Sony Smartwatch 2 - sprytniejszy od Galaxy Gear?
Akcesoria mobilne

Sony Smartwatch 2 - sprytniejszy od Galaxy Gear?

przeczytasz w 3 min.

Kompatybilny z większością smartfonów z Androidem 4.x, dobrze wykonany i pracujący dłużej na baterii niż Galaxy Gear. Oto najnowszy Smartwatch firmy Sony.

Jeszcze nie ochłonęliśmy na dobre po emocjach związanych z testem udanego duetu Samsungów Galaxy GearGalaxy Note 3, a już w nasze ręce trafiła kolejna bardzo interesująca para - Sony Smartwatch 2 oraz Xperia Z1. Podobnie jak w przypadku Samsungów rozdzieliliśmy recenzję na dwie części - pierwszą z nich poświęcamy zegarkowi, a drugą smartfonowi.

Sprytne zegarki nie mają lekko na rynku. Część osób jest nimi zachwycona, inni z kolei uważają je za bezsensowny gadżet, kolejni narzekają na cenę lub długość czasu pracy na baterii... i tak w kółko. Trudno dogodzić każdemu. Urządzenia tego typu nie są nowością - ich korzenie sięgają do lat 80-tych i słynnych w owym czasie terminali nadgarstkowych firmy Seiko.

Prawda jest jednak taka, że smartwatch'e we współczesnej postaci są produktem raczkującym, posiadającym wiele przypadłości charakterystycznych dla wieku niemowlęcego. Wystarczy wymienić choćby obudowy, które są za duże i zbyt grube, ograniczoną funkcjonalność oraz zbyt duże zużycie energii zgromadzonej w maleńkiej baterii.

Jedynym nowym zegarkiem do jakiego realnie możemy porównać SW2 jest testowany wcześniej Samsung Galaxy Gear. Jakie są nasze pierwsze wrażenia? Cóż... musimy przyznać, że mieszane. Sony Smartwatch 2 spodobał nam się bardziej pod względem jakości użytych materiałów. Nasz egzemplarz testowy wyposażony był w metalowy pasek Sony, który doskonale komponował się z metalową obudową samego zegarka. Stylistyka również może przypaść wielu osobom do gustu - jest kanciasta, grubo ciosana i minimalistyczna, ale przy okazji bardzo elegancka. Dodatkową zaletą w odróżnieniu od Samsunga Gear jest możliwość stosowania zwykłych pasków o szerokości 24 mm. W Samsungu taki trik nie był możliwy ze względu na wbudowaną w pasek kamerkę i głośnik.

Sony Smartwatch 2 i xperia z1

Oczywiście wciąż uważamy, że zegarek jest za gruby i nieco za duży, ale warto zaznaczyć, że obudowa jest smuklejsza niż w Galaxy Gear. Sytuacja nie jest jednak idealna. Już podczas pierwszego kontaktu z zegarkiem Sony zauważyliśmy, że jakość obrazu wyświetlanego na maleńkim ekranie jest znacznie gorsza niż w Galaxy Gear. Tutaj po przeliczeniu otrzymujemy gęstość 176 ppi, a w Samsungu 278 ppi. Im większa ilość pikseli na cal, tym wyższa szczegółowość realnie widocznego obrazu. Wyświetlacz Sony jest pod tym względem co najwyżej przeciętny.

Kolejną różnicą jest technologia wykonania wyświetlacza. W Samsungu mieliśmy do czynienia z Super AMOLED'em, który dzięki zastosowaniu kontrastowego interfejsu z ciemnymi tłami i jasnymi elementami graficznymi prezentował się znakomicie, był ostry i czytelny, a wieczorem docenialiśmy idealną głębię czerni. Nie narzekaliśmy też na kąty widzenia, które były równie dobre jak np. w smartfonie Note 3.

Sony Smartwatch 2 wodoszczelność

Sony postanowiło zastosować ekran LCD, a jak wiadomo na temat ich ekranów krążą przeróżne opinie. Co prawda sytuację delikatnie ratuje technologia „transflective liquid crystal display”, która w najprostszych słowach powoduje, że wyświetlacz przepuszcza światło, ale też w znacznym stopniu je odbija. Cel jest taki, aby interfejs zegarka był wyraźnie czytelny nawet w chwili, gdy nie jest emitowane światło przez diody umieszczone pod ekranem. Rzeczywisty efekt nie jest jednak tak imponujący jak można przypuszczać. Wieczorem i tak trzeba będzie uruchamiać podświetlenie ekranu, ale w słoneczny dzień cyfrowa tarcza jest dość czytelna.

Odnośnie wydajności nie mamy żadnych zastrzeżeń. Interfejs systemowy i podstawowe programy działają bardzo sprawnie. Gorzej jednak z ergonomią obsługi dotykowej. Samsung w swoim Galaxy Gear postawił na kontrolę za pomocą prostych, podstawowych gestów wykonywanych bezpośrednio na ekranie (nie mieliśmy tam do czynienia z żadnymi przyciskami nawigacyjnymi). Sony podeszło do sprawy inaczej. Ich Smartwatch 2 dysponuje trzeba przyciskami pojemnościowymi umieszczonymi pod ekranem. Może się to wydawać logiczne, w końcu analogiczne rozwiązania stosowane są w androidowych smartfonach. Niestety tutaj pola przycisków są naprawdę maleńkie i mniej komfortowe w użyciu. Na szczęście czułość na dotyk jest w pełni akceptowalna.

Sony Smartwatch 2

Interfejs użytkownika jest naszym subiektywnym zdaniem gorzej przemyślany niż w zegarku Samsunga. Niska rozdzielczość wyświetlacza połączona z niewielkimi elementami graficznymi to zdecydowanie nie jest dobry pomysł.

Jedną z rzeczy które wzbudzają najwięcej zainteresowania jest długość czasu pracy na baterii. Już pierwszy dzień testów pozwalał nam wnioskować, że radzi on sobie nieco lepiej od Samsunga Galaxy Gear. Wpływ na to może mieć mniejsza ilość funkcji programowych i sprzętowych. Sony Smartwatch 2 nie dysponuje choćby kamerką, głośnikiem i mikrofonem.

Cechą godną wyróżnienia jest wodoszczelność. Jak zapewnia producent mamy tutaj do czynienia ze standardem IP57, czyli ochroną przed dostępem kurzu i pyłu oraz wody go głębokości do 1 metra przez 30 minut. Tego Samsung Galaxy Gear nie potrafi. Z zegarkiem Sony na ręce spokojnie możemy się kąpać (oczywiście po uprzednim sprawdzeniu czy port micro USB jest szczelnie domknięty).

Specyfikacja:

Wyświetlacz:LCD transflective, 1,6", 220x176 px (ok. 176 ppi)
Procesor:ARM Cortex, 1 rdzeń
Pamięć RAM:b.d.
Pamięć masowa:b.d.
Łączność:Bluetooth 3.0, NFC, micro USB
Aparat:brak
Nagrywanie filmów:brak
Bateria:140 mAh
Mikrofon/głośnik:brak/brak
Wymiary:42 x 42 x 9 mm
Waga:122,5 g

źródło: Sony Xperia