Karty graficzne

Testy CUDA i Stream: JX3 i Sandra 2010

przeczytasz w 2 min.

Swego czasu pisaliśmy już o zastosowaniach technologii CUDA i Stream w artykule "nVidia CUDA i ATI Stream. Wykorzystać moc GPU". Od czasu publikacji naszego artykułu minęło już trochę czasu, ale dla zwykłego użytkownika zmieniło się niewiele. Nie zostaliśmy zasypani oprogramowaniem, które wykorzystywałoby te technologie. Owszem, na rynku oprogramowania widać optymistyczne znaki, ale powszechne wykorzystanie CUDA i Stream to wciąż pieść przyszłości. Dodać tu też należy, że największy ruch panuje w obozie „Zielonych” i ich technologii CUDA.

 


Oprogramowanie użytkowe nie powstaje może jak grzyby po deszczu, ale nowe pozycje wciąż się pojawiają. Można tu wymienić choćby renderery (czyli programy służące do renderingu scen wykonanych w programach do grafiki 3D, takich jak 3D Studio Max) Octane Render, oraz Arion, z tym, że ten drugi jest silnikiem hybrydowym, który potrafi wykorzystać równocześnie nie tylko GPU, ale i CPU, ale nawet moc obliczeniową innych komputerów poprzez sieć LAN.

Jeśli chodzi o ATI Stream, większość ostatnich informacji o tej technologii była powiązana z OpenCL – wydaje się więc, że ATI/AMD zamierza się skupić na wykorzystaniu tego standardu (OpenCL w wykonaniu ATI działa w architekturze Stream, tak samo jak w wykonaniu NVIDII – w  architekturze CUDA).

JX3 Benchmark – CUDA Accelerated Animation

Test wykorzystujący NVIDIA CUDA do generowania animacji 200 postaci jest bardzo wymagający. Najszybsze akceleratory poprzedniej generacji osiągają nieco ponad 20 klatek na sekundę. Wyniki kart Fermi są zauważalnie lepsze, ale trudno tu mówić o miażdżącej przewadze.
 

 

 

Testy: Sandra 2010 – CUDA & Stream Processor

Test GPGPU Processing umożliwia sprawdzenie wydajności kart graficznych przy pomocy różnych technologii, w tym NVIDIA CUDA i ATI Stream. Niezależnie od użytej technologii wyniki podawane są w megapikselach na sekundę. Skoro jest to jeden test GPGPU, zdecydowaliśmy się na umieszczenie na tych samych tabelach zarówno wyników CUDA, jak i Stream. Na tej samej zasadzie porównuje się wyniki np. z programu Media Show Espresso, który przecież także potrafi konwertować filmy za pomocą jednej lub drugiej technologii.

Z miejsca widać dużą sympatię Sandry do produktów ATI/AMD. Wypada powątpiewać, czy wydajność obliczeniowa takiej karty jak Radeon HD 5830 jest nieco większa od GeForce GTX 470 (pierwsza tabelka), lub w drugim przypadku niemal dwukrotnie większa od GeForce GTX 480. Z drugiej strony może to być znak, jak szybkie w niektórych zastosowaniach mogą być karty ATI - a że seria 5xxx była niezwykle udana, w to chyba nikt nie wątpi.

Gdy jednak spojrzymy oddzielnie na wyniki CUDA i Stream, sytuacja staje się bardziej klarowna. Wynika z nich, że w zastosowaniach CUDA karta GTX 480 może być od dwóch, do trzech razy szybsza od GTX 285. Oczywiście należy pamiętać, że to test syntetyczny, a więc niewiele mówiący o wydajności przy rzeczywistych zastosowaniach. Po stronie ATI widać jak bardzo w obliczeniach GPGPU, tanie karty takie jak HD 5770 i HD 5670, odstają od swoich starszych braci.