Telefony

Oglądamy

przeczytasz w 3 min.

Nokia 500 - przód

Przód Nokii 500 przykryty jest szkłem, którego odporność na typowe zarysowania jest wystarczająco dobra. Nie jest to jednak drogie i bardzo wytrzymałe Gorilla Glass, więc noszenie telefonu w kieszeni wraz z kluczami nie jest najlepszym pomysłem. Niemniej telefon powinien sprawdzić się w codziennym użytkowaniu. Ślady odcisków palców widoczne są doskonale, ale schodzą w miarę łatwo.

 Jakość wykonania:
zadowalający plus
Ergonomia:
dobry plus
Sterowanie dotykiem:
zadowalający

Pod szkłem umieszczono 3,2-calowy wyświetlacz o rozdzielczości 360x640 px, który w przypadku tego telefonu zapewnia gęstość upakowania pikseli wynoszącą aż 229 ppi. Uważamy że zarówno rozdzielczość jak i gęstość stoją na poziomie wyższym od typowego reprezentanta klasy niższej, za co należą się Nokii duże pochwały.

Kolejnym atutem jest komplet wbudowanych czujników. Chodzi tutaj o  akcelerometr, magnetometr (kompas cyfrowy), czujnik zbliżeniowy (automatyczne wyłączanie podświetlenia w czasie rozmowy, po przyłożeniu telefonu do ucha) oraz czujnik oświetlenia (automatyczne dopasowanie jasności ekranu do warunków na zewnątrz).

Nokia 500 - przyciskie pod wyświetlaczem

Pod wyświetlaczem znajdziemy mały otwór mikrofonu oraz trzy sprzętowe podświetlane przyciski. Pierwszym od lewej odbierzemy połączenie oraz uruchomimy komendy głosowe (po przytrzymaniu), środkowy klawisz MENU służy do otwierania listy aplikacji oraz menadżera aplikacji (po przytrzymaniu), a prawy służy do kończenia rozmowy i wyłączania telefonu.

Nokia 500 - tył

 Głośnik/dźwięk:
dobry

Tył jest nieco zaokrąglony, więc telefon bardzo wygodnie leży w dłoni, choć warto zauważyć, że konstrukcja do najcieńszych zdecydowanie nie należy - jej grubość przekracza 14 mm. Jest za to bardzo lekka (93 g). Z tyłu, oprócz obiektywu aparatu, widoczne są tylko otwory za którymi kryje się głośnik zewnętrzny oraz mały srebrny napis NOKIA.

Nokia 500 - dół

Dolna krawędź telefonu jest częścią tylnej klapki. W tym miejscu widoczna jest jedynie mała szczelina, przez którą przeciągniemy pętelkę od smyczy.

Nokia 500 - lewy bok

Lewy bok urządzenia pozbawiony jest wszelkich elementów funkcyjnych. 

Nokia 500 - prawy bok

Na prawym boku widzimy podłużny przycisk służący do regulacji głośności, a poniżej mniejszy klawisz odpowiedzialny za blokowanie ekranu.

Nokia 500 - góra

Górna krawędź daje dostęp do gniazda AV (mini-jack 3,5 mm), do którego wpiąć możemy słuchawki lub analogowy kabelek AV, dzieki któremu prześlemy obraz na ekran zewnętrzny. Oprócz niego widoczne jest też gniazdo ładowarki (2 mm) oraz port micro USB służący do synchronizacji danych i ładowania akumulatorka wprost z peceta.

Nokia 500 - klapaka i bateria

Demontaż tylnej klapki to bułka z masłem - wystarczy przycisnąć ją lekko i przesunąć ku dołowi. Tak naprawdę jej zdejmowanie jest nieco zbyt łatwe, co w pewnych (rzadkich) okolicznościach może prowadzić do samoczynnego odpadnięcia kolorowego panelu. Zewnętrzna powierzchnia wymiennych klapek jest matowa, miękka i przyjemna w dotyku.

Nokia 500 - sloty SIM i microSD

Wymiana kart microSD i SIM możliwa będzie tylko po uprzednim wyłączeniu telefonu i wyciągnięciu baterii.

Nokia 500 - zasilacz

Zasilacz jest jednoczęściowy i ma cienką końcówkę typową dla nowych modeli Nokii.

Nokia 500 - 3 kolory klapek

Zestaw standardowy obejmuje telefon, krótki kabelek do transmisji danych (CA-101D), zestaw słuchawkowy (WH-102), ładowarkę (AC-8E), 3 kolorowe panele tylne oraz instrukcję.