Aparaty cyfrowe

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Trudno mi będzie w paru zdaniach zamknąć test Samsunga Pro 815. To na pewno jeden z najciekawszych aparatów roku 2005. Jego wszystkie wspomniane "naj" dadzą wiele do myślenia konkurencji i posuną rynek cyfraków mocno do przodu. Jest to niewątpliwie pierwsza zaleta naszej hybrydy. Aparat jest wyjątkowy i na tym najwięcej skorzystamy my, klienci.

Sam aparat od początku bardzo przypadł mi do gustu. I mam na myśli nie tylko doskonały obiektyw, ogromny LCD czy też perfekcyjną ergonomię. Najbardziej podoba mi się jego uniwersalność. To naprawdę aparat dla każdego. Prosty w obsłudze, a zarazem oferujący ogromne możliwości; sporych rozmiarów, ale świetnie wyważony. Jest to jeden z nielicznych produktów, jakie miałem okazję oglądać, którego zakup nie wiąże się z szybką wymianą na następny - może go kupić początkujący amator fotografii cyfrowej i używać tak długo, aż nie zapragnie mieć lustrzanki.

Na osobne słowa uznania zasługują na pewno wyświetlacze - ich ilość, jakość i wygoda użytkowania, jaką dzięki nim może poszczycić się nasz Samsung. Także system AF, manualne "doostrzanie" czy dobra lampa błyskowa to także spore plusy.

Jednak najważniejszym elementem, dla którego mogę polecić zakup Pro 815 jest obiektyw - to absolutny hit wśród kompaktów i niewiele produktów konkurencji może mu dotrzymać kroku - za niego należą się duże brawa.

Jak każdy produkt na rynku, nasza hybryda ma też wady. Najpoważniejszą jest na pewno brak optycznej stabilizacji obrazu. To obecnie wyposażenie standardowe droższych kompaktów, a na pewno obowiązkowa cecha w klasie, do której testowany aparat należy. Wielka szkoda. Kolejną wadą jest zaszumienie obrazu, szczególnie w przypadku słabszego oświetlenia - to wada prawie wszystkich kompaktów, i tu Samsung nie pokazał nic nowego. Moja mała sugestia - przydałby się ruchomy wyświetlacz, co jednak oczywiście jest tylko moją własną "wadą" Pro 815.

Całościowo uznaję, że testowana hybryda jest bardzo udanym produktem, wartym swojej ceny i na pewno wartym zainteresowania potencjalnych nabywców. Jednym zdaniem określę ja tak : dołóżmy stabilizację obrazu, większą powierzchniowo matrycę i "poruszmy" główny LCD, a dostaniemy idealny aparat kompaktowy.

Za:

 • rewelacyjny obiektyw
  świetny system ostrzenia, automatycznego i manualnego
 • wyświetlacze
 • doskonała ergonomia
 • duża uniwersalność zastosowań
 • dobra lampa błyskowa i gorąca stopka
 • solidna konstrukca

Przeciw:

 • brak systemu stabilizacji obrazu !
 • szumy przy słabym świetle
 • brak balansu bieli dla lampy błyskowej
 • niewielkie znieksztalcenia obrazu na krótkim końcu ogniskowej
 • ubogie MENU

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

  Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!