Smartfony

Podstawowe aplikacje

przeczytasz w 4 min.

Opis oprogramowania będzie identyczny jak w przypadku dużego modelu Sony Xperia Z3. Zarówno system operacyjny, interfejs graficzny, jak i podstawowe programy są w obu smartfonach podobne.

Xperią Z3 Compact zarządza system Android 4.4.4 wzbogacony o autorską nakładkę graficzną dodającą szereg użytecznych funkcji do standardowego interfejsu Androida KitKat. Najważniejsze jest to, że działa on bardzo płynnie (moim zdaniem nawet odrobinę płynniej niż w standardowej Xperii Z3).

Doskonały odtwarzacz audio

Marka „Walkman” do czegoś zobowiązuje. Sony Xperia Z3 Compact to naprawdę udany odtwarzacz muzyki, który oferuje nie tylko funkcji, ale przede wszystkim bardzo dobrą jakość dźwięku.

Dla mnie zawsze w muzyce najważniejsza była jakość, dopiero na drugim miejscu stoi sam gatunek muzyczny i konkretny utwór. Tutaj wszystko wygląda całkiem imponująco (jak na smartfona).

Do Xperii Z3 Compact podpinałem słuchawki duże (Denon AH-D2000), średnie (QPAD QH-90) oraz małe, dokanałowe (Samsung Level In). Każde z nich spisywały się dobrze w zestawieniu z „zet trójką”. W najbardziej wymagających Denonach poziom głośności nie był bardzo wysoki, ale wystarczający do przyjemnego słuchania bez ryzyka uszkodzenia słuchu.

Najważniejsze by nie włączać żadnych programowych efektów dźwiękowych. Moim zdaniem zauważalnie pogarszają one jakość dźwięku (szczególnie fatalne są efekty „ClearAudio+). W Xperii można nawet wybrać rodzaj słuchawek jakie podpinamy do smartfona. Niestety ogranicza się on wyłącznie do kilku modeli firmy Sony.

Istnieje opcja cyfrowego wysyłania dźwięku np. do zewnętrznego wzmacniacza przez port micro USB. Opcja godna polecenia dla osób nastawionych na najwyższą możliwą jakość.

PlayStation

Wykorzystując uchwyt Game Control Mount (GCM10) mogę przytwierdzić „kompakta” do pada DualShock 4 od konsoli PlayStation 4. Po połączeniu wszystkich urządzeń istnieje możliwość zdalnego grania w gry z PS4 bezpośrednio na smartfonie. Problem w tym, że w chwili tworzenia recenzji aplikacja „Gra zdalna PS4” (PS4 Remote Play) nie była jeszcze dostępna w sklepie Google Play.

W systemie smartfona znalazł się prosty program do podglądu własnego profilu PSN (PlayStation Network). Dzięki niemu możemy np. sprawdzić czy znajomi są już online, podejrzeć osiągnięcia i sprawdzić inne wydarzenia na PSN.

Lifelog

Jeśli należycie do tego typu ludzi, którzy lubią kontrolować, a właściwie śledzić każdy, nawet najdrobniejszy aspekt swojego życia, to aplikacja Lifeblog jest dla Was.

Po wstępnej, bardzo prostej konfiguracji będzie ona rejestrowała jak długo czatowaliście online, jak długo jeździliście na rowerze lub autobusem, jak długo spaliście, ile kroków zrobiliście, ile fotek „pstryknęliście”, jak długo słuchaliście muzyki, ile kalorii spaliliście itp. itd. Jedni powiedzą „ta aplikacja mnie szpieguje”, a inni „ten program pomaga mi kontrolować własne życie”. Ja osobiście wolę unikać takich pomocników.

Wypożyczalnia filmów?

Włączam program o nazwie Video Unlimited i co? Wyskakuje mi informacja, że usługa jest niedostępna w moim kraju. Cóż... zawsze mogę skorzystać z Filmów Google. ;-)

Nawigacja samochodowa na 30 dni

Sony dołożyło do Xperii 30-dniowe mapy nawigacji samochodowej NAVIGON (Xperia Edition). Oferta w sumie nie jest zbyt atrakcyjna – podobnych promocji znajdziemy wiele nie tylko na smartfony Sony Xperia. Moim zdaniem sama nawigacja również nie należy do najbardziej udanych i najprostszych w obsłudze.

Edytor dokumentów biurowych

Do obsługi dokumentów biurowych wykorzystać można zainstalowaną domyślnie aplikację OfficeSuite 7. Jest to pełen edytor plików zgodnych z MS Word, Excel i PowerPoint. Otwiera też PDF'y. Dla bardziej wymagających przeznaczony jest OfficeSuite Premium (tutaj Premium dostępne jest na 30 dni).

Klawiatura

Interfejs klawiatury ekranowej jest właściwie identyczny jak w Xperii Z3. Jedyną istotną różnicą jest oczywiście wielkość pól znaków. Tutaj są one mniejsze ze względu na pomniejszony wyświetlacz, ale na szczęście odstępy pomiędzy literami są wystarczające, więc dość łatwo w nie trafić.

Źródło informacji

Socialife to jedna aplikacja do obsługi wielu źródeł informacji. Wyświetlać może nie tylko newsy z kanałów RSS i portali internetowych, ale również z profili społecznościowych np. na Facebooku, Twitterze i YouTube.

Oszczędzanie energii

Tryb oszczędzania energii w Xperii Z3 Compact jest imponujący nie tylko dlatego, że oferuje kilka różnorodnych opcji, ale przede wszystkim dlatego, że działa skutecznie. Dostępny jest nawet tryb Ultra STAMINA, który wyłącza zdecydowaną większość zaawansowanych funkcji i przekształca system do formy minimalistycznej. Możemy oczywiście dzwonić, SMS'ować, a nawet korzystać z aparatu, ale łączność jest ograniczona do niezbędnego minimum, jasność obniżona, a procesor działa na minimalnych „hercach”. Ultra STAMINA pozwala pracować na smartfonie nawet dwukrotnie dłużej niż w zwykłym trybie (bez oszczędzania).