Systemy operacyjne

Przyspiesz komputer dzięki ReadyBoost

przeczytasz w 2 min.

Zanim przejdziemy do tego, jak przyspieszyć komputer dzięki ReadyBoost, krótka informacja o tym, kiedy w ogóle warto się za to zabierać. Jeśli masz szybki komputer i 4 GB lub więcej pamięci RAM, prawdopodobnie nie zauważysz żadnej różnicy podczas używania technologii ReadyBoost. Krótko mówiąc, ReadyBoost to tańsza alternatywa dla tych, którzy mają mało pamięci RAM i nie mogą jej zwiększyć, natomiast mają odpowiednio szybkiego pendrive'a lub kartę flash. Technologia wykorzystuje np. szybkiego pendrive'a do stworzenia kopii pamięci wirtualnej, która nie jest tak szybka jak RAM, ale i tak wydajniejsza niż przeciętny dysk twardy dla losowych odczytów i zapisów.

Dodatkowo cytat z Wikipedii dla tych, którzy uważają, że dyski twarde są o wiele szybsze od pendrive'a i nie ma możliwości, by ReadyBoost mogło cokolwiek przyspieszyć: "Dyski twarde są znacznie szybsze, ale dla dużych ciągłych porcji danych, natomiast pamięci flash są szybsze przy losowych odczytach i zapisach niewielkich porcji danych. ReadyBoost potrafi inteligentnie odczytywać duże porcje pamięci wirtualnej z dysku twardego, natomiast mniejsze z pamięci flash."

I jeszcze uwaga od Microsoftu: "stosunek pamięci flash do pamięci RAM powinien wynosić 1:1 lub więcej, ale maksymalnie 2.5:1. Powyżej tej granicy różnica w wydajności nie będzie zauważalna."

Aby skorzystać z ReadyBoost, podłącz do komputera pendrive USB lub kartę pamięci flash i z menu autoodtwarzania wybierz funkcję "Przyspiesz mój system". (Jeśli ta funkcja nie pojawi się w oknie autoodtwarzania, oznacza to że twój pendrive lub karta flash jest za wolna, aby system mógł ją wykorzystać.)

Następnie warto zaznaczyć funkcję "Użyj tego urządzenia" i ustalić miejsce do zarezerwowania na potrzeby technologii ReadyBoost. Warto zwrócić uwagę, że system sam zaleca odpowiednią ilość miejsca dla ReadyBoost. Poza tym pamiętaj, że miejsce przeznaczone na ReadyBoost nie będzie dostępne do przechowywania innych plików.

Kiedy już ustalisz miejsce dla ReadyBoost, zatwierdź zmiany przyciskiem OK. Technologia będzie działać, jeśli tylko pendrive lub karta flash będzie podłączona do komputera. Jeżeli zaś uznasz, że chcesz wykorzystać swoje urządzenie do przechowywania zwykłych plików, możesz zrezygnować  ReadyBoost - rozwiązanie to nie zajmuje wyznaczonego wcześniej miejsca na zawsze i można spokojnie pozbyć się pliku stworzonego przez system, który był przeznaczony dla tej technologii.

ReadyBoost polecamy w szczególności użytkownikom netbooków.