Akcesoria Mobilne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Czy Sony Smartwatch 2 jest lepszy od Samsunga Galaxy Gear? Cóż... zależy jakie mamy priorytety. Jeśli dla kogoś liczy się dobry stosunek ceny do możliwości, to z pewnością lepiej jest zwrócić swoją uwagę na SW2. Prawda jest bowiem taka, że typowy klient stojąc przed półką ze smartwatch'ami mając do wyboru sprzęt za ponad 1000 lub za ok. 500 zł wybierze po prostu ten tańszy.

Niestety nie zawsze tego typu zachowanie jest opłacalne. Bywa niekiedy tak, że lepiej jest zapłacić dwa razy więcej, ale być w pełni zadowolonym, niż zapłacić mniej i po kilku tygodniach czuć niedosyt. Na szczęście Sony Smartwatch 2 broni się nie tylko ceną, ale również czasem pracy na baterii, który jest zauważalnie dłuższy niż w Galaxy Gear. Umiarkowane użytkowanie w naszym przypadku trwało nawet 5 dni, podczas gdy podobny cykl pracy Samsunga kończył się już po ok. 2,5-3 dniach. Ładowanie również było łatwiejsze - wystarczyło podpiąć kabelek micro USB bezpośrednio do zegarka (w Galaxy Gear konieczne jest używanie specjalnej ramki pełniącej rolę stacji dokującej).

Komfort obsługi użytkowej jest dwojaki. Jeśli chodzi o samą płynność działania nie mamy absolutnie żadnych powodów do narzekań - SW2 spisuje się bardzo dobrze. Niestety sama nawigacja po interfejsie jest mniej pomysłowa niż w zegarku Samsunga. Tutaj często musimy posługiwać się maleńkimi przyciskami pojemnościowymi zamiast wykonywać gesty na samym ekranie. Być może w przyszłości zmieni się to po aktualizacji oprogramowania.

Ekran LCD prezentował się mniej imponująco niż Super AMOLED z Samsunga Galaxy Gear głównie przez to, że dysponował niższą rozdzielczością i znacznie gorzej odwzorowaną czernią. Na szczęście zużywał on niewielkie ilości prądu - odbija znaczną część światła, przez co jest dość czytelny w dzień (nie trzeba często używać podświetlenia).

Ilość zainstalowanego fabrycznie oprogramowania jest minimalna i nie wystarcza to komfortowego użytkowania zegarka przez dłuższy czas. Nie stanowi to jednak większego problemu, gdyż ze sklepu Google Play pobrać możemy sporo użytecznych i przy okazji bezpłatnych aplikacji takich jak klient Facebooka, Twittera, interfejs odtwarzacza audio czy program do prowadzenia rozmów telefonicznych. W przeciwieństwie do Gear'a nie będziemy jednak w stanie mówić wprost do zegarka, gdyż nie dysponuje on mikrofonem i głośnikiem. Dlatego rozmowy zazwyczaj odbywały będą się przez zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący podłączony do smartfona (my korzystaliśmy z Sony Xperia Z1).

Zarządzanie zegarkiem również odbywa się z poziomu telefonu. Warto przy tej okazji wspomnieć o kolejnej ważnej zalecie Smartwatcha 2 - współpracuje on z dowolnym smartfonem wyposażonym w Bluetooth i posiadającym system Android 4.x.

Czy warto go kupić? Naszym zdaniem tak, pod warunkiem, że stawiamy na maksymalną kompatybilność ze smartfonami, akceptowalny czas pracy, dobrą jakość wykonania i przede wszystkim atrakcyjną cenę.

 Opinia redakcji
 plusy:
kompatybilność z dowolnym smartfonem z Androidem 4.0+
możliwość stosowania standardowych pasków (24 mm)
akceptowalny czas pracy na baterii
wodoszczelność (IP57)
dość szeroki wybór aplikacji użytkowych
dobra czytelność w silnym świetle
łączność NFC
otwarty firmware
przystępna cena
łatwiejsze ładowanie baterii niż w Galaxy Gear
 minusy:
gorsza jakość obrazu niż w Samsungu Galaxy Gear
obsługa interfejsu powinna być uproszczona
brak funkcji krokomierza
skromna możliwości zarządzania zegarkiem z poziomu smartfona
Szacowana cena w dniu publikacji testu: 549 zł

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  10
  A tak w ogóle to lepiej sobie jakiś fajny zegarek kopić :)
  • avatar
   Konto usunięte
   10
   Czy tylko ja nie widzę kompletnie nic ekscytującego w tych..."zegarkach"? Technologia technologią - jej rozwój także, ale tutaj nie ma kompletnie nic ekscytującego...Ani wygląd, ani funkcje. Tylko same wady, a szczególnie czas działania...
   Może za kolejnych 10 lat.
   • avatar
    .Alx.
    9
    Czas działania "nawet 5 dni"
    Niech zwiększą do 5 lat, to będzie OK, a jak na razie, to jest bezużyteczny gadżet.

    Przypuszczam, że sprzeda się podobnie fatalnie jak Galaxy Gear.
    W sumie bardzo dobrze, bo może koncerny dostrzegą, że tam na dole to nie tępe bydło, co kupi wszytko co im rzucą do koryta.
    • avatar
     Konto usunięte
     4
     W zaletach dwa razy powtarza się przystępna cena.
     "przystępna cena, łatwiejsze ładowanie baterii niż w Galaxy Gear, przystępna cena"

     A co do samego zegarka to moim zdaniem ma większe szanse na sprzedaż niż Galaxy. Chyba że w samsungu zwiększą kompatybilność ze smartfonami.
     • avatar
      fujiyama
      2
      Fajnie fajnie, ale dlaczego musi mieć wywalone takie wielkie logo SONY i te androidowe guziki na dole. Nie mogłoby być BEZ!???

      Produkt wyłącznie dla gadżeciarzy, czyli ludzi, którzy nie skupiają sie na pracy tylko na wytwarzaniu wokół siebie szumu, że pracują i są strasznie zajęci.
      • avatar
       wildthink
       2
       Sony zawsze musi coś spier... Zamiast dać amoleda z porządną rozdzielczością, to nie, zwykłe LCD i piksela na ekranie. Czy nie można od razy wypuścić czegoś dobrego?
       • avatar
        Fiona
        1
        Proszę mnie w kilku słowach zachęcić do zakupu.
        Bo sorry, ale po za tym żeby mieć nie widzę żadnej zalety, ani zastosowania................
        • avatar
         borat1979
         -1
         To powinien być gadżet dodawany do smartfoona jak zestaw słuchawkowy a nie oddzielny sprzęt kosztujący połowę tego co średniej klasy smartfon.
         • avatar
          wdowa94
          -3
          "nie jest lepszy, ale cena kusi" Hahaha? To ma być żart?
          • avatar
           idzpro100
           -4
           zdecydowanie lepszy od Galaxy Gear...
           • avatar
            Fugens
            0
            Hehe jakie to dobre na sprawdziany. Sprawdzasz cały czas godzinę, a nauczyciel niczego nie podejrzewa.
            No tylko że zegarek który trzyma tylko 5 dni? Mogli by zrobić baterię ukrytą w pasku.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Nawet ładny. BTW do czego służy aplikacja "latarka"? SW2 ma ją wbudowaną czy służy ona do włączania tej w smartfonie? Czy też po prostu włącza cały biały ekran w SW2 na max jasności?
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              lol to teraz reszta producentów wysypie te smartwatche i w przyszłym roku na komunie ....
              • avatar
               Konto usunięte
               0
               W Sony Smart Watch (wersja 1) była aplikacja Endomondo, która na zegarku wyświetlała dane z programu Endomondo na smartfonie - czas biegu, dystans itp. Czy w Smart Watch 2 już tego nie ma?
               • avatar
                david1206
                0
                Taki zegary byłby dobry do ściągania w szkole ;). Włączasz co potrzebujesz, jak nauczycielka zaczyna kombinować to szybko przełączasz na zwykły zegarek i tyle w temacie ;D.
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Mam 2 pytania do sony smartwatch ile trzyma bateria przy wyświetlaniu czasu? oraz czy nie będzie problemu dostosowania go do małej ręki?