TEST BU-3025, zewnętrzna 3mpx kamera w solidnej obudowie
Monitoring IP

TEST BU-3025, zewnętrzna 3mpx kamera w solidnej obudowie

przeczytasz w 5 min.

AirLive BU-3025 to kamera, która posiada 3 Mpx przetwornik obrazu, co pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości do 2048x1536.

W dzisiejszej minirecenzji przedstawię sprzęt profesjonalny, który z reguły wykorzystywany jest w dużych instalacjach - mowa tu o zewnętrznej kamerze BU-3025 marki AirLive. Jest to kamera PoE posiadająca dużą liczbę złącz oraz solidną metalową obudowę. Warto wspomnieć, że kamera posiada 3 mpx przetwornik obrazu, co pozwala na nagrywanie filmów w rozdzielczości do 2048x1536. Poniżej przestawiam krótką charakterystykę kamery:

 • Kod Producenta: BU-3025
 • Interfejs: RJ45
 • Obsługiwane protokoły: IPv6, TCP/IP, UDP, ICMP, DHCP, NTP, DNS, DDNS, SMTP, FTP, HTTP, HTTPs, Samba, PPPoE, UPnP, Bonjour, RTP, RTSP and RTCP
 • Typ sensora: CMOS
 •  Maks. rozdzielczość: 2048 x 1536
 • Kompresja Video: H.264, MPEG4, MJPEG
 • Kąt widzenia: 71,5
 • Funkcja aparatu cyfrowego: Tak
 • Mikrofon wbudowany: Nie
 • Zarządzanie: poprzez www
 • Dołączone oprogramowanie: CamPro Express 64, CamPro Professional - trial
 • Zasilanie: 12V DC , PoE 802.3af
 • Kolor: biały
 • Wymiary (wys x szer x gł): 208x82x80

W pudełku, poza sama kamerą znajdziemy również szereg dodatków, jak np. zestaw montażowy, metalowe ramie, oprogramowanie do zarządzania kamerą czy standardowe wyposażenie takie jak instrukcja, ładowarka. Dołączony zestaw dybli pozwoli na zamontowanie kamery na ścianie, a nimbusowy klucz na regulację metalowego ramienia. W zestawie znajduje się również kostka do DIDO.
Kamera wygląda solidnie, jest ciężka, posiada dokręcany daszek. Grubo oplecione kable dochodzące do kamery są solidnie przymocowane do obudowy, dodatkowo zaznaczono miejsce gdzie kabel traci swoje właściwości ochronne. W szklanym oku znajdują się diody IR LED, jest ich mniej niż w OD-325HD ale gwarantuje, że tak samo spełniają swoją funkcję. Kamera jest PoE, a więc ułatwia to montaż – wystarczy doprowadzić do niej jeden kabel i zarówno transmisje jak i zasilanie mamy z głowy. Kamera posiada złącze Ethernet PoE, wejście/wyjście audio, DIDO (ładnie podpisane), optyczne oraz zasilania. Testowany egzemplarz był podłączony do switcha PoE, muszę przyznać że jest to wygodna opcja. Z wyglądu zewnętrznego to już chyba wszystko, całość przedstawiam na dołączonych zdjęciach.

Funkcje kamery

Po głębszej analizie i dłuższych testach doszedłem do wniosku, że w tej kamerze jest właściwie wszystko – i to dosłownie. Kamera oferuje w swoim panelu (zrzuty za chwilę) naprawdę ogrom możliwości konfiguracyjnych, niestety muszę przyznać że raczej nic więcej nie da się wcisnąć do kamer IP niż to co posiada BU-3025. Poza standardowymi ustawieniami sieciowymi, datą, czasem itp. znajdują się również ustawienia jakości nagrywanego obrazu, harmonogram nagrań, serwer zdarzeń (podstawa jeżeli chodzi o monitoring), obsługa serwera SAMBA, FTP, SMTP, możliwość nagrywania na kartę SD. Poniżej zamieszczam parę zrzutów ekranu z funkcjami i ich opisem.

.

Aby podłączyć się do naszej kamery, konieczne jest jej wykrycie w sieci lokalnej. Są dwa sposoby - albo popatrzycie w ustawienia rutera i odnajdziecie odpowiednie IP albo skorzystacie z narzędzia AirLive IP Wizard II, które samo znajdzie kamerę. Ja się posłużyłem właśnie ta aplikacją.

Po zalogowaniu się wita nas taki oto ekran, gdzie mamy aktualny podgląd z kamery, wybór języka oraz przejście do jej konfiguracji.

Postaram się omówić każdą z pozycji dość krótko i zwięźle, jak widać zaczynamy od System, gdzie zmieniamy datę i czas, wskaźniki diod LED.

Kolejna pozycja (bardzo istotna) to Security, w której zarządzamy użytkownikami oraz możemy zmienić hasło administracyjne. 

Następnie mamy ustawienia sieci, i tutaj już robi się ciekawie. Mamy do dyspozycji dwie zakładki, General oraz Advanced - w tej pierwszej wybieramy rodzaj połączenia LAN, ustalamy porty oraz włączamy takie funkcje jak UPnP. W drugiej zakładce wybieramy jakie dodatkowe funkcje maja być włączone, np. QoS, DDNS itd.

Kolejna pozycja to filtr IP - jak sama nazwa wskazuje filtrujemy tutaj adresy IP ;).

Dalej mamy ustawienia Video, gdzie zmieniamy m.in. Jasność, kontrast, ostrość oraz nasycenie barw. Mamy tu również opcje dotyczące filtra IR czy nakładania warstw na obraz (np. nazwę kamery czy własny obrazek).

Ustawienia dźwięku - standardowe funkcje.

 

Motion to nic innego jak definiowanie strefy wykrywania ruchu oraz ustalenia czułości. Można wybrać do trzech okienek wykrycia.

Event to pozycja, która zabiera chyba najwięcej czasu podczas konfiguracji. W tym miejscu ustalamy, co ma się dziać po wywołaniu danego alarmu lub przełącznika. Dużo pracy, ale raz porządnie skonfigurowane nie przysporzy późniejszych kłopotów. Obsługa serwerów FTP, SMTP czy SAMBA.

Z pozostałych funkcji należy również wymienić możliwość nagrywania na karty SDHC, zarządzanie nimi oraz ustalanie harmonogramów nagrań. Dostępny również jest log systemowy.

Jakość obrazu, ułatwienia dostępu

Kamera jak na swoje 3Mpx nagrywa całkiem dobry obraz, pomijając że jest w rozdzielczości większej niż full HD. Obraz jest czysty, kamera po skonfigurowana tak, by po wykryciu ruchu wyrzucała alert email i wgrywała filmik na FTP. Efekt? Po chwili już miałem parę filmików.  Oczywiście konfigurowałem również kamerę pod DDNS, zajęło to parę minut i mogłem cieszyć się podglądem przez Internet. Kamera była spięta razem ze switchem PoE, który zarówno dostarczał dane jak i zasilanie. Bardzo wygodne rozwiązanie, gdyż do kamery doprowadziłem tylko jeden kabel. Warto tu zwrócić uwagę, że taka rozdzielczość jest aż za duża dla większości instalacji monitoringu IP, jednakże jeżeli chodzi o np. monitoring miejski to jestem jak najbardziej za. Taka rozdzielczość pozwoli odczytać np. tablice samochodu czy rozpoznać osobę po twarzy. Poniżej zamieszczam link do filmiku, który nagrałem właśnie tą kamerą (notabene po wykryciu ruchu ;)).

Obraz w nocy dzięki wbudowanym diodom LED również jest czytelny, choć mogłoby być lepiej. 

Podsumowanie

Ta kamera jest przeznaczona raczej do profesjonalnych instalacji, zwykłemu użytkownikowi nie przyda się połowa funkcji, jakie oferuje ta kamera. Dla domowego monitoringu oczywiście również się nadaje, jednakże przeciętny Kowalski nie wykorzysta pełnej mocy tej kamery. Jak dla mnie zasługuje ona na ocenę 8/10, gdyż ma wiele przydatnych funkcji oraz solidną obudowę z wiatrakiem chłodzącym. Do minusów można zaliczyć cenę kamery, brak języka polskiego w oprogramowaniu oraz fakt, że interfejs wygląda różnie w różnych przeglądarkach.

 

Ocena: 
Budowa:bardzo dobra
Możliwości współpracy w sieci:
bardzo dobra
Oprogramowanie:
dobre
Funkcje:
bardzo dobre
Parametry:
dobre
Obsługa:
bardzo dobra
Wyposażenie:
dobre
Ogólna ocena:
Cena (ze strony producenta) : około 1400PLN

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  "nimbusowy klucz" ;-). Tekst ok, sprzet ok, ale cena...
  • avatar
   st4lk3r
   0
   Test niezly, ale ten 'nimbusowy klucz' mnie rozwalil. Autor testu chyba nie miewa do czynienia z mechanika i majsterkowaniem. Wiedzial, ze 'jakos sie tak' ten klucz nazywa, ale do konca nie byl pewien ;) To zwykly imbus, a dla osob zlosliwych, ktore chca zablysnac w towarzystwie 'klucz ampulowy'. Poza tym takie klucze dodaje sie do wszystkiego :DW tej cenie ta kamera powinna sama sie zamontowac :)