W monitorze zastosowano matrycę typu PLS, która charakteryzuje się szerokimi kątami widzenia (podobnie jak popularne matryce typu IPS). Zarówno w pionie jak i poziomie obraz jest wysokiej jakości, nie pojawiają się zniekształcenia i zakłócenia. Jasność na poziomie 250 cd/m2 gwarantuje, że obraz będzie czytelny, a praca komfortowa - także w słoneczny dzień.
Czas reakcji wynosi 4 ms (według specyfikacji technicznej producenta). Do przetestowania wyświetlania dynamicznych obrazów użyłem programu Pixel Persistance Analyzer i testu Streaky Pictures. Efekt smużenia pojawił się przy tempie 6-7. Nie jest to wartość powalająca jeśli chodzi o sprzęt przeznaczony dla graczy, ale monitor nie jest też pozycjonowany jako sprzęt stricte do gier. Najbardziej dynamiczne tytuły FPS mogą powodować smużenie szybko przemieszczających się obiektów.
Gracze docenią jednak z pewnością obecność technologii AMD FreeSync. Likwiduje ona zacięcia obrazu oraz poprawia płynność animacji. Efekt ten jest możliwy dzięki synchronizacji obrazyh generowanego przez kartę graficzną z tym wyświetlanym na monitorze. Pozwala to cieszyć się bardziej płynną rozgrywką nawet na słabszych komputerach i/lub wybranie wyższej szczegółowości grafiki niż podczas korzystania z tradycyjnego monitora. AMD FreeSync wymaga korzystania ze złącza DisplayPort.
Pobór energii
Monitor Samsung S27E370DS pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 14,9 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 26,6 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. Zużycie energii rzecz jasna zwiększa się, jeśli korzystamy z ładowarki smartfonów. Przy ustawieniach optymalnych miernik pokazał wynik o ok. 8 W wyższy, czyli 23 W.
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
Otrzymując do testów Samsunga S27E370DS postrzegałem go głównie przez pryzmat dodatkowej funkcjonalności, której do tej pory nie widziałem w monitorach. Myślę oczywiście o ładowarce bezprzewodowej, ale okazało się, że model ten broni się jako monitor sam w sobie.
Ale po kolei. Wbudowana ładowarka do indukcyjnego ładowania smartfonów, to bez wątpienia najbardziej przyciągająca uwagę cecha tego monitora i nic w tym dziwnego. Dla każdego, kto posiada telefon wspierający tę technologię, będzie to udogodnienie porównywalne z podgrzewanymi fotelami w samochodzie. Niby można bez tego żyć, ale jeśli raz spróbujesz, to nie będziesz mógł się z nią rozstać.
Oczywiście ładowarka ładowarką, ale monitor przede wszystkim powinien oferować dobrej jakości obraz. Na szczęście i na tym polu S27E370DS wypada dobrze. Głównie za sprawą matrycy PLS zapewniającą szerokie kąty widzenia, dobra równomierność podświetlenia i stosunkowo szybki czas reakcji. Gracze z kolei docenią obecność technologii AMD FreeSync poprawiającą płynność animacji w grach.
Przyznam, że do gustu przypadła mi także stylistyka obudowy. Jest nowocześnie, lekko i elegancko, ale bez odpustowego efekciarstwa. Największą niedogodnością są ograniczone możliwości regulacji pozycji ekranu – można go tylko odchylić do tyłu, a przydałaby się chociaż jeszcze regulacja wysokości. Można też ponarzekać na rozdzielczość – FullHD przy 27-calowym ekranie to już nieco mało jak na dzisiejsze czasy.
Trzeba jednak przyznać, że jak na ładowarkę do smartfona to urządzenie spisuje się całkiem dobrze. A na poważnie – to ciekawy i godny polecenia model, który mam nadzieję przetrze szlaki innym producentom i doprowadzi do upowszechnienia tej technologii.
Parametry
Zastosowanie: multimedia, gry, rozrywka
- Jasność
dobry - Kontrast
dobry - Kolory
dobry - Równomierność podświetlenia
dobry plus - Kąty
dobry plus - Szybkość matrycy
dobry - Menu OSD
dobry
Ocena
- Jakość wykonania
dobry - Funkcjonalność
dobry plus - Jakość obrazu
dobry - Ergonomia
zadowalający - Energooszczędność
dobry plus
80%
Ocena końcowa:
- wbudowana ładowarka bezprzewodowa do smartfonów
- technologia AMD FreeSync
- dobra równomierność podświetlenia matrycy
- szerokie kąty widzenia
- atrakcyjna stylistyka obudowy
- ograniczone możliwości regulacji pozycji ekranu
- brak portów USB
- rozdzielczość tylko Full HD
Komentarze
10Dramat !
Te wasze recenzje są śmiechu warte.