Telefony

Testy

przeczytasz w 5 min.

Do testów smartfonów wprowadzamy nowe benchmarki, które zastępują poprzednie. Procedura dostosowana jest do tej znanej z ultramobilnych tabletów – część nowoczesnych smartfonów (zwłaszcza te dwurdzeniowe) zbudowana została w oparciu o podobne komponenty bazowe (np. CPU, GPU).

  

Wydajność

SunSpider JavaScript Benchmark 

Sprawność przeglądarki WWW

SunSpider JavaScript Benchmark
[ms] mniej = lepiej

LG Optimus 2X 3826
Sony Ericsson Xperia Neo 5055
HTC Desire S 5762
HTC EVO 3D 6108
HTC ChaCha 12819
HTC Wildfire S 15995

Sprawność obsługi JavaScriptu przez przeglądarkę jest słaba. Nawet testowana przez nas ChaCha, która również nie należy do wydajnych smartfonów, mogła się popisać lepszym wynikiem.

   
 AnTutu System Benchmark 

AnTutu System Benchmark

TOTAL SCORE 1436
Memory 97
CPU Integer 202
CPU Float 133
2D Graphics 281
3D Graphics 423
Database IO 130
SD Card Write 65
SD Card Read 105

Również w przypadku AnTuTu Wildfire S przegrywa z modelem ChaCha. Różnica jest wyraźna – wynosi prawie 400 punktów. Cóż, jak widać Wildfire S demonem prędkości nie jest, ale warto zaznaczyć, że nie ma takich ambicji. Dla niego najważniejsza jest sprawność działania samego systemu, a w tej konkurencji wypada pozytywnie.

   
  

Czas pracy na baterii

htc wildfire s bez obudowy

W czasie testów sprawdziliśmy również jak długo wytrzymuje bateria w czasie typowych połączeń za pośrednictwem sieci komórkowej.

W trakcie połączenia podświetlenie ekranu było wyłączone, podobnie jak łączność Wi-Fi, Bluetooth, GPS i animowane tapety. Poziom głośności dźwięku ustawiliśmy na połowę.

Warto zaznaczyć, że producent zdecydował się na zmniejszenie pojemności baterii w stosunku do poprzedniej wersji Wildfire (1230 zamiast 1300 mAh). Jest to posunięcie co najmniej dziwne, gdyż jak wiemy taktowanie procesora delikatnie wzrosło. Nowy Wildfire niestety osiąga czasy rozmów o około godzinę gorsze od poprzednika (tak przynajmniej wynika z deklaracji producenta).

HTC obiecuje 7 godzin i 10 minut czasu rozmów GSM lub 5 godzin i 50 minut WCDMA. Oczywiście bierzemy pod uwagę, że pomiary producenta wykonywane są w warunkach laboratoryjnych, gdzie siła sygnału jest stała, podobnie jak temperatura i wilgotność otoczenia oraz natężenie ruchu w sieci komórkowej.

Przeprowadzone analizy dały wynik około 5 godzin i 30 minut. Jest on zbliżony do deklarowanego czasu UMTS, ale tak naprawdę nie mamy wyraźnych powodów do pochwał.

Codzienne użytkowanie smartfona z uruchomioną komunikacją 3G, aktywną synchronizacją, przy wykonywaniu kilkunastu połączeń telefonicznych oraz wysyłaniu kilkunastu SMS-ów, dało wynik w postaci dwóch pełnych dni pracy. Jeśli telefon używany jest na obszarze o wysokiej sile sygnału, czas pracy może wzrosnąć nawet o pół dnia. Jasność ekranu ma duży wpływ na żywotność ogniwa - w warunkach domowych nie zalecamy przekraczania 30% mocy podświetlenia.

  • Rozmowy: 5:30 godz.
  • Internet: 5:00 godz.
  • Tryb czuwania: 14-18 dni
   
  

Ekran

Kąty widzenia

kąty widzenia htc wildfire s

Szerokość kątów widzenia nie jest imponująca, ale w zupełności wystarczy do typowego użytkowania. Podczas zmiany kąta patrzenia jasność ekranu nie obniża się znacząco, ale wyraźnie zauważyć można skok kolorów (np. biały zamienia się w żółty). Spada również kontrast.

W słoneczny dzień i pod gołym niebem korzystanie z telefonu nie będzie przyjemne. Błyszczące pokrycie ekranu i charakterystyka wyświetlacza LCD sprawiają, że obraz blednie, a jego czytelność drastycznie spada.

   
  

Jakość zdjęć

Wildfire S, jak przystało na telefon z niższej półki, wyposażony został w tylko jeden moduł rejestrujący obraz. Ma on 5 megapikseli i znajduje się z tyłu. Fotografie wykonywane w dzień są przyzwoite, ale warunek jest jeden – obiekt nie może znajdować się zbyt daleko od obiektywu. Pstrykanie pejzaży odpada – zgubimy znaczną część detali.

Lampa błyskowa ma przeciętną moc i działa najskuteczniej, gdy obiekt oddalony jest nie więcej niż 1,5 m od aparatu.

Opcji poprawiających jakość jest pod dostatkiem. Zmienić możemy między innymi kontrast, jasność, nasycenie, ostrość, czułość ISO, balans bieli, rozdzielczość, proporcje, wykrywanie twarzy lub nałożyć jeden z fabrycznych filtrów. Nie zabrakło też geotaggingu. Ostrość ustawiać możemy jednym dotknięciem palca na ekranie. Brakuje klawisza sprzętowego odpowiadającego za wyzwolenie migawki.

Dzień

HTC Wildfire S - przykładowe zdjęcie

Słabe warunki oświetleniowe

HTC Wildfire S - przykładowe zdjęcie

Z lampą

HTC Wildfire S - przykładowe zdjęcie

   
  

Jakość nagrań wideo

Jakość nagrywanych filmów jest słaba. Nie dość, że cechują się one bardzo skromnym oddaniem detali (niska rozdzielczość 640x480 px), to w dodatku płynność animacji pozostawia wiele do życzenia. Filmy nadają się do wrzucenia na YouTube'a, ale tym telefonem nie radzimy uwieczniać naprawdę ważnych wydarzeń.

Nagrania wykonywane w trudnych warunkach oświetleniowych są naturalnie dużo gorsze niż te dzienne - chodzi tu szczególnie o ostrość obrazu i ilość cyfrowych szumów.

W ustawieniach bez problemu poprawimy charakterystykę obrazu (ekspozycja, kontrast, nasycenie kolorów, rozdzielczość, balans bieli) oraz włączymy lub wyłączymy nagrywanie dźwięku. My korzystaliśmy z ustawień domyślnych.

   
  

GPS

 

GPS w htc wildfire s

 

Geolokalizacja działa sprawnie na zewnątrz budynków i w samochodach. Sygnał wyszukiwany jest szybko (od kilku do kilkunastu sekund), ale dokładność obliczeń jest nieco gorsza od tradycyjnych nawigacji samochodowych.

Jeśli nie dysponujemy klasyczną nawigacją samochodową, ten telefon może ją zastąpić, jednak niewielka powierzchnia ekranu i niska rozdzielczość nie sprzyjają czytelności map.

   
  

Wi-Fi

 

Wi-Fi w htc wildfire s

 

Sieci bezprzewodowe wyszukiwane są błyskawicznie, a ich konfiguracja nie wymaga szerokiej wiedzy technicznej. Urządzenie obsługuje standard 802.11 b/g/n, więc jest w stanie obsłużyć także wysokie prędkości połączeń. Współdzielenie internetu komórkowego przez tzw. Hotspot również nie przysparza kłopotów


Opis procedur testowych

Wydajność sprawdziliśmy przy następujących ustawieniach:

  • wyłączone Wi-Fi
  • wyłączony Bluetooth
  • wyłączony GPS
  • brak aktywnej komunikacji z Internetem
  • wyłączone wigdety
  • minimalne podświetlenie ekranu
  • statyczna tapeta

Częstotliwość taktowania procesora głównego, graficznego i pamięci RAM ustawiona była na wartość domyślną dla danego telefonu.