Dyski

Seagate Momentus XT - charakterystyka

przeczytasz w 2 min.

Przedstawiamy pierwszy dysk hybrydowy firmy Seagate, czyli 2,5-calowy Momentus XT. Jego najważniejsze parametry:

  • Pojemności: 500 GB, 320 GB lub 250 GB
  • 4 GB pamięci flash NAND SLC
  • Prędkość obrotowa 7200 obr./min
  • 32 MB pamięci cache
  • Interfejs SATA 3 Gb/s + NCQ

Więcej szczegółowych informacji na temat Momentusa XT można znaleźć na oficjalnej stronie firmy Seagate.

Widzimy więc, że tylko 4 GB powierzchni dysku stanowi pamięć flash. Jest ona ściśle związana z technologią Adaptive Memory, o której szerzej napiszemy za chwilę. W oczy rzuca się także spora ilość pamięci podręcznej (32 MB) oraz brak obsługi interfejsu SATA 6 Gb/s - szkoda. Dysk ten kierowany jest do komputerów przenośnych, na co zresztą wskazuje jego rozmiar, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować go w komputerze stacjonarnym - zwłaszcza w konstrukcjach niewielkich rozmiarów.

Firma Seagate reklamuje dyski hybrydowe jako zapewniające wydajność dysku SSD, ale w odróżnieniu od nich oferujące dużą pojemność za przystępną cenę. Dyski takie nie wymagają specjalnych sterowników, są traktowane przez komputer dokładnie tak samo jak każdy inny dysk twardy. Według producenta są o 80% szybsze od tradycyjnych dysków o prędkości obrotowej talerzy 7200 obr./min, a pamięć SSD pozwala na błyskawiczny start komputera.

Oczywiście do wszelkiego typu tego informacji należy podchodzić z ostrożnością i odpowiednio je analizować. Pamięć SSD niewątpliwie pozwala na szybszy start komputera, a w niektórych zastosowaniach takie dyski prawdopodobnie mogą być znacznie szybsze od klasycznych dysków talerzowych (nawet o wspomniane 80%). Właśnie „w niektórych”. Należy wątpić, by konstrukcja hybrydy pozwalała w każdym przypadku na osiągnięcie wyników prawdziwych dysków SSD. To, czy takie rozumowanie jest słuszne, sprawdzimy już za chwilę poprzez testy.

Nie można oczywiście zapomnieć o kolejnej zalecie Momentusa XT, jaką jest technologia Adaptive Memory. Dzięki niej dysk dostosowuje się do indywidualnych potrzeb użytkownika, działając szybciej w zależności od tego jak wykorzystywany jest komputer. W jaki sposób? W bardzo prosty. Otóż najczęściej używane pliki czy aplikacje są umieszczane właśnie w owych 4 GB pamięci NAND flash, dzięki czemu dostęp do nich jest równie szybki jak w przypadku dysków SSD. To właśnie dzięki temu rozwiązaniu cały system może działać znacznie szybciej, dynamicznie dopasowując się do aktualnych zadań.

W tym momencie sytuacja staje się bardziej klarowna. To oczywiste, że pamięć flash zapewnia znacznie szybsze działanie całej platformy, ale jest jej tylko 4 GB i jest wykorzystywana w konkretnym celu. Sprawdziliśmy całościowe działanie Momentusa XT za pomocą popularnych benchmarków.