Serwery plików NAS

Sieć pod napięciem: HomePlug NETGEAR XE104

przeczytasz w 1 min.

Do naszych testów trafiły urządzenia, które już kilka lat temu miały okazać się lekarstwem na specyficzne problemy z utworzeniem sieci lokalnej. Szczególnie dotyczyło to miejsc, gdzie struktura lokalu

Po raz pierwszy na łamach naszego serwisu mamy okazję przyjrzeć się produktom marki Netgear. Mimo, iż firma ta w Polsce jest jeszcze stosunkowo mało znana, to na świecie święci tryumfy konkurując bezpośrednio z takimi potentatami jak D-Link czy Linksys. Podobnie jak i dwaj konkurenci, Netgear oferuje rozwiązania zarówno dla domu jak i dla firm. Począwszy od kart sieciowych, routerów czy punktów dostępowych, aż po wieloportowe zarządzalne przełączniki będące kluczowym elementem w wielu dużych firmach.

Do naszych testów trafiły urządzenia, które już kilka lat temu miały okazać się lekarstwem na specyficzne problemy z utworzeniem sieci lokalnej. Szczególnie dotyczyło to miejsc, gdzie struktura lokalu uniemożliwiała wykorzystanie zarówno fal radiowych, a tym bardziej niemożliwe było wiercenie i montaż rynienek do położenia kabli. Często problem taki występuje w dawnym budownictwie gdzie grubość ścian uniemożliwia "przebicie" się fal radiowych, a z kolei walory estetyczne uniemożliwiają położenie dziesiątek metrów kabli.

Adaptery HomePlug, bo o nich mowa, do przesyłu danych wykorzystują istniejącą sieć elektryczną. Produkty tego typu nie są żadną nowością. Od jakiegoś czasu na rynku są dostępne tego typu urządzenia, jednak co do ich skutecznego działania są podzielone opinie. Przyglądnijmy się zatem dokładnie produktom marki Netgear.

Na początek, w skrócie wyjaśnimy zasadę działania dla tego typu adapterów. Funkcjonowanie technologii HomePlug oparte jest na wykorzystaniu pary przewodów energii elektrycznej. Technologia ta nie wykorzystuje nośnych prądu elektrycznego do transmisji. Zakres nośnych w technologii HomePlug to najczęściej częstotliwości od 4 do 21 Hz, a jak wiadomo energia elektryczna wykorzystuje częstotliwość nieco wyższą - 50 Hz. Do modulacji wykorzystywana jest technika OFDM (podział pasma na wiele mniejszych nie kolidujących ze sobą).