Routery

Kroki od 6 do 10

przeczytasz w 2 min.

6. Przejdź do zakładki odpowiadającej za zabezpieczenie sieci (w tym wypadku Wireless Security). Poszczególne pola to:

(1) tryb zabezpieczeń – najlepiej wybrać WPA2-Personal
(2) sposób szyfrowania – polecam zostawić "TKIP or AES" dla większej kompatybilności
(3) miejsce na klucz zabezpieczeń, który będzie trzeba jednorazowo wprowadzić podczas łączenia się z siecią Wi-Fi.
(4) zmiany zatwierdź klikając na Save Settings.

7. Jeżeli chcemy jeszcze bardziej zabezpieczyć sieci, zajrzyjmy do zakładki odpowiadającej za filtrowanie adresów MAC (adres fizyczny karty sieciowej), w tym wypadku "Wireless MAC Filter". Po zastosowaniu takiego filtra do sieci będą mogły podłączyć się jedynie komputery korzystające z karty sieciowej o  podanym adresie MAC.

8. Nasza sieć jest już gotowa do pracy, jednak ostatnią czynnością, którą powinniśmy wykonać, jest zmiana domyślnego loginu i hasła administratora routera (1, 2). Warto również wyłączyć zarządzanie zdalne (3) oraz zarządzanie poprzez Wi-Fi (4), jeżeli z  routerem łączymy się również za pomocą sieci kablowej. Zmiany standardowo zapisujemy klikając na Save Settings.

9. Pozostaje jeszcze połączyć się z nowo stworzoną siecią Wi-Fi i tutaj dostępne są dwa warianty zależne od kroków podjętych wcześniej.

  • Jeżeli sieć nie jest ukryta to klikamy lewym przyciskiem myszy na symbol połączenia sieciowego widoczny na pasku start i wybieramy naszą sieć, po czym podajemy hasło ustawione wcześniej.

  • Jeżeli ukryliśmy sieć, nie będzie ona widoczna na liście. W celu połączenia się z nią należy kliknąć prawym przyciskiem myszy na ikonę połączenia na pasku start, wybrać "Otwórz centrum sieci i  udostępniania", następnie kliknąć na "Zarządzaj sieciami bezprzewodowymi" i w nowym oknie wybrać "Dodaj". Pojawi się kreator łączenia z siecią bezprzewodową, w którym wybieramy „Ręcznie utwórz profil sieciowy”. W wybrane pola wpisz dane zgodne z tymi wpisanymi podczas konfiguracji sieci na routerze. Po przejściu przez proces kreatora system automatycznie połączy się z siecią.

10. Czytelniku, gratulacje, właśnie utworzyłeś swoją własną i dobrze zabezpieczoną sieć bezprzewodową! :-)