Telefony

Testy

przeczytasz w 2 min.
 

Z powodu braku odpowiednich benchmarków w sklepie Samsung Apps nie byliśmy w stanie przeprowadzić syntetycznych testów wydajności. Udało się jednak pograć w kilka gier (np. Assassins Creed II), które nie zrobiły na Samsungu żadnego wrażenia – prosta grafika animowała się bardzo płynnie, bez lagów, błędów i innych nieprzyjemnych czynników.

   
  

 Czas pracy na baterii

 

Sprawdziliśmy jak długo wytrzymuje bateria telefonu podczas typowych połączeń za pośrednictwem sieci GSM. W czasie połączenia podświetlenie ekranu było wyłączone, podobnie jak łączonść Wi-Fi, 3G, Bluetooth i GPS. Poziom głośności dźwięku ustawiliśmy na połowę.

Jak się okazuje bateria zastosowana w tym modelu jest w miarę wydajna. Otrzymany rezultat daleki był co prawda od wartości deklarowanych przez producenta (ponad 14 godz.), ale realny wynik w granicach 6 godzin i 20 minut jest i tak dobry.

W trakcie typowego użytkowania z włączonym Wi-Fi oraz 3G i przy średnim natężeniu rozmów Wave 723 wytrzymał 2 dni – jest to przeciętny wynik. W tej klasie smartfonów testowaliśmy już kilka modeli, które wypadły wyraźnie lepiej. W trybie czuwania telefon potrafi działać średnio 400-420 godzin.

  • Rozmowy: 6,20 godz.
  • Internet: 4,30 godz.
  • Tryb czuwania: 17 dni
   
  

Ekran

 

Kąty widzenia

Kąty widzenia określamy jako przeciętne. Patrząc na ekran pod kątem wyraźnie widać, że kolory tracą swoją barwę, a kształty zlewają ze sobą. Wyświetlacz w swojej klasie robi przyzwoite wrażenie, ale na pewno nie można go nazwać nowoczesnym i zaawansowanym. Na szczęście szybkość reakcji matrycy była całkiem przyzwoita, więc animacja tekstu (np. przewijanie stron WWW lub menu) na kontrastowym tle nie poskutkuje powstawaniem efektu ducha.

   
  

Jakość zdjęć

Dzień

Wieczór

Z lampą

 

Jakość zdjęć wykonywanych przy dobrym oświetleniu jest niezła, ale wieczorem i w ciemnych pomieszczeniach nie powinniśmy oczekiwać przyzwoitych rezultatów. Brakuje przede wszystkim szczegółowości. Kompresja plików nawet przy najlepszej jakości jest wysoka, przez co powstaje wiele "artefaktów". Detale są rozmyte, a kolorom brakuje nasycenia.

Samsung zaoferował sporo opcji konfiguracyjnych. Do wyboru mamy kilkanaście predefiniowanych scen, balans bieli, efekty, czułość ISO, samowyzwalacz, detekcję uśmiechu, kontrast, nasycenie, ostrość oraz korektę wartości ekspozycji. Zdjęcia możemy też połączyć w panoramę.

   
  

Jakość nagrań wideo

 

Nagrania wideo są tak małe, że po prostu nie widać na nich większych wad. Największą wadą jest rozdzielczość. Filmom brakuje szczegółowości, ale i tak są nieco mniej rozmyte niż zdjęcia. Nietrudno domyślić się, że nagrania nocne wypadają gorzej.

Zobacz i prównaj nagrania z innych telefonów przetestowanych w serwisie.

   
  

GPS

 

Geolokalizacja działa w tym telefonie bez zarzutu. Sygnał wyszukiwany jest szybko (od kilku do kilkunastu sekund), ale pod warunkiem, że stoimy na zewnątrz. W samochodzie GPS potrzebuje trochę więcej czasu – nawet około minuty (w zależności od pogody).

   
  

Wi-Fi

 

Sieci bezprzewodowe wyszukiwane są błyskawicznie, a ich konfiguracja nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej. Urządzenie obsługuje standard 802.11 b/g/n, więc jest w stanie obsłużyć także wysokie prędkości połączeń.


Opis procedur testowych

Wydajność sprawdziliśmy przy następujących ustawieniach:

  • wyłączone Wi-Fi
  • wyłączony Bluetooth
  • wyłączony GPS
  • brak aktywnej komunikacji z internetem
  • wyłączone wigdety
  • minimalne podświetlenie ekranu
  • statyczna tapeta

Częstotliwość taktowania procesora głównego, graficznego i pamięci RAM ustawiona była na wartość domyślną dla danego modelu telefonu.