Chłodzenie

Montaż i testy

przeczytasz w 1 min.

Montaż chłodzenia Arctic Freezer 7 X

W zestawie z chłodzeniem nie dostajemy instrukcji montażu, ale jest karteczka z kodem QR, który odsyła do strony internetowej producenta - znajdziemy tam wszystkie niezbędne informacje oraz filmiki instruktażowe.

Arctic Freezer 7 X

Montaż coolera jest bajecznie prosty. Konstrukcja korzysta z metalowych zapinek, które trzeba lekko odkręcić, zahaczyć o belki przy podstawce i dokręcić. W przypadku platform Intela konieczne jest jeszcze osadzenie koszyka (daje on możliwość zamocowania coolera także pod kątem, ale w takiej sytuacji radiator może kolidować z wysokimi modułami pamięci RAM w pierwszym banku).

Arctic Freezer 7 X

Arctic Freezer 7 X - montaż na platformie Intel

Co ważne, nie musimy się też martwić o aplikację pasty termoprzewodzącej, bo została ona fabrycznie rozsmarowana po stopie radiatora. Szkoda jednak, że w zestawie nie znajdziemy dodatkowej porcji, która sprawdziłaby się przy modernizacji komputera.

Wentylator jest podłączany za pomocą standardowej wtyczki 4-pin, więc do sterowania obrotami można wykorzystać płytę główną.

Testy chłodzenia Arctic Freezer 7 X

Testy wydajności przeprowadziliśmy na procesorze AMD Ryzen 7 1700 przy standardowych zegarach oraz po mocnym podkręceniu (3900 MHz z napięciem zasilającym 1,4 V). W pomieszczeniu testowym panowała temperatura otoczenia około 23° C. Do obciążenia wykorzystaliśmy biblioteki Linpack, a do odczytu temperatur program HWiNFO 6.22.

Cooler Arctic Freezer 7 X porównaliśmy do referencyjnego chłodzenia dodawanego z procesorem (AMD Wraith Spire).

AMD Ryzen 7 1700: temperatura procesora
[°C] mniej = lepiej

  obciążenie
spoczynek
Arctic Freezer 7 X 52
27
AMD Wraith Spire 57
27

AMD Ryzen 7 1700 OC: temperatura procesora
[°C] mniej = lepiej

  obciążenie
spoczynek
Arctic Freezer 7 X 80
28
AMD Wraith Spire >100*
29
*test niezaliczony

Wyniki testów pozytywnie nas zaskoczyły. Chłodzenie poradziło sobie nie tylko przy standardowych zegarach, ale też po mocnym podkręceniu procesora (o czym można zapomnieć przy referencyjnym modelu). Niestety, osoby zainteresowane OC muszą się liczyć z wyraźnym szumem wentylatora - ten rozkręcał się do maksymalnych obrotów, generują przy tym hałas rzędu 43 dB (z odległości 30 cm).