SSD

Testy przy długotrwałym obciążeniu

przeczytasz w 1 min.

W tradycyjnych zastosowaniach dysk bardzo rzadko pracuje bez przerwy przez kilkanaście godzin, ale test ten ma na celu zobrazowanie realnej wydajności używanego nośnika. Okazuje się bowiem, że nowy dysk oferuje zauważalnie wyższą wydajność, ale z kolejno zapisanymi danymi jego osiągi po prostu spadają.

Nietrudno się domyślić, że część producentów skupia się na osiągach „świeżego” dysku, zapominając co się z nim stanie po dłuższym czasie użytkowania, a więc kwestii bardzo istotnej z punktu widzenia klienta.

Do sprawdzenia wydajności dysku przy długotrwałym obciążeniu wykorzystaliśmy aplikację IOmeter – została ona skonfigurowana w ten sposób, że przez 12 godzin, w krokach co 5 minut, sprawdzała liczbę operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) przy losowym zapisie próbki 4 KB.

Samsung SSD 960 PRO 1 TB - wydajność przy długotrwałym obciążeniu

Samsung SSD 960 PRO 1 TB rozpoczął test mniej więcej od 380 000 IOPS, a zakończył z wynikiem około 30 500 IOPS - rezultat ten jest lepszy od wszystkich dotychczasowych modeli, jakie mieliśmy okazję testować (nawet od Intela SSD 750 400 GB, który swoimi korzeniami sięga konstrukcji serwerowych). Co tu dużo mówić, mamy nowego lidera wydajności!