Aparaty cyfrowe

Pierwsze zdjęcia – 3 godziny użytkowania

przeczytasz w 1 min.

Aparat uruchamia się błyskawicznie. Po wciśnięciu przycisku POWER następuje odsłonięcie obiektywu, jego wysunięcie i uruchomienie wyświetlacza. Całość trwa około sekundy, po czym aparat jest gotowy do wykonywania zdjęć.

Podstawowym trybem fotografowania jest inteligentna automatyka (Intelig. autom.). Podczas korzystania z niej aparat automatycznie wybiera właściwe ustawienia w zależności od wykrytego typu scenerii. Opcja ta jest przydatna, jeśli nie znamy ustawień odpowiednich do konkretnych warunków oświetleniowych lub po prostu nie chcemy sobie zawracać głowy takimi szczegółami, tylko cieszyć się robieniem zdjęć.

Zmienić możemy jedynie rozdzielczość zdjęć (od 1 do 14 Mpx), timer (10 s) oraz włączyć lub wyłączyć lampę błyskową. Warto również zauważyć, że poszczególne rozdzielczości zdjęć różnią się także proporcjami boków. Na przykład fotografie 14, 12 i 10 Mpx opierają się na boku tej samej szerokości (4320 px), ale oferują inną wysokość – odpowiednio 3240, 2880 i 2432 px. Wybrać więc możemy, czy lepszy będzie np. format pocztówkowy, czy może szeroka panorama.

Podobną funkcjonalnością cechuje się tryb inteligentny film, z tą jednak różnicą, że oprócz rozdzielczości ustawić możemy też liczbę klatek na sekundę (15 lub 30) i nagrywanie dźwięku. Sama rozdzielczość rozpoczyna się na opcji 320x240 WEB (maleńkie pliki do udostępniania przez internet), a kończy na 1280x720p HQ.