• benchmark.pl
  • Gry
  • Sony utuczyło się na exclusive'ach, teraz modli się by zniknęły
Sony utuczyło się na exclusive'ach, teraz modli się by zniknęły
Gry

Sony utuczyło się na exclusive'ach, teraz modli się by zniknęły

przeczytasz w 4 min.

Siłą każdej konsoli są podobno nie jej mocne obliczeniowe, ale gry, w jakie można na niej zagrać. Skoro tak, to lepiej wypada Xbox Series X czy PlayStation 5? I dlaczego to Microsoft ma lepsze widoki na przyszłość?

Sprzedaż konsol. Sony nadal prowadzi, ale Microsoft ma gola kontaktowego

Niby temat pojawia się dość często, ale po pierwsze systematycznie dochodzą kolejne aktualizacje, a po drugie nie wypada nie nadmienić o tym przy omawianym temacie. Pod względem sprzedaży cały czas przewagę ma Sony. Na podstawie danych ujawnianych przez producentów (oficjalne podali póki co tylko Japończycy), sprzedawców oraz szacunków analityków należy zakładać, że do tej pory konsole PlayStation 5 znalazły ponad 21 milionów nabywców, podczas gdy konsole Xbox Series X oraz Xbox Series S trafiły do około 16 milionów graczy.

Jak to oceniać? Niby optymistycznie dla Sony. Sytuacja zdaje się wyglądać nieco inaczej jeśli weźmiemy pod uwagę przewagę, jaką firma ta miała przy poprzedniej generacji. Przypomnijmy, że sprzedaż konsol PlayStation 4 przekroczyła 117 milionów egzemplarzy, co na tle około 55 milionów egzemplarzy konsol Xbox One musi robić wrażenie.


źródło: vgchartz

Zakup Activision Blizzard i Game Pass bolą Sony najbardziej

Przy poprzedniej generacji można było odnieść wrażenie, że każda decyzja Sony jest trafiona, a Microsoft mocno się pogubił. Teraz wydaje się, że mamy odwrotną sytuację. Chociaż same konsole są do siebie bardzo podobne pod względem wydajności i funkcjonalności (o wyglądzie tego powiedzieć już nie można), cała otoczka najnowszej generacji wygląda lepiej u „zielonych”. Nie dla wszystkich, bo największych fanów twierdzących, że PS5 nie odjechało wyłącznie przez słabą dostępność i to nie z winy Sony, bardzo trudno jest zniechęcić, ale w ogólnym rozrachunku Microsoft ma lepszą prasę.

Idzie to poznać także po przekazie, jaki z obydwu stron płynie do mediów. W ostatnich tygodniach Sony w sporej mierze skupia się na mniej lub bardziej otwartym krytykowaniu tego, co robi konkurencja. I dziwnym trafem na celowniku znajdują się przede wszystkim ostatnie zakupy, na jakie wybrał się Microsoft oraz jego usługa, która wedle wielu graczy jest jedną z najlepszych, jakie w ostatnim czasie wprowadzono. Oczywiście chodzi o Game Pass.

O tym, że Microsoft ma spore apetyty przekonaliśmy się jeszcze w 2020 roku kiedy to ogłoszono zakup ZeniMax Media (spółki matki Bethesdy). Koniec końców okazało się to tylko przystawką. W styczniu gruchnęła wiadomość, iż Microsoft przejmuje Activision Blizzard za ogromną kwotę 68,7 mld dolarów. Transakcja była i nadal jest bardzo szeroko komentowana. Trudno się temu dziwić, w końcu mowa o jednym z największych tego typu przejęć w całej branży technologicznej, a jednocześnie wejściu w posiadanie praw do takich marek jak Warcraft, Diablo czy Call of Duty.

Exclusive'y mają dziś znaczenie? Call of Duty by miało

Gdy uda się już doprowadzić omawianą transakcje do końca (ogrom formalności jest chyba nawet trudny do wyobrażenia sobie), Microsoft będzie pod względem przychodów trzecią co do wielkości firmą zajmującą się grami. Za czyimi plecami? Tencent i, no właśnie, Sony.

Widmo dalszego rozrastania się „zielonych” zaczęło chyba do niektórych w Sony docierać i po przespaniu ostatnich miesięcy oraz rozpamiętywaniu sukcesu poprzedniej generacji postanowiono przystąpić do kontrofensywy. Póki co rachitycznej, bo narzekaniem w mediach i rzekomym zatroskaniu o dobro graczy raczej nie ugra się wiele. Przecież i Microsoft i Sony działają, jak każda firma, dla pieniędzy.

Sony nie podoba się przejęcie Activision Blizzard, a Call of Duty japońska firma określa mianem serii, która nie ma i nigdy nie doczeka się konkurencji. Bojąc się utraty dostępu do niej ktoś chyba zapomniał o współpracy przy poprzednich częściach tego cyklu i oferowaniu np. wcześniejszego dostępu i innych korzyści na wyłączność posiadaczom PlayStation. Ba, przecież wymyślono sobie nawet projekt PlayStation Advantage polegający na płaceniu wielu innym producentom za zawartość przygotowywaną tylko dla konsol Sony.

W ostatnich dniach to właśnie Call of Duty znalazło się w centrum uwagi. I jak się okazuje, Sony ma o tej serii naprawdę dobre zdanie. Ba, nie widzi dla niej konkurencji.

„Call of Duty jest tak popularne, że wpływa na wybór konsoli przez użytkowników, a sieć lojalnych użytkowników jest tak zakorzeniona, że ​​nawet gdyby konkurent miał odpowiednio duży budżet na opracowanie podobnego produktu, nie byłby w stanie rywalizować.” - twierdzi Sony

Co można o takich słowach powiedzieć? Cóż, są prawdziwie. Nawet jeśli któraś z odsłon Call of Duty zostanie oceniona nisko, nawet jeśli pojawiają się zarzuty, że to wyłącznie odgrzewanie kotleta, sprzedaż idzie w miliony. Tyle tylko, że Microsoft jasno mówi, że nie zamierza tej serii rezerwować na wyłączność Xbox i PC (póki co nawet nie może, bo wcześniejsze umowy pozostają obowiązujące). Dodatkowo powołuje się na politykę prowadzoną przez Sony. I też ma rację. Co więcej, oskarża Sony o płacenie wydawcom za trzymanie się z daleka od Game Pass.

„Biorąc pod uwagę, że wyłączność była podstawą strategii Sony mającą na celu wzmocnienie jej obecności w branży gier, a Sony jest przecież liderem dystrybucji cyfrowych, obawy Sony dotyczące możliwej wyłączności treści Activision są niespójne. W rzeczywiści zdolność Microsoftu do dalszego rozszerzania katalogu Game Pass została utrudniona przez chęć Sony do zahamowania takiego wzrostu. Sony płaci za »prawa do blokowania«, aby uniemożliwić firmom dodawanie swoich treści do Game Pass i innych konkurencyjnych usług subskrypcyjnych.” - odpowiada Microsoft

Kto powinien wygrać? Najlepiej nikt

Bardzo dobrze, że Microsoft wygrzebał się z marazmu, w jakim pozostawał przy poprzedniej generacji. Aktywność Sony i mniejsze lub większe zaczepki są bardzo jednoznacznie. Czasu nie da się cofnąć, a sukcesu Game Pass umniejszyć. Tak samo jak zaprzeczyć, że Xbox Series X i Xbox Series S wypadają na tle PlayStation 5 zdecydowanie lepiej niż Xbox One w zestawieniu z PlayStation 4.

Monopol z reguły nie jest niczym dobrym, tutaj również nie przyniósłby graczom nic dobrego. Powinniśmy trzymać kciuki za nowe pomysły Sony i wyrównaną rywalizację z rosnącym konkurentem. Bo przecież i baza graczy i potencjał pozostają w gamingowym dziale Sony bardzo duże. Oby jednak owa rywalizacja była jak najbardziej zdrowa.

I tak na koniec do obydwu gryzących się firm - przydałoby się w tym wszystkim zadbać właśnie o gry. W przypadku obydwu firm coraz bardziej zasadne stają się stwierdzenia, że gry na wyłączność to te, które nie pojawiają się na konkurencyjnej konsoli, bo Microsoft od dawna, a Sony coraz chętniej wypuszczają swoje gry także na PC. Całe te przepychanki przypominają jednak trochę polityków zatroskanych o naród i skaczących sobie do gardeł zalewanych później schłodzonym napojem na jednej imprezie. Przed premierą nowych konsol reklamowano ich nadejście takimi produkcjami na wyłączność jak Halo Infinite i Gran Turismo 7, które wydano z rocznym opóźnieniem czy Senua's Saga: Hellblade II i God of War Ragnarök, których nadal nie ma.

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    equalypse
    2
    mam podobne zdanie co autor - sam używam sporadycznie xbox series x, mój siostrzeniec ma ps4 (na którym gra w horizon i god of war). otóż konsola sony nadaje się głównie do gier zręcznościowych, co jest dla mnie wadą. na x zaczęły się pojawiać gry strategiczne (które lubię), wraz z przejęciem activision po cichu liczę, że startcarf, warcraft i wow pojawią się na x (myszy już na tej konsoli używam, więc technicznie to do zrobienia)..... na komputerze nie gram - po to mam x. nie powiem - konsile sony też są fajne - na ps jest apple music, czego nie ma na x. pozdrawiam oba obozy!
    • avatar
      _taurus_
      1
      Tak na chlodno o Play Station, kilka lat temu kupilem PS4PRO jako alternatywe do Gaming PC (nie chcialem wydawac wiecej niz 5K aby czasami pograc), uwazam ze byl to dobry zakup, kupilem z gra Horizon Zero Dawn w promocji ktora uwazam za model gry celujacy w moje upodobania (nie lubie strzelanek)...
      Obecnie gram miedzy innymi w World of Warships ktora wymaga niestety aktywnego PS Plus i wszystko byloby fajnie gdyby sony nie upadlo na glowe z grabieniem userow...

      tzn
      - placilem rocznie za PS Plus w promocjach (zakupy z vouchermami obnizajacymi koszty eg cd keys ect) po 80-100 pln teraz sony sobie zyczy okolo 250 PLN za rok za PS Plus!
      - gry kiedys kosztowaly np za RDII placilem 150 pln teraz kazda nowosc sony to minimu 250-300 pln

      Oczywiscie gwozdzia do trumny Sony dolozylo lewackie promowanie kontentow co mi w zupelnosci nie odpowiada...

      Mialem kupic PS5 kupilem gamingowego laptopa wyszlo drozej ale nie bede na smyczy Sony no i PS4PRO na ta chwile to moja ostatnia consola na korzysc platformy Steam/GOG/UBI Soft....
      • avatar
        gracz89
        1
        Czym niby Xbox jest lepszy?? Bo na pewno nie Game Passem którego olewam ciepłym moczem tak jak każde inne abonamentowe śmieci. I nabijam się z ludzi którzy nie mają tam tak naprawdę żadnych gier a jedynie wypożyczalnię! Złotówki nie dałem i nie dam. Wolę po pełnej cenie kupować gry i móc w nie grać kiedy zechcę i za ile zechcę w swoją kolekcję gier. Czy też muzyki etc.

        Jedna rzecz która mnie wkurza to to że Microsoft działa portfelem a nie kreatywnością i połyka takie firmy jak Bethesda lub Activision. Takie firmy powinny pozostać niezależne. Tak jak i ich gry multiplatformowe. Ale za to każda w tych firm mogłaby jakieś nowe gry tworzyć dla obydwu platform jednocześnie które byłyby ekskluzywne. Call Of Duty ani trochę nie żałuję bo to nie dla mnie seria. Mogą sobie ją zabierać... Żałuję za to że takie gry jak Crash czy Spyro zamiast w rękach Sony są w rękach Microsoftu.
        • avatar
          TEST0VIRON
          1
          Artykuł z d... Microsoft strasznie przegrał poprzednią i juz w tym momencie sromotnie przegrał tę generację. Na ten moment 50% lepsza sprzedaż Ps5, po wyjściu PS VR2 nie będzie co zbierać. Gamepass istnieje 6 lat i nie zawojował rynku. Gracze w bogatszych krajach z chęcią zapłacą 70EUR za grę - ci biedniejsi wybierają Xboxa i Gamepass (Indie, Meksyk, Brazylia). W większości krajów UE Xbox nie istnieje w porównaniu do popularnosci Nintendo i Sony.

          Jak ktoś ma dobrego kompa to Xbox nie istnieje - brak gier ekskluzywnych totalnie dobije tego brzydkiego klocka. Ps5 ma wszystko lepsze od świetnego kontrolera, przez bibliotekę gier po lepszy czas wczytywania.
          • avatar
            piotr.potulski
            -3
            Gry na wyłączność to rak. Zresztą nie tylko na konsolach, bo podobnie jest z niektórymi usługami. Płacenie komuś, żeby nie robił gry na konsole konkurencji jest szkodliwe dla użytkowników i powinno być zakazane przez prawo antymonopolowe. Chcą, to niech zrobią sobie sami takie gry, tak jak robi to Nintendo.
            • avatar
              bols244
              -10
              Sony modli się aby znikneło? no nie sądzę, patrząc na wyniki sprzedażowe to tylko utwierdza mnie w przekonaniu, że Sony wybrał właściwą ścieżkę. Microsoft widać postanowił pójść za nimi, stąd owe zakupy.
              Jedynie kto się modli to PC'towce nie posiadający konsoli, aby któryś ex od Sony wpadł na PC, bo prawda jest taka, że praktycznie KAŻDY ex od Sony to totalny killer w kampaniach. X- Niby ma ten pass, ale z tego co widzę to sam szit tam jest, dla mnie wart 15zł miesięcznie.
              Kolejna sprawa to pad, w X nic się nie zmieniło, pad od Sony to kolejny dobry powód aby wybrać Playstation 5.
              Przestańcie się już tak czepiać tych Sony i napiszcie coś co spartolił Microsoft, bo prawda taka, że w tej generacji został zmieciony z planszy, nawet wygląd tej konsoli jest z dupy, nie mówiąc o menu, który jest niepotrzebnie skomplikowany na wielu casualowych graczy.