Telefony

Wewnątrz

przeczytasz w 4 min.

Samsung Omnia W - pulpit

 Oprogramownie:
dobry plus

Ekran blokady wyświetla podstawowe informacje, które mogą okazać się przydatne dla użytkownika, takie jak: czas, dzień, data, poziom naładowania baterii, nadchodzące zdarzenia zapisane w kalendarzu, ilość nieodebranych rozmów oraz nieodczytanych SMS-ów i wiadomości pocztowych.

Samsung Omnia W - pulpit

Samsung nazywa swój windowsowy interfejs Mango UX, ale tak naprawdę wciąż mamy tu do czynienia ze znanym dobrze interfejsem Metro UI, który został delikatnie zmodyfikowany i rozbudowany. Nie stracił przy tym nic ze swojej przejrzystości, czytelności i intuicyjności oraz - przede wszystkim - płynności działania. Motywem przewodnim systemu Windows Phone 7.5 jest integracja. Wiele funkcji zintegrowanych jest ze sobą tak bardzo, że tworzą nierozerwalną całość.

Samsung Omnia W - menu

Z pulpitu do listy aplikacji zainstalowanych w systemie przeniesiemy się jednym płynnym ruchem palca po ekranie (z prawej strony do lewej). Opcjonalnie możemy też dotknąć białej strzałki widocznej w prawym górnym rogu. Jeśli lista aplikacji jest bardzo długa, odnalezienie pożądanego programu mogłoby być męczące. Na szczęście do dyspozycji użytkownika oddano wyszukiwanie, które działa szybko i precyzyjnie. Po przytrzymaniu palca na wybranym elemencie możemy go np. przypiąć do pulpitu. W czasie instalowania aplikacji w tym miejscu widoczny jest również pasek postępu.

Samsung Omnia W - klawiatura

Klawiatura ekranowa jest bardzo wygodna w użyciu. Co prawda nie sprawuje się ona równie dobrze jak klawiatura ogromnego HTC Titana (ekran modelu Omnia W ma o cal mniejszą przekątną) ale i tak sytuacja wygląda świetnie. Wysoki komfort pisania zawdzięczamy przede wszystkim dobrze przemyślanemu interfejsowi Windows Phone 7.5 Mango i odpowiedniemu algorytmowi rozpoznawania wprowadzonego znaku.

Samsung Omnia W - klawiatura

Klawiatura spisuje się znakomicie zarówno w pionie, jak i poziomie. Funkcja podpowiedzi działa w języku polskim, a interfejs daje dostęp do wszystkich standardowych polskich znaków diakrytycznych.

Samsung Omnia W - kopiowanie tekstu

Kopiowanie tekstu również nie przysparza trudności. Wystarczy dotknąć pierwszego wyrazu w kopiowanej sekcji i przeciągnąć odpowiednie uchwyty, a na końcu kliknąć ikonkę kopiowania, która wyświetla się tuż obok tekstu (lub niekiedy wprost na nim).

Samsung Omnia W - multitasking

Jeśli chcemy wykorzystać multitasking i przełączać się między otwartymi w tle aplikacjami, wystarczy że przez około sekundę przytrzymamy przycisk Back (strzałka w lewo). Wyświetli się wtedy seria ekranów z aplikacjami, które otwieraliśmy wcześniej, ale ich nie zamknęliśmy, tylko zminimalizowaliśmy.

Zużyciem pamięci operacyjnej raczej nie trzeba się martwić. Procesy pracujące w tle nie zużywają baterii prawie wcale, a niewielka ilość wolnego RAM-u zdaje się nie przeszkadzać systemowi Windows. W czasie testów system działał bardzo płynnie nawet jeśli w tle otwartych było wiele aplikacji.

Samsung Omnia W - email

Klient poczty elektronicznej należy do najlepszych w swojej klasie. Nie chodzi bynajmniej o ilość opcji konfiguracyjnych, bo tych jest raczej niewiele. Główną zaletą jest wzorowa przejrzystość interfejsu i genialna prostota działania. Program nie sprawia żadnych problemów zarówno podczas konfigurowania, jak i użytkowania – po prostu działa.

Samsung Omnia W - office

Dokumenty biurowe zapisane w pamięci lub przesłane w załącznikach do e-maili otwierają się bezpośrednio w pakiecie Microsoft Office, który daje możliwość nie tylko podglądu, ale też tworzenia i edycji dokumentów tekstowych (Word), arkuszy kalkulacyjnych (Excel) i prezentacji (PowerPoint) oraz korzystania z dokumentów za pomocą Microsoft SharePoint Server.

Samsung Omnia W - onenote

Najbardziej wyróżnia się jednak aplikacja służąca do szybkiego tworzenia notatek - OneNote. Po wpisaniu tekstu wystarczy cofnąć się do menu, a notatka zostanie automatycznie zapisana i wysłana na konto Live (SkyDrive). Na dysku internetowym możemy również zapisywać pliki Worda, Excela i PowerPointa. Łączna bezpłatna pojemność to 25 GB.

Samsung Omnia W - now

Aplikacja o nazwie Now (z ang. „teraz”) pozwala użytkownikowi dowiedzieć się, co się dzieje na świecie i w regionie, a wszystko to po dotknięciu pojedynczego kafelka. Program oferuje dostęp do bieżącej pogody, informacji z serwisów internetowych, notowań giełdowych, kursów walut i tweetów. Konfiguracja jest bardzo prosta, a przeglądanie ogranicza się głównie do przesuwania palcem po ekranie w poziomie i pionie.

Samsung Omnia W - funshot

FunShot to typowy program do zabawy kamerkami pozwalający zdeformować swoją (lub czyjąś) facjatę na kilkanaście różnych sposobów. Używać możemy zarówno tylnej jak i przedniej kamerki, a rezultatami bez problemu podzielimy się drogą internetową.

Samsung Omnia W - photostudio

Kolejną aplikacją pozwalającą na zabawę zdjęciami jest Photo Studio. Jest ona dużo bardziej rozbudowana od FunShota i oferuje nie tylko możliwość nakładania efektów kolorystycznych, ale również edycję zdjęć. Dopasować możemy m.in. kolorystykę, jasność, kontrast, kadrować zdjęcia, obracać je, wstawiać w ramki, tworzyć panoramy i upiększać.

Samsung Omnia W - rss

RSS Times to jeden z najładniej wyglądających czytników kanałów RSS z jakimi mieliśmy do czynienia w smartfonach. Co więcej, wyróżnia się nie tylko wyglądem nawiązującym do drukowanych gazet, ale również znakomitą ergonomią nawigacji i intuicyjnością. RSS Times potrafi korzystać z listy utworzonej w Google Reader – wystarczy zalogować się na swoje konto i po chwili możemy przystępować do czytania artykułów. Treści udostępniać możemy też za pośrednictwem wszędobylskiego Facebooka oraz Twittera.

Samsung Omnia W - mini diary

Jeśli chcemy wykonać serię notatek, ale oprócz samego tekstu ważne są również ilustracje, dane geograficzne i pogodowe, a nawet zapiski odręczne, to skorzystać możemy z programu Mini Diary (mini dziennik), który sprawdzi się w stu procentach. Bez problemu dodamy do tego również notatki głosowe, jeśli akurat mamy obie ręce zajęte.

Samsung Omnia W - all share

W nowoczesnym smartfonie Samsunga nie mogło zabraknąć funkcji AllShare (czyli DLNA), która pozwala stworzyć domową, bezprzewodową sieć multimedialną obejmującą przesyłanie filmów, muzyki i zdjęć. Naturalnie wszystkie urządzenia w sieci powinny obsługiwać standard DLNA – sam telefon to za mało.

Samsung Omnia W - synchronizacja danych z komputerem

Telefon synchronizuje się z komputerem za pomocą aplikacji Zune. Oprogramowanie, oprócz samej synchronizacji, umożliwia też dokonywanie zakupów za pośrednictwem Zune Marketplace, odtwarzanie i zgrywanie treści audio, ściąganie okładek albumów, zarządzanie biblioteką plików (w tym metadanymi) oraz wysyłanie plików przez sieć. Aplikacja nawiązuje do Windows Phone 7.5 zarówno stylistycznie, jak i pod względem intuicyjności oraz prostoty działania.