50 cali za 1400 zł, czyli Hitachi idzie na wojnę
Telewizory

50 cali za 1400 zł, czyli Hitachi idzie na wojnę

przeczytasz w 4 min.

Po latach nieobecności telewizory Hitachi wracają na nasz rynek. Czy zyskają uznanie klientów?

Z czym się Wam kojarzy marka Hitachi? Z dyskami twardymi Travelstar? Dobrze. A może z przenośnymi dyskami Touro? Nieźle. Z projektorami? Jeszcze lepiej. A może z elektronarzędziami? Świetnie. Oczywiście portfolio produktów Hitachi jest bardzo szerokie, ale jeśli chodzi o telewizory, to Japończycy przedstawiają swoje osiągnięcia na tym polu w następujący sposób:

Firma Hitachi wyprodukowała swój pierwszy czarno-biały telewizor w 1961 roku. W 1970 roku zaprezentowała pierwszy model telewizora kolorowego. W 1984 roku w japońskiej fabryce Gifu powstał milionowy egzemplarz telewizora Hitachi. W połowie lat 80-tych telewizory Hitachi trafiały już na rynek całego świata. Zapewniły to fabryki koncernu zlokalizowane w Japonii, Brazylii, Wielkiej Brytanii, Singapurze i Meksyku. W połowie lat 90-tych swoją premierę miał pierwszy telewizor plazmowy, będący jednocześnie pierwszym na świecie 32-calowym telewizorem plazmowym IDTV. W 2008 roku firma Hitachi zaprezentowała technologię Ultra Thin – pozwalającą na konstrukcję telewizorów o niespotykanej dotąd smukłości ekranu. Od premiery telewizora LCD w 2008 roku Hitachi tylko w Europie wyprodukowała ponad 4 miliony telewizorów.

Aleksandra Poremska

Telewizory Hitachi były do niedawna nieobecne w Polsce, ale to się ostatnio zmieniło. Aleksandra Poremska (na zdjęciu powyżej), kierownik ds. urządzeń audio wideo w firmie Vestel Poland, na inaugurującej powrót marki Hitachi konferencji prasowej w dniu 28 października 2015 roku powiedziała:

Jesteśmy bardzo dumni z faktu, że tak prestiżowa marka wraca na polski rynek po latach nieobecności. […] Zauważyliśmy, że nasza konkurencja często proponuje bardzo skomplikowane rozwiązania. Ich produkty są coraz bardziej zaawansowane technologicznie, co nie zawsze jest równoznaczne z wysoką jakością obsługi. Jako Hitachi chcemy wprowadzić produkty proste, łatwe w obsłudze i idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników.

Hitachi ultra thin

Należy wyjaśnić, że Vestel Poland jest dystrybutorem telewizorów marki Hitachi na rynku polskim. Z kolei Hitachi, który zachował prawa do swojej marki, zamawia telewizory w tureckiej centrali Vestela, tak jak kiedyś czyniła to na przykład Toshiba i podobnie jak obecnie czyni to Panasonic z seriami C300, CX400 i CR430.

Na konferencji obecny był również Richard Bass, przedstawiciel brytyjskiego oddziału Hitachi (na zdjęciu poniżej), który powiedział:

Richard Bass

W Europie mieliśmy dwie fabryki: w Wielkiej Brytanii i Czechach. […] W 1988 roku wprowadziliśmy na rynek pierwszy telewizor cyfrowy, a w 2001 pierwszy telewizor z płaskim ekranem. W 2008 roku byliśmy jednymi z pierwszych, którzy wprowadzili na rynek smukłe telewizory (ultra thin). Jako firma japońska kładziemy szczególny nacisk na jakość produktów. Z Vestelem i jego turecką fabryką współpracujemy od roku 1998, i od tego czasu wyprodukował on dla nas ponad 4 miliony telewizorów. […] Jako Hitachi chcemy koncentrować się na łatwości obsługi, jakości obrazu oraz wygodzie użytkowników.

Hitachi tv

Opracowane przez tureckich inżynierów telewizory zostały nieco zmodyfikowane zgodnie z wymaganiami Hitachi. Mają na przykład zmieniony układ głównego menu …

telewizor Hitachi

… oraz bardziej ergonomicznego pilota:

pilot Hitachi

Dlaczego Hitachi wybrało akurat współpracę z tureckim Vestelem, zamiast produkować telewizory we własnych fabrykach? Na to pytanie odpowiedziała Aleksandra Poremska:

Firma Hitachi już wiele lat temu zauważyła, że problemem jest optymalizacja kosztów, tj. możliwość dostarczenia komponentów o jak najlepszej jakości. Partnerstwo z firmą Vestel doprowadziło z jednej strony do optymalizacji kosztów, a z drugiej umożliwiło dostarczenie, i to w bardzo szybkim czasie, na rynki europejskie telewizorów spełniających wyśrubowane testy jakości, które wyznaczyli inżynierowie japońscy – telewizorów idealnie dopasowanych do rynków europejskich.

Hitachi Ultra thin

Według przedstawicieli Hitachi, każdy z telewizorów tej marki posiada następujące cechy wspólne:

 • funkcje hotelowe (możliwość wgrania ekranu powitalnego , możliwość modyfikacji menu, funkcja budzenia czy możliwość kopiowania ustawień telewizora na pamięć USB w celu ich sklonowania na innym telewizorze tej marki),
 • komora baterii pilota zdalnego sterowania zabezpieczona wkrętem zabezpieczającym (co przydaje się zwłaszcza w hotelach, gdzie baterie często giną),
 • gniazdo komputera (VGA),
 • zapamiętywanie ostatnio oglądanego kanału.

Aktualnie w ofercie Hitachi na Polskę dostępne są następujące modele i serie telewizorów:

 • od 22 do 65 cali (22, 32, 40, 42, 43, 49, 50, 55, 65),
 • pięć serii B, BT, H, Z, UHD,
 • z ekranami HD Ready, Full HD, Ultra HD (4K),
 • w cenie od 560 do ponad 5000 złotych.

Hitachi 4k

Oto krótka specyfikacja telewizorów Hitachi z aktualnej gamy (zwracam uwagę, że w sprzedaży mogą znajdować się też starsze modele):

seria >>>BBTHZUHD
calaże22,24,3232,40,43,4924,32,4042,5543,49,55
BPR100Hz100Hz100Hz100Hz100Hz
HDMI22334
USB12223
VGA11111
Smart-taktaktaktak
Wi-Fi--taktaktak
Miracast--taktaktak
sterowanie za pomocą smartfona--taktaktak
uwagi  konstrukcja „metal i szkło”  

Jak widać mamy do czynienia raczej z telewizorami klasy budżetowej i podstawowej. Wydaje się, że Hitachi wychodzi z założenia, że nie każdy potrzebuje szerokiego gamutu barw (kropki kwantowe), HDR-u, bogatych opcji kalibracyjnych, czy ostrego jak żyleta ruchu (panele 120 Hz i 240Hz). Choć ostateczną opinię o telewizorach tej marki będzie można wydać po przeprowadzeniu testów, to jest raczej mało prawdopodobne by znalazły się w nich wyświetlacze szybsze niż podstawowe 60-hercowe LCD (przynajmniej tak można wnioskować po BPR równym 100 Hz).

Hitachi 60Hz

W czasie konferencji inaugurującej powrót Hitachi na polski rynek, telewizorów tej marki praktycznie nie było jeszcze w sklepach. Na moje pytanie, gdzie można je kupić, dostałem odpowiedź: „w sklepach Selgros”. W związku z tym kilka dni po konferencji udałem się do jednego z tym sklepów i oto co zobaczyłem:

Jak widać nie był to model z najnowszej serii. Posiadał innego pilota niż pokazywany na konferencji –tamten miał ergonomicznie wyprofilowane przyciski, ten zaś był zwyczajny (choć pokrywę komory baterii rzeczywiście zabezpieczono wkrętem).

Hitachi - pilot

Pomimo tego cena telewizora mnie nawet zaskoczyła.

Oznacza to, że gdy najtańsze 50-calowe telewizory konkurencji można kupić za ok. 2000 złotych, Hitachi oferował swój 50-calowy model 50HYC42 za niecałe 1400 złotych. Choć nie da się ukryć, że 50HYC42 szczytem techniki nie jest, to 28 złotych za cal jest ceną niezwykle atrakcyjną.

Od października sporo się jednak zmieniło. Telewizory Hitachi pojawiły się w większych ilościach, ale głównie w sklepach internetowych (zwracam uwagę, że w październiku br. nawet tam ich jeszcze nie było). Choć na szerszy wybór telewizorów Hitachi w sklepach tradycyjnych będziemy musieli poczekać, widać, że dystrybutor, czyli Vestel Polska, nie zasypuje gruszek w popiele.

Czy im się powiedzie? Czy telewizory Hitachi zawojują polski rynek, przynajmniej w jego budżetowym segmencie? Jedynie czas pokaże. Mam nadzieję, że w ofercie Hitachi pojawią się później również i bardziej zaawansowane modele. Choć nie jest łatwo wejść na rynek, na którym ponad połowa sprzedawanych telewizorów pochodzi od LG i Samsunga, debiutantowi życzę powodzenia, bo konkurencji nigdy za dużo. W każdym razie to właśnie Hitachi jako pierwszy ma szansę wypełnić rynkową lukę pozostawioną przez Toshibę.

Kto następny? Hisense? Skyworth? Konka? Inna chińska marka? Pożyjemy, zobaczymy.

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mobil12
  22
  1400 ale netto ...
  • avatar
   ubub23
   7
   1399zł netto. 1720,77zł brutto.
   • avatar
    Fiona
    7
    Widziałam ten telewizor na żywo...
    Manta - to ta sama półka jakościowa....
    Kolory Hitachi koszmar, jakość wykonania koszmar.
    Pilot żywcem zerżnięty z LG...

    Dla mnie sprzęt o jakości w/w Manty.
    Nie stać mnie na wyrzucanie 1400 zł w błoto, po to żeby mieć przez 3 lata kiepski tv i po 3 latach go utylizować.

    Wolę na wejściu dać ten 1000 zł więcej i przez 5-6 lat cieszyć się dobrym telewizorem o dobrych parametrach, kolorach i jakości wykonania...

    POLKA MĄDRA PRZED SZKODĄ !!!!

    Serdeczności dla wszystkich forumowiczów i zdrowych i wesołych świąt.
    • avatar
     Barubar24
     4
     50 cali za 1400 zł a gwarancja pewnie będzie taka sama jak w Levono - czyli wszystko co się popsuje to wina klienta.???
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Nie piszemy: "nie zasypuje gruszek w popiele", a "nie zasypia gruszek w popiele". To takie moje alibi jakby ktoś nosił wilka razy kilka.
      • avatar
       kropak
       3
       Już niedługo Sharp zaleje markety swoimi nowymi tv robionymi przez umc ale jakość .... no to już nie to co było kiedyś jednym słowem marketowa tandeta. Tak jak ścigają się kto zrobi najtańszy czajnik elektryczny :) chyba coś koło 20,- to teraz przyszło na tv. Pytanie ile będzie zwrotów tych super telewizorów.
       • avatar
        Masowski
        2
        1400 ale nettto
        • avatar
         hideo
         2
         Nie tylko Selgros, Auchan też je ma. Natomiast awaryjność oceni się dopiero po jakimś czasie ale realnie to chyba nie ma nic wspólnego z Hitachi poza nazwą. Vestel produkuje wiele tańszych modeli pod różnymi markami. Wiele lat temu miałem dużą dzieloną wieżę audio Hitachi (chyba jeszcze produkcji japońskiej) i był to niezły sprzęt chociaż uważam że były lepsze firmy wówczas. Aktualnie Hitachi to gigant ponad 320 tysięcy pracowników ale raczej nie jest znany w świecie elektroniki w Europie poza bardzo dobrej jakości dyskami (chyba najmniej awaryjne dyski mechaniczne na rynku ale drogie). Dla przykładu dyski HGST czyli Hitachi siedzą w konsolach Sony PlayStation 4 (sprawdzone organoleptycznie w mojej konsoli :). Z ciekawostek firma zajmuje się np. elektrowniami atomowymi, wiatrowymi, wodnymi, maszynami, superszybkimi japońskimi pociągami a nawet zbrojeniówką.
         • avatar
          xchaotic
          1
          "Opracowane przez tureckich inżynierów" juz biegne kupowac. Nie chodzi mi tu o jkais rasizm, ale o lata dswiadczenia i wyrabiane marki. Akurat w kwesti TV chyba najlepiej stoi Japonia, potem Korea, a Turcja w glebokim cieniu ;)
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Jak zobaczyłem tytuł, to moim pierwszym pytaniem było: "Gdzie?" i już chciałem po nie go gnać. Nigdzie nie ma wyraźnie napisane, że 1400 NETTO!
           • avatar
            Konto usunięte
            -3
            A mają taki 22" IPS UHD?
            Bo z tej tabelki to trudno wywnioskować.

            Ok widzę nie mają.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             gdyby zamiast VGA mieli DP z dobrze działającym freesync, byłoby fajnie :) niski input lag tez by się przydał.
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              niektore z nich wygladaja jak tv blaupunknt z kauflanda ta sama ramka tv ta sama podstawa to samo menu u ten sam pilot buhahaha ceny nie powalaja 32cale FHD bylko za 649zl zas 40 i 39cali byly w kaufland za 1000zl wiec 1750 za 50 cali nei zabija niczym tym bardziej ze jest to samo co blaupunkt ...
              • avatar
               mr-owl
               0
               Niech dodadzą miejsce na instalację Raspberry Pi Compute Module i praktycznie zamiotą rynek smart tv :-)
               • avatar
                rob 25
                0
                zmienię skrzynię z LCDekiem już tylko na OLEDa , jak ceny będą ziemskie a nie z księżyca bo różnica między tymi technologiami j est olbrzymia. I nie musi być to 4Kale by miło było.WESOŁYCH ŚWIĄT
                • avatar
                 Konto usunięte
                 0
                 Czyli to tureckie telewizory Vestel ze znaczkiem Hitachi i delikatnie zmodyfikowanym menu.Optymalizacja kosztów o której mówiła pani z Vestela to nic innego jak robienie klientów w bambuko i sprzedawanie czegoś innego pod sławną i dobrze kojarzoną marką.