w Polsce. Nie obsługuje bowiem języka polskiego i nie ma w naszym kraju pełnej funkcjonalności. Uruchomimy go przyciskiem na lewej krawędzi obudowy lub wysuniemy z lewej strony ekranu gestem. Poinformuje nas o najnowszych informacjach, alarmach, prognozie pogody, wyświetli miniaturowy odtwarzacz muzyki, aktywności z programu S Health itp.

Bixby Vision – Funkcja aparatu fotograficznego dzięki której smartfon rozpoznaje przedmioty lub miejsca i może wyświetlić bazujące na nich propozycje oraz ważne informacje. Wyszukuje podobne obrazy, potrafi przetłumaczyć tekst, odczytać kod QR itp. Według mnie najbardziej przydatne dwie ostatnie funkcje – przynajmniej na razie.

Tryb podzielonego ekranu – Możliwość wyświetlenia dwóch aplikacji i jednoczesnej pracy na nich. Przy tak panoramicznym ekranie funkcja ta spisuje się całkiem dobrze.

Pomniejszony ekran – Zmniejsza interfejs by łatwiej obsługiwało się go jedną dłonią. Uruchamiamy go gestem od dolnego narożnika ku środkowi wyświetlacza lub opcjonalnie przez trzykrotne dotknięcie środkowego przycisku (Home).

Samsung Connect – Internet Rzeczy i specjalna aplikacja w Galaxy S8+, dzięki której możemy np. sterować pralką lub monitorować lodówkę. Obecnie w Polsce jest to funkcja dla nielicznych. W przyszłości może się to zmienić.

Menu kontekstowe na ikonach – Przytrzymując palec na wybranej ikonie przez sekundę lub dwie wyświetlimy menu w którym mozemy błyskawicznie uśpić aplikację (by nie zużywała energii), odinstalować ją, dodać do bezpiecznego katalogu itp.

Filtr światła niebieskiego – Zmienia barwę wyświetlacza na żółto-pomarańczową by obsługa smartfona w nocy lub w ciemnym pomieszczeniu była mniej męcząca dla oczu.

Tryb wysokiej wydajności – Ustawia wyższą rozdzielczość i jasność wyświetlacza oraz maksymalną wydajność procesora.

Tryb maksymalnego oszczędzania energii – Ogranicza funkcjonalność smartfona do minimum. Nie możemy korzystać z wielu aplikacji, ale za to oszczędzamy energię. Na resztce baterii możemy „przetrwać” kilka godzin (np. 1,5 godziny na ostatnich pięciu procentach).