Systemy operacyjne

Porada sprzętowa

przeczytasz w 2 min.

To już ostatnia porada w tej części artykułu. Tym razem wyjawimy nieco informacji związanych ze zwiększeniem wydajności komputera.

Trzeba zacząć od tego, że jakiekolwiek porady o zwiększaniu wydajności komputera poprzez kilka sztuczek w systemie są nic nie warte. To przykre, zwłaszcza że sam jeszcze niedawno w nie wierzyłem. Starałem się znaleźć porady, sztuczki w rejestrze i inne rozwiązania, które miałyby zwiększyć wydajność, ale wszystko na nic. Każdy test kończył się fiaskiem - nie można było zanotować jakichkolwiek różnić w wyniku benchmarków, a jeśli czegoś nie da się zmierzyć, nie można tego polecić jako porady zwiększającej wydajność, prawda?

Dlatego obalam kilka mitów i krótko wspomnę, że np. porada mająca optymalizować pamięć i zwiększać wydajność komputera (tzw. Clear Memory Cache Hack) nic nie daje, włączenie kilku procesorów w msconfig -> Rozruch -> Opcje zaawansowane nie spowoduje, że twój komputer będzie uruchamiał się szybciej, a procesor odzyska wyłączone przez system rdzenie (system ich nie wyłącza), natomiast wyłączenie automatycznych aktualizacji czy mechanizmu UAC, owszem, zwalnia zasoby systemowe, ale koszem bezpieczeństwa, co jest po prostu nierozsądne.

Po lekturze wielu specjalistycznych opinii, wywiadów i wątków na forach mogę napisać, że chcąc zwiększyć wydajność komputera trzeba pobawić się w overclocking, albo po prostu kupić nowy i lepszy sprzęt. Oto kluczowe porady, jakie udało mi się zebrać:

1. Zwiększ ilość RAM

Windows 7 działa o wiele lepiej na komputerach wyposażonych w dużą ilość pamięci RAM. Pamięć nie jest droga, więc warto mieć jej możliwie dużo: 4 GB w zupełności wystarczy większości użytkownikom systemów 64-bitowych, a 3 GB to sensowna ilość dla posiadaczy wersji 32-bitowych. Poradnik: jak wybrać pamięć RAM.

2. Zmień dysk twardy na SSD

Korzystanie z dysku Solid State Drive (SSD) zapewnia wzrost wydajności w Windows 7. Dyski tego typu mają szereg zalet, o których pisaliśmy już kilka razy na benchmark.pl. Możesz także zobaczyć porównanie SSD z dyskami twardymi, aby jeszcze bardziej przekonać się do tej technologii. Pojedynek: dysk twardy vs dysk SSD.

3. Dbaj o aktualizacje sterowników

Instalowanie najnowszych sterowników do komponentów komputera jest bardzo ważne. Dzięki temu masz pewność, że możesz liczyć na najwyższą wydajność poszczególnych podzespołów (np. karta graficzna).

To najprostsze i bardzo skuteczne porady na zwiększenie wydajności. Pieniądze, jakie wydasz na pamięć czy lepszy dysk zapewnią pożądany rezultat - zwiększy się wydajność komputera. Dodatkowo polecamy inne poradniki, dzięki którym zwiększysz wydajność czy też dowiesz się, jak mądrze kupić daną część do komputera.