Karty graficzne

Testy OpenCL: SmallptGPU 2.0

przeczytasz w 2 min.

W możliwościach obliczeniowych kart graficznych upatruje się przyszłość grafiki 3D. Wyobraźcie sobie, jak trójwymiarowa scena generowana za pomocą procesora przez kilkanaście godzin (mówimy teraz oczywiście o technologii ray-tracingu wykorzystywanej w takich programach jak 3D Max Studio), teraz może zostać wyrenderowana o wiele szybciej. NVIDIA doskonale zdaje sobie z tego sprawę, stąd też pojawienie się wraz z Fermi technologii Optix. Optix to jednak temat na całkowicie oddzielny artykuł, który to - jak sie zapewnie domyślacie - wkrótce pojawi sie na łamach benchmark.pl.

SmallptGPU był jednym z pierwszych benchmarków, który wykorzystywał moc GPU do renderowania grafiki 3D. Wersja 2.0 potrafi już całkiem nieźle zarządzać zasobami sprzętowymi, nie na tyle jednak, by zmusić do działania równocześnie dwa układy graficzne Radeona HD 5970.

Niezależnie od wielkości próbki, karty graficzne pozostają mniej więcej na tych samych miejscach na liście. Triumfuje Fermi, za nimi karty Evergreen, a na końcu starsze modele GeForce oparte na układzie GT200. HD 5870 świetnie spisuje się w duecie z jednostką centralną – oba układy są bardzo wysoko obciążone. Jak widać korzyść z takiego sojuszu nie jest wielka (przynajmniej na tle mocy obliczeniowej Radeona HD 5870), ale liczy się to, że wykorzystywane są w tym momencie wszystkie zasoby sprzętowe platformy. Porównanie możliwości obliczeniowych samego Radeona HD 5870 i tej samej karty w duecie z procesorem daje wyobrażenie na temat tego, ile razy 5870 w takich zastosowaniach może być szybszy od czterordzeniowego Phenoma II X4 965 3,4 GHz.

UkładŚrednie użycie GPU
Średnie użycie CPU
GT200
99%1%
GF100 (Fermi)
95%1%
Cypress + Deneb (Phenom II X4)
95%98%
Cypress (58xx)
97%1%

Wszystko wskazuje na to, że to właśnie test Smallpt GPU potrafi najlepiej wykorzystać zasoby sprzętowe, więc jego wiarygodność w naszych oczach znacznie wzrasta.

UkładŚrednie użycie GPU
Średnie użycie CPU
GT200
91%4%
GF100 (Fermi)
71%13%
Cypress + Deneb (Phenom II X4)
89%58%
Cypress (58xx)
90%1%

Przy scenie Simple wykorzystanie zasobów nie jest już całkowite. Tutaj wyniki są zdecydowanie niekorzystne dla Radeona. GF100 (Fermi), nie dość, że jest znacznie szybszy, to jego zasoby są wykorzystywane jedynie w około 70%. Trudno przypuszczać, by na ten wynik miało wpływ 13% wsparcie procesora.