Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 4 min.

Czytanie e-booków i dokumentów tekstowych

Ze względu na lepszą gęstość pikseli niż na iPadzie, czytanie na Galaxy Tab jest równie przyjemne lub nawet lepsze, jeśli chodzi o  jakość i ostrość czcionek. Samsung ma specjalną aplikację Readers Hub, która oferuje dostęp do sklepu z e-bookami Kobo (głównie dla osób znających angielski), jak i magazynów i gazet. Zarówno iPad, jak i Galaxy Tab nie nadają się do czytania w  słoneczne dni. Obydwa urządzenia mają bardzo błyszczące ekrany i praca "pod słońce" skutkuje tym, że niewiele widać i odbija się w nich otoczenie czy twarz użytkownika.

Ekran a rozdzielczość

Choć gęstość pikseli jest lepsza w Galaxy Tab, przeglądanie internetu jest według nas przyjemniejsze na iPadzie. Wynika to z tego, że na tablecie Apple wszystko - w tym przyciski nawigacyjne stron i teksty - są większe. Na Galaxy Tab często musieliśmy powiększać daną treść lub elementy stron, aby móc je przeczytać lub trafić w nie palcem.

Na iPadzie również trzeba czasem coś powiększyć, niemniej nie tak często jak na Tabie - zwłaszcza w trybie horyzontalnym.


Jasność i kąty widzenia

Te dwa parametry mają duże znaczenie podczas czytania. Dla przykładu, jeśli wieczorem położysz się do łóżka i zechcesz czytać e-booka, możesz ustawić jasność na ok. 30%, co pozwoli oszczędzić baterię.

Czytając lub oglądać coś na Tabie powinieneś starać się patrzeć na ekran na wprost, nie zaś pod kątem. Tylko wtedy jakość obrazu jest bardzo dobra, ponieważ patrząc pod kątem kolory szybko tracą swój właściwy odcień. Dla porównania napiszemy, że tego typu problemu nie dotyczą iPada, który ma matrycę wykonaną lepszej technologii - IPS (In-Plane Switching).


Klawiatura i pisanie tekstów

Galaxy Tab oferuje klawiaturę ekranową. Ta jest łatwa w obsłudze, ale głównie dlatego, że Tab ma 7-calowy ekran, więc poszczególne klawisze są wystarczająco duże. W trybie portretowym wygodnie pisze się dwoma kciukami - musimy przyznać, że nie pisało nam się jeszcze tak wygodnie na żadnym urządzeniu z Androidem na pokładzie.

Dodatkowo Tab obsługuje rozwiązanie Swype, które według producenta pozwala wprowadzać tekst 1,5 razy szybciej niż na standardowej klawiaturze ekranowej. Zamiast odrywać palec ilekroć chcemy wpisać kolejny znak, możemy nim przesuwać po literach bez odrywania go od ekranu. To ciekawe rozwiązanie, ale według nas lepiej sprawdza się na smartfonach. Tablet Samsunga ma większy ekran, co wiąże się z  koniecznością przesuwania palca o spore powierzchnie - nie jest to za wygodne i dlatego woleliśmy pisać teksty w standardowy sposób. Niewykluczone jednak, że niektórzy użytkownicy docenią Swype'a.

Word, Excel, PowerPoint i PDF-y

Ciekawą aplikacją dołączoną do Taba jest Social Hub. W jednym miejscu przechowuje wiadomości tekstowe, e-maile oraz te z serwisów  społecznościowych.

Jeszcze bardziej podoba nam się ThinkFree Office. Aplikacja pozwala na odczytywanie i edytowanie dokumentów z Microsoft Office, jak również obsługuje PDF-y.

Sprawność jej działania zasługuje na duże pochwały. PDF'y o wadze kilkunastu MB otwierały się w ciągu sekundy. ThinkFree  przechowuje informacje o niedawno otwieranych dokumentach, tak aby użytkownik miał do nich błyskawiczny dostęp.

Pliki sortować można według nazwy, daty i  rozmiaru.

Najciekawszą opcją jest możliwość utworzenia własnego (darmowego) konta „ThinkFree Online” - przechowywać możemy tam nawet 1 GB najpotrzebniejszych dokumentów. Minusem jest brak opcji edytowania tekstu bez ściągania pliku do pamięci urządzenia.

Jeśli jednak chcesz popracować na poważnie i przez kilka godzin, radzimy skorzystać z  laptopa. Na tablecie możesz np. później przeczytać dany dokument i  sprawdzić go pod kątem błędów.


E-mail

E-mail to jedna z kilku aplikacji, które Samsung dostosował do pracy na większej powierzchni roboczej oferowanej przez ekran 7-calowy. W trybie horyzontalnym e-mail pokazuje zarówno aktualnie otwartą wiadomość, jak i skrzynkę odbiorczą po lewej stronie.

Korzystanie z poczty przy pomocy tej aplikacji jest wygodne i lepsze niż w przypadku aplikacji GMail, która nie wykorzystuje większego ekranu tabletu i działa tak samo jak na smartfonach.


Kalendarz

Kalendarz jest kolejną aplikacją, którą Samsung przygotował dla użytkowników Galaxy Tab. Bez problemu wyświetlimy wszystkie dni miesiąca na jednym ekranie – zarówno w orientacji pionowej, jak i poziomej, ale ta druga wydaje się nieco bardziej komfortowa.


Kontakty

Kolejna dobrej jakości aplikacja. Przechowuje kontakty i pozwala w łatwy sposób nawigować po całej bazie. Jest prosta w obsłudze i wykorzystuje dużą powierzchnię ekranu Taba.


Synchronizacja

Tablet synchronizuje dane za pośrednictwem rozbudowanej aplikacji Samsung Kies. To odpowiednik iTunes'a znanego z urządzeń firmy Apple. Synchronizować możemy muzykę, filmy, zdjęcia, podcasty i  oczywiście kontakty, a przy okazji wykonamy też aktualizację oprogramowania funkcjonującego w Samsungu.

Najłatwiejszym sposobem na przechowywanie i synchronizację kontaktów  jest połączenie ich z kontem Google, Yahoo! lub z lokalnym kontem Windows (dysk twardy komputera). Kies wykonuje całą operację szybko i  sprawnie. Dodatkowo potrafi także pobrać i aktualizować harmonogramy oraz notatki z programu Microsoft Outlook.

Od czasu do czasu warto wykonać kopię zapasową cennych danych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wartościowe kontakty, zdjęcia, nagrania wideo, muzyka czy zakładki WWW nie zostaną bezpowrotnie utracone podczas ewentualnej awarii. Pliki przechowywane są lokalnie - na dysku twardym komputera.

Za pomocą Kies'a dokonywać można też internetowych zakupów w sklepie Samsung Apps. Naturalnie duża część aplikacji jest darmowa i gotowa do pobrania. Warto też zwrócić uwagę, że wiele programów przeznaczonych jest na platformę Bada OS, więc nie będą kompatybilne z Androidem.

Podsumowując Samsung Kies musimy zaznaczyć, ze sama aplikacja potrafi sprawiać od czasu do czasu niemiłe niespodzianki. Kies nie został do końca dopracowany pod kątem działania na systemach 64-bitowych, a  co za tym idzie - potrafi się zawiesić, wyłączyć lub wyświetlać komunikaty o  błędach.

Wiadomości

Wysyłanie wiadomości SMS, MMS, czy e-maili może odbywać się za pomocą tej aplikacji. W trybie horyzontalnym wyświetla dwie kolumny: po lewej widzisz kontakty, a po prawej wiadomość.


Ciekawostki:

Można wygodnie i szybko pisać używając obydwu rąk:

  • albo kciukami trzymając oburącz Taba (pionowo i poziomo)
  • albo szybciej, kładąc Taba poziomo, płasko, używając czterech palców (wskazujące i środkowe)

Wygoda pisania na klawiaturze przy 7-calowym ekranie jest fantastyczna – w porównaniu do smartfonów z 4-calowymi ekranikami.