Tablety

Design i sprzęt

przeczytasz w 3 min.

Jedną z najlepszych cech Galaxy Taba jest wzornictwo i wielkość. Tablet Samsunga jest mniejszy, lżejszy i po prostu wygodniejszy niż iPad. Kluczowy w jakimkolwiek tablecie jest oczywiście ekran. Tab ma błyszczący, bardzo jasny 7-calowy wyświetlacz. Nie jest to ekran Super AMOLED, znany choćby ze smartfonów Galaxy S, ale mimo to oferuje bardzo dobrą jakość obrazu. Poskarżyć możemy się tylko na wąskie kąty widzenia, jednak w tak małym urządzeniu nie powinno to przeszkadzać.

Zdarza się, że błyszczące wykończenie irytowało nas podczas testów, ponieważ widać było nie tylko treść, ale także odbijające się otoczenie. Nie zalecamy trzymać tabletu "pod słońce".

Ekran jest pokryty warstwą ochronną Corning Gorilla Glass. Zobacz test wytrzymałościowy:

Po zapoznaniu się z filmami można mieć pewność, że noszenie Taba np. w torebce, w której są także klucze, nie porysuje ekranu. Samo urządzenie również może pochwalić się doskonałą jakością wykonania. Wszystkie elementy starannie spasowano, nie ma żadnych luzów czy nieprzyjemnych dźwięków podczas użytkowania. Zdarzyło się, że tablet spadł z biurka lub z kanapy na podłogę - wyszedł z tego bez szwanku.

Tył tabletu wykonano z białego i gładkiego plastiku. Z tego powodu Tab jest dość śliski i spotkaliśmy się z opiniami, że zsuwał się z biurek. Warto mieć to na uwadze i nie kłaść urządzenia na śliskich powierzchniach. Z tyłu znajdziemy też moduł foto-wideo o rozdzielczości 3 mln pikseli ze zintegrowaną lampą błyskową. Może nagrywać filmy w jakości do 720 x 480 pikseli przy 30 klatkach na sekundę.  Nie jest to jakość HD, ale jest zadowalająca i filmami tego rodzaju z pewnością można chwalić się na YouTube.

Ekran Taba pracuje w rozdzielczości 1024 x 600 (iPad: 1024 x 768). Mimo niższej rozdzielczości gęstość pikseli jest lepsza, ponieważ ekran Taba ma 7, natomiast iPad oferuje 10 cali. Oznacza to, że czcionki są bardzo wyraźne i czytanie tekstu na Galaxy Tab to przyjemność. Pod względem reagowania i szybkości działania pojemnościowy ekran multidotykowy Taba ma porównywalne rezultaty jak iPad.

Nad ekranem znajdziesz kamerkę internetową o rozdzielczości 1,3 mln pikseli, która jest wystarczająco dobra do rozmów wideo. Pod ekranem znajdują się z kolei typowe dla urządzeń opartych na Androidzie przyciski dotykowe: Ustawienia, Menu, Wstecz, Szukaj. 

Na górnej krawędzi umieszczono standardowe gniazdo słuchawkowe 3,5 mm. Na lewej jest tylko mikrofon, natomiast prawą okupują przyciski do włączania/wyłączania i regulacji głośności, jak i miejsca na kartę flash microSD i kartę SIM. Złącze do ładowania i podłączania tabletu do komputera znajdziemy na dole, wraz z dwoma niewielkimi głośnikami. Wspomniane złącze jest używane także przy współpracy z akcesoriami do Taba, np. zewnętrzną klawiaturą lub stacją dokującą.

Tablet można trzymać komfortowo w jednej ręce, w dodatku przez długi czas - to za sprawą wagi wynoszącej zaledwie 380 g. Używając iPada czasem trzeba położyć go np. na kolanach lub trzymać w dwóch dłoniach, ponieważ jest za ciężki i mniej poręczny.

Samsung Galaxy Tab ma procesor Hummingbird o częstotliwości pracy 1,0 GHz oraz układ graficzny PowerVR SGX540. Jak na urządzenie tej klasy zastosowane komponenty są bardzo wydajne. Poniżej trzy przykładowe filmy pokazujące jak zachowują się gry na Tabie - nie mamy żadnych zastrzeżeń co do płynności animacji tych gier.

Zastosowane komponenty są także wystarczająco szybkie do obsługi interfejsu Samsunga, TouchWiz 3.0. Jest to nakładka na system Android, który domyślnie oferuje dość surowy interfejs. TouchWiz zapewnia dostęp do wielu funkcji i jest łatwy w obsłudze. Uważamy że pod względem łatwości obsługi jest znacznie lepszy od interfejsu domyślnego, niemniej jego kolorystyka wydaje się nieco dziecinna i bynajmniej nie jesteśmy w tym twierdzeniu odosobnieni.

Łączność oferowana przez Galaxy Tab jest bardzo dobra. Znajdziemy obsługę 3G, GPRS, EDGE, Moduł GPS, sieć Wi-Fi 802.11n, a także Bluetooth 3.0. Kartę SIM umieszcza się z boku urządzenia w specjalnym slocie - instalacja nie należy do najprostszych, ale karty SIM nie wymieniamy przecież za często. Slot microSD pozwala na instalację karty pamięci oferującej maks. 32 GB pojemności.

Tablet został wyposażony w czterokierunkowy akcelerometr. Jego czas reakcji jest zbliżony do tego z iPada, choć czasami zdarza się, że orientacja ekranu zmieni się z delikatnym opóźnieniem i nie zadziała tak płynnie jak w iPadzie. Nie jest to jednak duża wada.

Ciekawostki

 

Warto dokupić podstawkę ładującą. Tablet umieszczony w takiej podstawce, stojąc na biurku, jest o wiele bardziej funkcjonalny niż leżąc na nim płasko. Wygodniej się go ładuje i wypina z zasilania. W takiej pozycji Tab może pełnić rolę cyfrowej ramki foto. Można prowadzić rozmowę na zestawie głośnomówiącym lub z wpiętą słuchawką, albo wideorozmowę.

Dodatkowym walorem podstawki jest złącze HDMI – Taba można podłączyć do monitora lub telewizora. Niestety, podstawka musi być podpięta do zasilania, aby obraz był wyświetlany na ekranie. Co to oznacza, zainteresowanym nie muszę wyjaśniać.